You are on page 1of 41

TC.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ TEKNİK EĞİTİM FAKÜLTESİ TEKSTİL ÖĞRETMENLİĞİ

DAR DOKUMA TEKNOLOJİSİ

3İFT 261208036 SİNEM GÜNDÜZ YARD. DOÇ.DR. M. SABRİ ÖZEN

DAR DOKUMANIN TANIMI

0.5 cm’den 50 cm’ye kadar genişlikte dokunarak ya da örerek yapılan işleme dar dokuma denir.

Dar dokuma ve örme sektörü; - -Çanta kolonu - -Şapka şeridi - -Fotoğraf makinesi askısı - -Panjur kolonu
-

Gibi sektörlere hizmet verir.

Yapılarına ve kullanım yerlerine göre;

- lastik  -kordon  -şerit

olarak isimlendirilir.

Dar bandın elastik olması veya elastik olmamasına göre iplik kullanımında farklılıklar olmaktadır.DAR DOKUMADA KULLANILAN HAMMADDE VE ÖZELLİKLERİ Dar tekstil kumaşların yapımı sırasında kullanılan hammaddeler.  . üretilecek ürünün özelliğine göre değişkenlik gösterir.  Dar dokumada ring(mukavemetli) iplik tercih edilir.

polipropilen. tekstüre vb. 2) Elastomer yapıda olan lastik iplikler . doğal ve sentetik karışım iplikler. polyester. Dar tekstil dokuma kumaşların yapımında kullanılan iplikleri iki gruba ayırmak mümkündür: 1) Pamuk. nylon.

PAMUK OLARAK GENELDE. Ekru pamuk Ne 20/2 (Nm 17)  Ekru pamuk Ne 8/1 (Nm 14)  Ekru pamuk Ne 10/1 (Nm 17)  Kasar pamuk Ne 20/2 (Nm 17) Pamuklu dar bandlar. ( Askeri tüfek kayışları. palaska. vb.)  . çoğunlukla orta ağırlıkta ve ağır mamüllerin dokunmasında kullanılır.

pantolon askıları vb. yapımında  150/1 tekstüre iplik. vb.  150/1 renkli tekstüre iplik  1300 denye polipropilen.  .  90/2 muz ipliği( Polyester ipliğin bir türüdür).İç çamaşır lastikleri. iplikler kullanılır.

30/40 kalın lastik 44/50 ince lastik. . çözgülerinde elastomer lastik ipliklerin bulunmasıdır. Örme ve dokuma da. İki türlü lastik iplik vardır.ELASTOMER IPLIKLER  Elastik bandların özelliği ise. elastik özelliğe sahip bandlarda kullanılan lastik ipliğin yapılacak ürüne göre incelik ve kalınlığı değişmektedir.

DAR DOKUMA BANTLARIN KULLANIM ALANLARI           Konfeksiyon sektörü Ev tekstili sektörü Ayakkabı sektörü Otomobil sektörü Savunma sanayii Elektronik sanayii Cilt sektörü Sağlık sektörü Emniyet sektörü Ambalaj sektörü .

DAR DOKUMA BANTLARIN ÜRÜN LİSTESİ           İç çamaşır lastikleri Ayakkabı bağcıkları Elbiselerdeki etiketler Pantolon ve ceketlerin fermuar bantları Otomobillerdeki emniyet kemerleri Hastanelerde kullanılan sargı bezleri Giysilerde kullanılan kemer şeritleri Jakarlı ve baskılı her türlü etiket İzolasyon şeridi Taşıyıcı kayışları ve bantlar              Paraşüt kolonları Paket bantları Kurdela Kemerler ve askeri kemerler Pantolon askıları Bandaj İğ şeridi Çanta bandı Korse bandı Çeşitli elastik ve elastik olmayan şeritler Askı kayışları Palaskalar Kadife ve havlu dar kumaşlar .

ÇÖZGÜ HAZıRLıĞı .

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

DAR DOKUMA YARDıMCı SISTEMLERI .

.

.

. Genel sistem olarak diğer dokuma makineleriyle farklılık gösterir. dar ende kumaş ya da pasajlar halinde bölgesel dokuma yaparak çeşitli özellikte bantlar dokuyan özel dokuma makinalarıdır.DAR DOKUMA MAKİNALARI  Dar dokuma makinaları seri üretim yapmak için tasarlanmış.

çerçeve adedi.  . (Makinada dokunacak band adedi.  750 devir/dakika hız. hammaddenin özellikleri gibi unsurlar makina hızını etkilemektedir.  2400 atkı/dakika (1200 devir/dakika). makinada şu hızlara ulaşmak mümkün olabilmektedir.  2800 atkı/dakika (1400 devir/dakika).)  Bu hususlar dikkate alınarak. genişliği. dokunacak mamüllere göre değişebilmektedir.Üretim açısından randıman oldukça yüksektir. kullanılan desen mekanizması.

özel olarak geliştirilmiş düz çözgü makinelerinde hazırlanır.  Dokuma makinesinde her pasajın çözgüsü bağımsız çalışır.Dar dokuma makinelerinin çözgüleri bu tip dokuma tezgahlarına özgü olan.  .

Armürlü (baklalı) dar dokuma makinaları  3.Üç değişik dar dokuma tezgahı bulunmaktadır. a) Jakar kartonlu dar dokuma makinaları  .  1. Eksantrik (kamlı) dar dokuma makinaları  2. Bu dar dokuma makinalarını ağızlık açma yani yüzey oluşturma elemanına göre sınıflandırırsak.

özellikle etiketlerde elektronik jakar kullanılması gerekmektedir. Dar bant dokuma makinalarında. fazla desen hareketi istemeyen rakam. harf gibi etiketler. Çok hareketli desenlerde. İstenilen dokuma bandın özelliği. makinanın çerçeve adedi göz önünde bulundurularak bunlardan biri seçilir. desen kapasitesi. armür zincir baklalarıyla yapılabilmektedir. .

 .  4. Atkının kumaş yüzeyine iğne adı verilen kanca ile atılması  3.BU DAR DOKUMA TEZGAHLARıNıN HEPSININ DIĞER GENIŞ TEZGAHLARDAN FARKLıLıKLARı VARDıR. Kenar oluşumunun iğne yardımıyla gerçekleştirilmesi yani dokuma ile çözgülü örmeciliğin karışımı diyebiliriz. BU FARKLıLıKLAR ŞÖYLEDIR. Her kanca atılımında 2atkı atılmakta ve bu bir atkı olarak kumaş yüzeyine kaydedilmektedir. Bir makinada birden fazla kumaş üretiminin mümkün olması  2. 1.

tarak. Dar dokuma makine modellerinde belirtilen 2/65. çekim silindirleri ve çerçevelere kombine olarak dağıtılmaktadır. Dokunan mamüller ayrı ayrı kovalara aktarılır.  . armür. diğeri ise bant enini (mm) olarak ifade eder.adet ve milimetre olarak gösterilir. jakar.2/100.Dar dokuma makinalarında motorun dönüş hareketi krank milinden eksantrikler rulmanlar ve mafsallı kollar vasıtasıyla kanca.  Dokunan bant adet ve genişlikleri.4/25 gibi rakamlardan ilki band adedini.

EKSANTRİKLİ (KAMLI) DAR DOKUMA MAKİNALARINDA YÜZEY OLUŞUMU Bu tip dar dokuma makinalarında max 20 çerçeve kullanılmaktadır. Bunun sebebi çerçevelere hareket veren eksantriklerin 8 değişik hareket yapabilmeleridir.  Eksantrikli dar dokuma makinalarının rapor kapasitesi 8’dir.  .

 NCE FRIK MÜLLER . Kumaş  6. Çerçeve sayısı 12'dir. Çerçeveler  4.ARMÜRLÜ (BAKLALI) DAR DOKUMA MAKİNALARI 1. Çözgü köprüsü Bu makine alttan armürlüdür. Kenar iplik  5. Ortalama hızı 600 dev/dak'dır. Lameller  2. Atkı fren tertibatı  3.

Rapor kapasitesi oldukça büyük olduğundan oldukça karışık desenler. yazılar ve sayılar kolaylıkla yazılabilmektedir.  Jakarlı dokuma makinasında rapordaki her çözgü ipliği için bir iğne ve kanca bulunmaktadır.JAKARLI DAR DOKUMA MAKİNASI (KARTONLU) Jakarlı dar dokuma tezgahlarında genelde etiket dokunmaktadır.  .

.

.

DAR DOKUMA BANT RESIMLERI .

.

 Internet.02.  Teknik Tekstil Dergisi 09.KAYNAKÇA Naci Bulur “Dar Dokuma ve Yüzey Oluşum Teknikleri” tez ödevi.2011.  Konfeksiyon yan sanayicileri derneği dar dokuma ve örme sanayii el kitabı  .  Şenel Celep “Dar tekstil Endüstrisi” tez ödevi.

Dinlediğiniz için teşekkürler... Sınavda başarılar  .