You are on page 1of 5

Globalizimi

Nj tipare tjetr t viteve '90 e takojm t koncepti i globalizimit. Kjo fjal u fut shpejt n fjalorin e prgjithshm, duke treguar lidhjen gjithnj e m t ngushte midis shteteve nprmjet tregtis n rritje, investimeve, shkmbimit t informacionit, turizmit, ndikimit kulturore nprmjet mediave etj. Ekzistojn tri forma globalizimi: 1. Globalizimi i ekonomis. Shtetet hapin kufijt n mnyre q tregtia dhe investimet midis tyre t rriten. 2. Globalizimi i kulturs. Mediat moderne dhe marketingu bjn q njerzit t shohin vazhdimisht t njjtat programe televizive, t veshin rrobat t s njjts marke, t dgjojn t njjtn muzike dhe t rrojn m t njjtat ideale n Click to edit Master subtitle style gjith boten. 3. Globalizimi politik dhe juridik. Shteti lidhet gjithnj e m shum s bashku n nj bashkpunim politik t detyruar. Jo m pak, rrjeti i marrveshjeve ndrkombtare dhe rregullat juridike kujdesen q tregtia e lir tradicionale t kufizohet.

5/20/12

Emruesi i prbashkt i ktyre tri formave t globalizimit sht rritja e kontaktit prtej kufijve. Shum njerz mendojn se kjo gj shpie gradualisht n humbjen e kuptimit t kufijve, dika q ndoshta do t zvogloje kuptimin e shtetit n bashksin ndrkombtare. Edhe pse shum shtete t botes u lidhen s bashku n nj rrjet t maskuar holle, shpejt u be e qarte pr t gjith s zhvillimi karakterizohej nga kthesa dhe shtrembrime: - Shum ish-shtete t varfra, jo m pak n Azin Juglindore, prjetuan pr shum dhjetvjeare nj rritje ekonomike prrallore, mirpo nga gjysma e dyte e viteve '90 shum nga kto t ashtuquajtura vendet t reja t industrializuara u goditen nga kriza ekonomike t fuqishme. - Lvizja pr mbrojtjen e mjedisit dhe shkenctaret vun n dukje s rritja e globalizimit t tregtis dhe konsumit shpie n nj ngarkese t konsiderueshme t mjedisit. Paneli i klims i OKB-se paralajmronte ngritjen e temperaturs me pasoja dramatike globale, si rrjedhim i shkarkimit t dioksid t karbonit CO2, dhe gazrave t tjera, q jan t lidhurame industrin dhe automobilat.
5/20/12 - Si vendet e pasura, ashtu edhe t varfrat, gjate viteve '90,

A jep globalizimi paqe dhe stabilitet?

Globalizimi politik, ekonomik dhe kulturor i lidh shtetet e botes s bashku, ku ndjeshmria, ndikimi dhe vartsia e ndrsjelle rriten. Pr m tepr, kemi probleme q lidhen me sigurin dhe mjedisin, q gjithashtu i sjellin shtetet gjithnj e m afr nj "fati t prbashkt".
5/20/12

N ciln grade ndihmon kjo gj pr rendin?

Globalizimi bn q politikanet t flasin gjithnj e m pak, ndrkohe q kompanit shumkombshe rrisin fuqin e tyre. Shum njerz mendojn se arsyeja q ka gjithnj e m pake luftra midis shteteve sht se shum shtete t botes jan t lidhura ngushte s bashku, jo me pak n fusha t ekonomis. Nga ana tjetr, shum njerz jan t 5/20/12 preokupuar me faktin se globalizimi

gradualisht n kundrshtime dhe tensione n rritje, q n fund do t oj n antiglobalizm, ku kontrolli dhe kufijt do t bhen prsri t Apo do t rndsishm? shkojm drejt nj shoqrie, ku
kombsia do t jete dytsore, ku do t mund t udhtohet lirisht matan kufirit, ku kultura e t rinjeve kudo do t kt gjithnj e m shum tipare t njjta, ku interesat dhe vlerat gjithnj e m shum do t bhen t njjta dhe ku shtetet nuk
5/20/12