You are on page 1of 3

NORAINI BT A KADIR PPG/11397/12

WAN HAMEDAN B WAN HARON PPG/11484/12


NOR FAIZA BT MAT YUNUS PPG/11391/12
ZAINU BT HASSAN PPG/11500/12
WAN ROS ANITA BT WAN IBRAHIM PPG/11493/12


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5
Tarikh : 3 April 2012
Masa : 11.15 pagi - 12.15 tengahari
Tahun : 5 Cekal
Bil Murid : 26 Orang
Tema : Menyiasat Benda Hidup
Bidang Pelajaran: Rantai makanan dan siratan makanan
Strategi : Fasa 5 Nedham

Pengetahuan Sedia Ada:
Murid telah mengetahui bahawa terdapat haiwan yang makan haiwan lain, tumbuhan sahaja dan
makan haiwan dan tumbuhan lain.

Hasil Pembelajaran:
Di akhir pembelajaran murid dapat,
1. Menyatakan tiga jenis haiwan mengikut apa yang dimakan.
2. Menyatakan pengeluar dan pengguna di dalam rantai makanan
Kemahiran proses sains:
Komunikasi, jangkaan, kenalpasti, membuat kesimpulan


Kemahiran Berfikir:
Menjana Idea, Menghubungkait dan mengenalpasti

Nilai Murni:
1. Murid perlu yakin dan berani untuk menjawab soalan guru
2. Murid bekerjasama dengan rakan bagi menyiapkan tugasan
3. Murid perlu bersyukur dengan setiap nikmat Allah
Sumber P & P:
1. Lirik Lagu
2. Gambar-gambar haiwan
3. Lembaran Kerja

Fasa/Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran
dan Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
Nyanyian Lagu
Bangau oh Bangau
1. Guru bertanya
khabar murid

2. Guru menampal
Kps:
Komunikasi,
Kenalpasti

lagu Bangau Oh
Bangau
Dan menyanyikannya.

3.Guru menyuruh
murid mengenalpasti
rantai makanan yang
terdapat pada lirik

KB:
Menjana Idea

Sumber P&P:
Lirik Lagu
Penjanaan Idea
(3 minit)
Kumpulan Haiwan
Herbivor
Karnivor
omnivor

1. Guru menunjukkan
beberapa keping
gambar haiwan

2.Guru menyuruh
murid
menjangkakan adakah
haiwan itu tergolong
dalam herbivor,
karnivor atau omnivor

3.Guru menerima
jawapan murid


Kps:
Komunikasi,
Jangkaan

KB:
Menjana idea

Sumber P&P:
Gambar Haiwan
Pembinaan Idea
(10 minit)
Rantai makanan
-pengeluar
-pengguna
1. Guru memberikan
satu contoh rantaian
makanan

2.Guru memberitahu
murid yang manakah
pengeluar dan
pengguna

3.Guru meminta
murid memberikan
satu rantaian makanan

4.Guru menyuruh
murid mengenalpasti
manakah pengeluar
dan pengguna

5.Murid perlu yakin
dan berani


Kps:
Komunikasi,
Kenalpasti


KB:
Menjana Idea
Mengenalpasti

Nilai :
Yakin dan Berani





Aplikasi Idea
(10 minit)
Rantai makanan
Pengeluar
pengguna
1.Guru memberikan
lembaran kerja kepada
setiap murid

2.Murid disuruh
menyiapkan tugasan

Kps:
Komunikasi

KB:
Menjana idea
dengan bersih dan
kemas

3.Murid dibenarkan
bekerjasama dengan
rakan

Nilai:
Kerjasama

Sumber P & P:
Lembaran Kerja
Penutup
(3 minit)
Rumusan
Definisi:
Herbivor
Karnivor
Omnivor


Contoh haiwan
Herbivor
Karnivor,
Omnivor
1. Guru meminta
murid membuat
kesimpulan dengan
bertanya soalan

2.Apakah yang
dimaksudkan dengan
herbivore,karnivor dan
omnivor?

3. Berikan beberapa
contoh haiwan
mengikut kelas
makanan

4.Guru memberitahu
murid bahawa setiap
hidupan perlukan
makanan untuk terus
hidup

5. Guru menyediakan
beberapa soalan kuiz
dalam talian untuk
menguji kefahaman
murid

6. guru menasihatkan
murid supaya makan
untuk hidup dan
bukannya hidup
untuk makan.




KPS:
Komunikasi ,
Membuat kesimpulan


KB:
Menghubungkait


Nilai
Bersyukur atas nikmat
Allah

You might also like