Proiect didactic

Vanea Cornelia prof. înv. preşc. Floreşti,Cluj

Grupa pregatitoare 6 -7 ani Tema integratoare: Cum este/ a fost şi va fi pe Pământ Domeniu experienţial: Ştiinţă – Cunoaşterea mediului Tema activităţii: Animale preistorice – Dinozaurii

mulaje. ştiu/vreau să ştiu/ am învăţat. înmulţire). explicaţia. enciclopedii. imagini cu dinozauri. • Familiarizarea copiilor cu noile tehnologii utilizate. CD cu film despre dinozauri. • Dezvoltarea capacităţii de a învăţa prin observarea indirectă a realităţii. Scopul activităţii: • Familiarizarea copiilor cu lumea animalelor preistorice (înfăţişare.Strategii didactice: • Metode şi procedee: observaţia. mediu de viaţă. hrana. • Mijloace didactice: Calculator. învăţarea prin descoperire. . desprinzând aspectele importante.

Să lucreze în grupuri mici pentru a rezolva sarcinile cerute. Să descrie mediul de viaţă. • Să ducă la bun sfârşit activitatea întreprinsă. Să formuleze întrebări şi răspunsuri corecte. . • Să-şi exprime interesul în legătură cu lumea animalelor preistorice.Obiective operaţionale: • • • • Să observe specii de dinozauri. hrana. înmulţirea.

. . care o alege. trebuie să raspundă corect şi s-o aşeze la locul potrivit.le spun copiilor că vom discuta despre o lume dispărută şi vrem să aflăm cât mai multe lucruri despre dinozauri.pentru a creste motivaţia pentru activitate le prezint modelul Stiu/Vreau să ştiu/Am învăţat. .copiii trebuie să asambleze piese de puzzle a cărui imagine finală reprezintă un dinozaur.etape „Vreau să ştiu” o completăm de asemenea împreună şi va conţine întrebările copiilor despre dinozauri .aranjarea scăunelelor în semicerc. • Introducerea în activitate: prin realizarea unui puzzle.copiii se aşază în linişte pe scăunele. . . .etapa „Ştiu” o completăm împreună prin desfăşurarea unui brainstorming în jurul conceptului cheie – dinozaurii.pregătirea materialul didactic. • Dirijarea învăţării: .pe fiecare bucată de puzzle este scrisă o întrebare la care copilul.pregătirea sălii de grupă şi a copiilor pentru activitate. • Anunţarea temei şi a obiectivelor: . .Desfăşurarea activităţii didactice • Moment organizatoric: .

Dinozaurii erau de mărimi diferite. • • • • • • • • • • • • • • • VREAU SĂ ŞTIU Când au trăit dinozaurii? Cum arătau dinozaurii? Câte specii erau? Unde trăiau? Ce mâncau dinozaurii? Care este cel mai cunoscut dinozaur? Ce greutate aveau? Cum se apărau? Cum se înmulţeau şi cum erau hrăniţi puii? Ce dovezi există azi despre dinozauri? Unde există dovezi despre dinozauri în România? Cum se deplasau? Cât au trăit pe pământ dinozaurii? Când au dispărut dinozaurii? De ce au dispărut dinozaurii? • • • . Au existat mai multe specii de dinozauri.ŞTIU • Dinozaurii au murit de foarte mult timp. Unii dinozauri puteau să zboare/să înoate.

• apoi copiii lucrează la trei centre fiind împărţiţi în trei grupuri: un grup studiază enciclopediile la centrul „Biblioteca”. înmulţire. prin rotatie. • fiecare grup va lucra la fiecare centru.(timp de lucru 15 min). alt grup studiază mulajale cu dinozauri la centrul „Laborator”. înfăţişare. alt grup desenează dinozauri la centrul „Artă”(desene pe perete). . • le voi oferi informaţii despre timpul în care au trăit.Obţinerea performanţei • în acest moment al activităţii le voi prezenta copiilor imagini cu dinozauri. mediu de viaţă. hrană.

au pierit pur şi simplu de frig. alergau mai repede decat reptilele care se târau pe pământ. alergănd cu viteze de peste 50 km / h în timp c e sauropodele cu o greutate de peste 5 tone şi membre puternice. în cuibul facut de părinti. Jurasic. cioc lung şi gheare şi erau acoperiţi cu păr. După cum se hrăneau.5 miliarde de ani a Pământului este împărţită în ere geocronologice.când au apărut dinozaurii. c u corp uriaş. Adevărul rămâne să fie descoperit. Cretacic – la sfârşitul căruia au dispărut dinozaurii. ca la varani. La începutul cercetărilor se credea ca dinozaurii fiind animalele c u sânge rece. stramoşii păsărilor de astăzi.Lumea dinozaurilor Dinozaurii sunt animale care au apărut pe Pământ în urmă cu 200 de milioane de ani. coji de ouă. Deoarece în prezent avem dovezi care arată că unele specii aveau sânge cald această ipoteză nu este sufi cient de convingătoare.“fosile”. Dintre dinozaurii ierbivori au evoluat cele mai mari reptile. Până acum au fost găsite şi clasificate circa 1300 de specii de dinozauri. coada lungă şi puternică. Ei aveau aripi din membrană. Mezozoicul este împărţit la rândul lui în 3 perioade geocronologice: Triasic . Unele reptile erau foarte agile. Mai multe fosile putem vedea la Muzeul de Istorie Naturală “Grigore Antipa. oase sau fragmente de oase. Ei aveau fie forma de soparlă. Dinozaurii carnivori erau feroci şi îşi urmăreau prada alergand pe picioarele din spate. Numele lor vine din limba greacă şi înseamnă “sopârlă înfiorătoare”. Nimeni nu ştie exact din ce motiv au disparut dinozaurii. Dinozaurii umblau în 4 sau 2 membre. Dinozaurii trăiau pe uscat – ca sopârlele. gât lung şi cap foarte mic în raport cu corpul. ghimpi şi spini pe suprafaţa corpului. Cel mai cunoscu t dinozaur rapitor este Tyranosaurul (“soparla tiran”). Dinozaurii aveau membre care sprijineau corpul într-o pozitie verticală. Despre dinozauri avem numeroase urme şi dovezi . în apă – precum crocodilii şi în aer – la fel ca pasările. urme imprimate în gresii sau alte roci. în urma răcirii globale la sfârşitul perioadei cretacice. datorită dimensiunilor uriaşe ale unora dintre ele. Puii dinozaurilor ieseau din ouă. au fost stăpânii planetei. Ultimii dinozauri au disparut cu aproximativ 65 milioane de ani în urmă. Penele păsărilor de astăzi au evoluat din aceşti peri. timp de 160 de milioane de ani. fie forma de pasăre. Acestea sunt schelete întregi. Epoca dinozaurilor se extinde pe cea mai ma re parte a erei Mezozoice. Dinozaurii ierbivori se apărau de dinozaurii răpitori prin mai multe mijloace: dimensiunile foarte mari. care avea cam 12 metri lungime si cântărea peste 8 tone. Cel mai mare dinozaur ierbivor avea o greutate de circa 130 de tone şi o lungime mai mare de 40 de metri. pielea foarte groasă. aceştia din urmă avand mai multe avantaje: puteau face pasi mari. dinozaurii erau ierbivori sau carnivori. Reptilele ancestrale se deplasau în 4 membre ataşate de corp. coarne. se deplasau mai încet. chiar acoperită cu platoşe cornoase. . şi nefiind capabile să-şi regleze eficient temperatura corporală. Dintre dinozauri au apărut şi primele zburătoare. butucanoase. Ouale de dinozauri aveau cam 20 de centimetri. dar pană atunci. Toţi dinozaurii aveau coadă. Puii mici rămâne au o vreme în cuib unde erau hrăniţi de către părinţi la fel ca puii păsărilor de astăzi. Istoria de 4.

• vom organiza o prezentare a desenelor în care copiii îşi vor descrie şi analiza desenele cu dinozauri. • completăm rubrica „Am învăţat” a tabelului iniţial. argumentând opţiunea făcută. . se realizează o machetă „În lumea dinozaurilor”. • de asemenea. realizată de ei din plastilină.Intensificarea retenţiei şi asigurarea transferului • activitatea continuă cu vizionarea unui film pe calculator despre dinozauri.

cu corp uriaş. • • • • . chiar acoperită cu platoşe cornoase . Dinozaurii ierbivori se apărau de dinozaurii răpitori prin mai multe mijloace: • • • • • • • • • • • • . Cel mai cunoscut dinozaur rapitor este Tyranosaurul (“soparla tiran”).AM ÎNVĂŢAT • • • • Animale care au apărut pe Pământ în urmă cu 200 de milioane de ani. în cuibul facut de părinti.aveau fie forma de soparlă. Jurasic.pielea foarte groasă. fie forma de pasăre. În urma răcirii globale la sfârşitul perioadei cretacice.dimensiunile foarte mari . au fost stăpânii planetei. Dinozaurii erau ierbivori sau carnivori. Circa 1300 de specii de dinozauri. Cretacic – la sfârşitul căruia au dispărut dinozaurii. timp de 160 de milioane de ani.coarne. Dintre dinozaurii ierbivori au evoluat cele mai mari reptile.“fosile”. care avea cam 12 metri lungime si cântărea peste 8 tone. coji de ouă. Ultimii dinozauri au disparut cu aproximativ 65 milioane de ani în urmă. Puii dinozaurilor ieseau din ouă. urme imprimate în gresii sau alte roci. în apă – precum crocodilii şi în aer – la fel ca pasările. alergau mai repede decat reptilele care se târau pe pământ. Toţi dinozaurii aveau coadă. ghimpi şi spini pe suprafaţa corpului. Cel mai mare dinozaur ierbivor avea o greutate de circa 130 de tone şi o lungime mai mare de 40 de metri. Dinozaurii carnivori erau feroci şi îşi urmăreau prada alergand pe picioarele din spate. Dovezi . Epoca dinozaurilor se extinde pe cea mai mare parte a erei Mezozoice: Triasic . gât lung şi cap foarte mic în raport cu corpul. Puteau face paşi mari. Acestea sunt schelete întregi. Se deplasau în 4 membre ataşate de corp. Puii mici rămâneau o vreme în cuib unde erau hrăniţi de către părinţi la fel ca puii păsărilor de astăzi. oase sau fragmente de oase. Trăiau pe uscat – ca sopârlele. . Mai multe fosile putem vedea la Muzeul de Istorie Naturală “Grigore Antipa.când au apărut dinozaurii.coada lungă şi puternică .

modelaj şi îndoire forma şi caracteristicile dinozaurilor. • Deprinderilor tehnice o pornirea\oprirea calculatorului. .să redea prin desen.să recunoască prin încercuire dinozaurii. . o utilizarea mouse-ului şi a tastaturii.să identifice mediul de viaţă adecvat. .să aleagă hrana corespunzătoare. .  prin realizarea desenelor şi a machetei am urmărit formarea unor abilităţi plastice şi practice.Evaluarea: • Abilităţilor şi cunoştinţelor:  printr-o fişă de evaluare voi urmări gradul de însuşire a unor informaţii despre dinozauri: .

• Un punct important al activitătii a fost utilizarea instrumentelor IT în învăţare. • Ce le-a plăcut în mod deosebit a fost utilizarea calculatorului în activitate. • Copiii s-au bucurat de imaginile atractive cu dinozauri. . le-a trezit interesul. Copiii au povestit cu mare entuziasm părinţilor multe despre dinozauri semn că lecţia şi-a atins scopul. prezentarea şi utilizarea conţinutului educativ în format electronic/prezentarea filmului. au fost impresionaţi de derularea imaginilor. am aflat că preşcolarii au fost entuziasmaţi de modul în care s-a desfăşurat activitatea. dându-le impresia că s-au transpus în lumea îndepărtată a dinozaurilor. Atmosfera creată i-a îndemnat spre căutări. iar linia melodică i-a impresionat foarte mult. Copiii au avut ocazia să-şi valorifice cunoştinţele prin realizarea unor lucrări plastice şi practice şi organizarea unui centru tematic – o machetă care să cuprindă lucrările realizate de ei. sau implicat activ şi conştient în desfăşurarea lecţiei. le-a captat atenţia şi curiozitatea de a afla cât mai multe lucruri despre dinozauri. Le-a plăcut tema aleasă. Cât a durat filmul copiii au privit nemişcaţi fiecare secvenţă. fiind doritori să ştie şi ei cum se realizează un film. iar apoi impresiile pozitive nu se opreau.Impact: • În urma discuţiilor.

Sign up to vote on this title
UsefulNot useful