0% found this document useful (0 votes)
12 views4 pages

Projectile Motion Experiment

Uploaded by

Ahmad Hashlamon
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd
0% found this document useful (0 votes)
12 views4 pages

Projectile Motion Experiment

Uploaded by

Ahmad Hashlamon
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content, claim it here.
Available Formats
Download as DOCX, PDF, TXT or read online on Scribd

Projectile motion

Name: Areen Amer


Student No: 22120084

Part 1:
Changing the initial velocity vi

Өi = 30o Mass = 100 gm initial height = 0.0 m

Vi (m/s) R (m) t (s) h (m) Vx (m/s)

5 2.21m 0.51s 0.319m Vi cos Өi = 4.33m/s

7 4.33m 0.714s 0.624m Vi cos Өi = 6.06m/s

9 7.15m 0.917s 1.03m Vi cos Өi = 7.79m/s

Part 2:
Changing the angle Ө vi = 5 m/s

Ө 25 35 45 55 65

R (m) 1.95 m 2.39 m 2.55 m 2.39 m 1.95 m

t (s) 0.431 s 0.585 s 0.721 s 0.835 s 0.924 s

h (m) 0.228 m 0.419 m 0.637 m 0.855 m 1.05 m


Questions and data analysis:
Part 1:
1) show a sample calculation for:
V i=V x =Vi cos Ө

m
ex :V x =7.79 , Ө=3 0
s
vx
v i=
cosθ
7.79 m
v i= =8.99=9
cos 30 s

V x =V x =V i cos Ө

m
ex :Vi=5 , Ө=30
s
V x =5 cos 30=4.33 m/s

2) what is the relation betweenV i and R?


The relationship between the horizontal range and the initial velocity is a direct proportionality,
where an increase in the initial velocity leads to an increase in the horizontal range according to
the following relationship R= Vx t.
R=Vi cos Ө× t
2 v i cos
but t=
g
2 v i cos θ visin θ
R=
g
but 2 cos θ sin θ=sin 2 θ
2
v i sin 2 θ
R=
g

So, we can interpret the relationship as follows: R( α ) x 2This means that the range (R) is
proportional to the square of the initial velocity (Vi). As the launch velocity increases, the range
increases quadratically, assuming the launch angle (θ) remains constant.
3) Find the potential energy and kinetic energy of the sphere at X=R/2(max
height)?
1 2
k i= m v i
2
u=hmg
The Y −component
Hm M kg Uj
Vy =Vi but Vmax height=0
0.319 m 0.1 kg 0.312 j 2
K=0.5× 0 .1×(0) =0 J
0.624 m 0.1 kg 0.612 j The X −component

1.03 m 0.1 kg 1.01 j Vx=Vi

4) If a sphere of mass 200g is used in this part what is the maximum Height?
The conclusion is that increasing the
Vi m/s θ Hm
mass does not result in a change in height
because the height depends on what is 5 m/s Θ=30. 3.19 m
present in this relationship 7 m/s θ =30. 0.62 m
2
( v 1 sinθ ) 9 m/s θ =30 1.03 m
h=
2g

Part 2:
1) Find V i ?
show a sample calculation for :
v i sinθ
t 1=
2g
2
ex : ø=55 , g=9.81m/ s , sin θ=0.8191
t 1 ×2 g=Vi sin θ

1
t 1= t max =0.5 × 0.835=0.4175 s
2
t1 g
v i=
sin θ
0.14175 × 9.81 m
v i= =5
0.8191 s
2) what is the relation between θi ,h and R?
The launch angle (θ) directly influences both the maximum height (h) and the horizontal range
(R). As the launch angle increases, both the maximum height and the horizontal range increase.

3) show that the max range occurs at angle θ=450?


2
v i sin 2 θ
R=
g

θ Vi m/s Rm
45 5 m/s 2.54 m
45 7 m/s 4.99 m
45 9 m/s 8.25 m

You might also like