You are on page 1of 7

Prime Minister of

Malaysia
Tunku Abdul Rahman
• 1st Prime Minister of Malaysia
• 1903-1990
• born on 8 February 1903, at Istana Pelamin
Palace in Alor Setar, Kedah
• the seventh son and one of 45 children of
Sultan Abdul Hamid Halim Shah
• He is often referred to as Father of
Independence (Bapa Kemerdekaan) and
Father of Malaysia (Bapa Malaysia)
• Term of office: 31 August 1957 - 22
September 1970 (13 years, 22 days)
Abdul Razak Hussein
• 2nd Prime Minister of Malaysia
• 1922-1976
• Born in Kampung Pulau Keladi, a village
located at northwest of Pekan, Pahang on 11
March 1922
• Due in part to leukaemia, Abdul Razak died
in office on 14 January 1976 while seeking
medical treatment in London
• He is referred to as Father of Development
(Bapa Pembangunan)
• Term of office: 22 September 1970 - 14
January 1976 (5 years, 114 days)
Hussein Onn
• 3rd Prime Minister of Malaysia
• 1922-1990
• Born in Johor Bahru, Johor
• Hussein Onn died on 29 May 1990 in Seton
Medical Center at San Francisco, California, at
the age of 68
• He is referred to as Father of Unity (Bapa
Perpaduan)
• Term of office: 14 January 1976- 16 July
1981 (5 years, 183 days)
Mahathir Mohamad
• 4th Prime Minister of Malaysia
• 1925 -
• Born and raised in Alor Setar, Kedah
• He is referred to as Father of
Modernisation (Bapa Pemodenan)
• He steered Malaysia on the right
path to becoming an industrialised
nation
• Term of office: 16 July 1981 - 31
October 2003 (22 years, 107 days)
• currently serving as the Prime
Minister of Malaysia for the second
time
Abdullah Ahmad Badawi
• 5th Prime Minister of Malaysia
• 1939 -
• born in Bayan Lepas, Penang
• He is informally known as Pak Lah,
Pak meaning 'Uncle', while Lah is
taken from his name 'Abdullah'
• He is referred to as Father of
Human Capital Development (Bapa
Pembangunan Modal Insan)
• Term of office: 31 October 2003 – 3
April 2009 (5 years, 154 days)
Najib Razak
• 6th Prime Minister of Malaysia
• 1953 -
• born at the Pahang State Secretary
official residence in Bukit Bius,
Kuala Lipis, Pahang
• Najib is the eldest of Malaysian
second Prime Minister Abdul
Razak's six sons, and the nephew of
third prime minister Hussein Onn
• Term of office: 3 April 2009 – 10
May 2018 (9 years, 37 days)