You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5

Tarikh Hari Masa Kelas Bilangan murid Subjek Tema Bidang Pembelajaran

: 4 Julai 2013 : Khamis : 9.15 - 10.15 pagi : 5 Bijak : 30 orang : Sains : Menyiasat Bumi dan Alam Semesta : 1. Berputar dan Beredar

Objektif Pembelajaran 1.3

Memahami kitaran air

Hasil Pembelajaran

Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat : i. ii. iii. iv. Memerihalkan bagaimana awan terbentuk Memerihalkan bagaimana hujan terbentuk Menerangkan bagaimana kitaran air berlaku dalam persekitaran Menerangkan kepentingan kitaran air

Kemahiran Saintifik

Pemerhatian, komunikasi, meramal

Kemahiran Berfikir

Menjana idea, menghubungkait, membuat kesimpulan

Nilai Saintifik / Nilai Murni - Bekerjasama

- Menghargai sumbangan Sains dan Teknologi

Pengalaman Sedia Ada

Murid telah mempelajari bahawa bahan wujud dalam pelbagai bentuk

Bahan Bantu Mengajar Nota, lembaran kerja

Fasa

Kandungan

AktivitiPengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi (5 minit)

- Bintang

1. Guru meminta murid memberikan gambaran mengenai kedudukan Bulan, Bumi dan Matahari. 2. Soal jawab secara lisan mengenai bagaimana pergerakan bulan,bumi dan matahari.

KB : Berkomunikasi

Nilai : Bekerjasama

Pencetusan Idea (10 minit)

1.

Guru menerangkan kepada murid mengenai tajuk yang akan dipelajari.

KS : Menghubungkait

2.

Guru memberi setiap kumpulan satu kad tugasan dan bahan untuk projek.

3.

Guru membimbing murid untuk menjalankan aktiviti kad tugasan tersebut.

Penstrukturan - Kedudukan Semula Idea (25 minit) bumi, bulan dan matahari

Aktiviti 1 :

Nilai : Menghargai

1.

Tayangan slide mengenai kedudukan bumi,bulan dan matahari dalam Sistem Suria

sumbangan Sains dan Teknologi

2.

Guru menunjukkan simulasi pergerakan bumi,bulan dan matahari

3.

Guru meminta murid melukis gambar bumi, bulan dan matahari

Aktiviti 2 :

1. Lakonan semula situasi pergerakan bumi,bulan dan matahari

Aplikasi Idea (10 minit)

1.

Murid diminta untuk menyiapkan lembaran kerja yang diedarkan oleh guru.

KB : Berkomunikasi

2.

Guru mengadakan perbincangan bersama murid.

KS : Meramal

3.

Murid menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru :


a. Ramalkan apa yang

berlaku kepada dunia jika bulan, bumi dan matahari tidak berputar?

Penutup

Refleksi P&P - Perasaan - Pengetahuan baru - Kesimpulan

1.

Seorang murid diminta untuk membuat refleksi pengajaran di hadapan kelas.

KB : Membuat kesimpulan

2.

Murid ditegaskan dengan nilai murni.

You might also like