You are on page 1of 10

RPH PJ TAhun 4 (Tunjang 1) Oleh Desmond Daniel Ak Copta

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN JASMANI Tarikh Masa Tempat : 17 Januari 2012 (Selasa) : 0730-0830 (30 minit) : Padang Bola Sepak IPGKR

Tahun(Kelas) : Empat (4) Bilangan Murid: 20 orang ( 14 orang lelaki & 6 orang perempuan ) Tunjang Pembelajaran: 1. Kemahiran Tajuk Sub-tajuk : Kemahiran Asas Bola Sepak : Mengelecek i. murid akan dapat melakukan kemahiran menggelecek

Objektif : Pada akhir proses p&p ini murid-murid dapat: Psikomotor : dalam jarak 10 meter dengan teknik yang betul ii. melakukan teknik mengelecek dengan kordinasi kaki yang betul Kognitif : i. menyatakan 3 otot atau anatomi badan yang terlibat ii. memberi sebab mengapa teknik mengelecek berguna dalam permainan bola sepak Afektif: aktiviti ii. berdisiplin dan bekerjasama dalam melakukan aktiviti Kemahiran Berfikir: Menghubungkait dan mengenalpasti. Pengalaman sedia ada: Murid-murid pernah menonton perlawanan bola sepak melalui televisyen atau media lain. Penerapan nilai : Mematuhi arahan, bekerjasama dan bertanggungjawab. Sains, Pendidikan Moral dan Bahasa Melayu. Penggabungjalinan: i. menunjukkan perasaan seronok semasa menjalani

dalam melakukan kemahiran mengelecek bola

BSPP : Bola (20), kon(20), sketel (20) dan wisel(1).

BAHAGIA N /MASA Permulaa n (4 minit)

AKTIVITI

BUTIR MENGAJAR/ FOKUS P&P Menceritakan satu situasi permainan bola sepak bagaimana seorang pemain dapat membawa dan menjaringkan gol.

ORGANISASI

1. Set Induksi.

Berpasangan dan bebas.

ALAT AN/ CATA TAN Pada ng bola sepa k.

2. Meman sakan badan.

Dalam keadaan berpasangan dan seorang pelajar memegang sebiji bola. Seorang pelajar (tanpa bola) akan merebut bola yang dipegang oleh rakannya. Rakannya akan sedaya upaya memegang bola tersebut sekuat yang boleh bagi mengelakkan bola dirampas oleh rakannya itu. Dengan arahan guru, pelajar kemudian akan menghantar bola menggunakan Petunjuk: G = Guru M = Murid(Pegang Bola) M = Murid(Yang akan merebut bola)

tangan kepada rakan-rakannya secara bebas. Menghantar bola menggunakan kaki kepada rakanrakan secara bebas. Pergerakan dimulakan dengan ritma perlahan seterusnya secara pantas. Kedudukan ketika aktiviti hantaran. Bebas dan berselerak.

M M M M M

M M M M M

M M M M M G

M M M M M

M M M M M

Petunjuk: G = Guru

Perkemb angan (12 minit) Perkemb angan 1

1. Pengen alan isi pelajara n

Menerangkan keperluan kemahiran mengelecek terutama dalam

M = Murid Aktiviti semasa demonstrasi. Bebas dan berselerak. G M M M M M M M M M

Bola dan wisel .

(Rasa bola dan bergerak dengan bola) (6 minit)

bola sepak dan kaitan juga dengan permainan lain . 2. Demon strasi M M M M M M M M M

Demonstrasi ansur maju rasa bola: Secara statik Bola diletakkan pada lantai, ditepi kaki. Kaki kanan digerakkan dan kemudian diletakkan di atas bola. Kaki kiri melakukan perkara yang sama secara berulangulang. Kemudian, menggerakkan bola menggunakan kaki kiri dan kanan. Bola

Petunjuk G = guru M = murid

Aktiviti semasa latih tubi

3. Latih Tubi

digerakkan menggunakan dalam kaki ke kiri dan kanan MMMMMMMMMMMMMM M Petunjuk: G = Guru M = Murid Wisel dan kon. Peng gabu ngjali nan: Sains (otot) Gastr ocni

Setiap pelajar dibekalkan dengan sebiji bola dan semua pelajar akan melaksanakan latih tubi secara individu di kawasan yang sesuai mengikut

= Jarak 10 meter.

pilihan mereka dengan pemerhatian guru. Pelajar kemudian berbaris di satu garisan panjang. Pelajar akan membawa bola menggunakan dalam kaki sejauh 10 meter kemudian balik semula ke garisan. Perkemb angan 2 (Menggel ecek dengan menggun akan bola) 6 minit Pelakuan diulang menggunakan kaki yang bertentangan 4. Demon strasi pula. Kemudian, bola dibawa bergerak menggunakan kedua-dua belah kaki. Ke kiri dan ke kanan menggunakan perut kaki. Pelajar juga diberikan kebebasan untuk menggunakan bahagian kaki yang dirasakan sesuai 5. Latih Tubi bagi mereka sambil membuat menggelecek mengikut kemahiran masingPetunjuk : Guru Pelajar Kon Arah Demonstrasi

meus -

= Garisan lurus
Aktiviti mengelecek dengan menggunakan bola

Ham strin g Quad ricep s Soleu s

masing. Guru menerang dan membuat demonstrasi kemahiran menggelecek. - Guru membuat tunjuk cara dengan menggelecek bola dalam bentuk zigzag melintasi barisan murid. - Sambil memberi penerangan, guru bertanya dan minta seorang murid melakukan kemahiran menggelecek bola. Murid-murid membuat latih tubi dengan berada di luar bulatan yang disediakan. - Wisel pertama ditiup menandakan bola akan digelecek secara bebas dan terkawal di luar bulatan. - Wisel kedua ditiup menandakan bola akan digelecek secara pantas dan terkawal di luar bulatan.

- Wisel ketiga ditiup menandakan murid akan menggelecek bola melintasi bulatan secara Kemunca k (10 minit) Permaina n kecil Pirates terkawal. Guru membahagikan murid kepada 2 kumpulan(1 kumpulan, 9 orang). Guru membentuk 2 bulatan dengan menggunakan kon sebagai kawasan permainan. Guru mendirikan kon di tengahtengah bulatan permainan sebagai gol. Dalam kawasan permainan, guru menentukan 9 orang pemain dengan bola dan 3 orang pemain tanpa bola (Lanun/Pirates). Pirates akan berusaha untuk mendapatkan bola daripada pemain. Pemain akan menggelecek dan Kon, bola dan wisel .

Petunjuk : Guru Pirates(tanpa bola)

Pemain(bola) Kon(gol)

mengelakkan daripada kehilangan bola. Setelah Pirates mendapatkan bola, mereka akan cuba menjaringkan gol di tengah-tengah bulatan. Sekiranya Pirates berjaya menjaringkan gol, pemain yang kehilangan bola akan menjadi Pirates. Pemain terakhir yang mempunyai bola akan di kira Penutup (4 minit) 1. Me nye juk kan Bad an sebagai pemenang Berlari anak dalam kawasan yang ditetapkan bersama bola. Membuat gelonggaran bersama dengan bola. Buka kaki selebar setengah meter dan tegakkan badan. Bongkokkan badan serendah yang mungkin sambil bola yang

dipegang menyentuh rumput dengan kiraan 8. Berdiri tegak dengan kaki dibuka seluas bahu dan rapatkan kedua belah tangan lurus 2. Refl eksi di atas kepala dengan kiraan 8. Tarik nafas melalui hidung dan tahan selama kirakira 3 saat kemudian hembus melalui hidung dan mulut. Pelajar memberi 3. Kerj a Sus ula n refleksi kepada P&P kemahiran mengelecek yang telah dilaksanakan. Guru akan memperoleh ide bagaimana mengatasi masalah yang dihadapi dan mempelbagaikan lagi aktiviti.

Melayari internet bagi mendapatkan kefahaman yang kukuh berkaitan kemahiran mengelecek.

Menonton perlawanan bola sepak yang disiarkan di televisyen.

You might also like