Start Reading

Atdheu I Tjetrit

Ratings:
168 pages2 hours

Summary

Shpend Sollaku No sht nj poet i madh q ka pasur si qllim daljen e poezis nga akademit, nga aristokracit letrare, nga ambientet mondane. Poet nga nevoja, gazetar pr domosdoshmri historike, profesor e njeri i letrave rritur n underground, politikan i lindur, martir i liris t shtypur. I paisur me nj prgatitje solide kulturore, letrare, filologjike e muzikore, po aq sa edhe shkencore n sensin enciklopedik, poliglot, karakter i guximshm, kurioz nga instikti, inteligjenc akute, mendje shum t kujdesshme pr t ardhmen qoft letrare, filosofike o qoft politiko-sociale, Shpend Sollaku No sht personalitet shum kompleks dhe i paisur me nj ngarkes t ngjeshur humane. Lirika e tij sht aktuale, inizive, kafshuese, mallngjyese, e vuajtur, grvishtse, magjepsse. Ky libr fenomenal sht dshmi q poezia sht akoma gjall.
Antologjia poetike "Atdheu i tjetrit" sht organizuar n pes pjes: "Sfinksi-Mzat e kaltr" e "Telegram prej varrezs"(poezi), "Mare Nostrum, "Murus Noster", "Check up Homerit" e "Barkod" (poema). Pjest Sfinksi-Mzat e kaltr e Telegram prej varrezs risjellin poezi nga librat Sfinksi, Mbretria e gjrave t ndaluara, T duartrokassh Kaliguln dhe Telegram prej varrezs.
Atdheu i tjetrit i Shpend Sollaku No-s, si t gjith librat e tij, sht nj palestr ku celulat gri puartiane strviten, djersijn e lodhen. 'do varg duhet menduar. Jo pr veshtirsin pr ta prceptuar, stili i No-s sht nga m t thjeshtt, sepse e vrteta sht thjeshtsi, por per vlern e brendshme. Pr mesazhin q ofron. Pr emocionet q sjell. Muza e tij nuk sht nj dinstiktiv, nj coh e leht q ta vj n pah mes miqve apo n vende publike, por nj grusht brenda nj dorashke t kadifejt q t 'orienton e bn t reflektoj edhe njeriun m t paprvoj.

Read on the Scribd mobile app

Download the free Scribd mobile app to read anytime, anywhere.