0 ratings0% found this document useful (0 votes) 48 views11 pagesJee Integer Fluid
Copyright
© © All Rights Reserved
We take content rights seriously. If you suspect this is your content,
claim it here.
Available Formats
Download as PDF or read online on Scribd
Integer Answer Type Questions for JEE: Properties of Solids & Liquids
Q.1. A water jet directed by fireman must reach a window 40 m above the ground, from a nozzle of diameter 3 cm discharging
ling where a fireman can stand and still reach the jet into the window.
30 kg/s. Determine the largest distance from the.
The nozzle is at a height 2m above the ground.
Winciowsays, 220 Inset AronTpe nor for EE Propet of Slt ef Ligid- Chapa Teo JEE Man a Avoca POF Doma
‘Ans. 137
Window
x
L. a
¢
em
Taking O as the origin of coordinate system, the equation of the water jet is y= x tana — 2% sec* w
Here, y = 38 (constant)
= 38=xtana
soca
2
Differentiating with respect toa, we get
O= dx/da tana + xsec? a - g/2u? {ox ea sec? a+ x2 2sec? a tan a}
Now, forxto be maximum, da/da=0or, tana= u/ex
Itcan be shown that this value of a gives the maximum for x
ip tatu 2425 ae Away. Gan rE Popa olds ighteen, 2244save, 720 Isa Aron Tpe Guten for EE Propet of Slt et Ligid- Chapa Teo JEE Manan Avoca POF Doma
Now, G(x10° st 10" xu = 30
= u= 1200/9 m/s = 42.44 m/s
Putting this value of u and y = 38 m we get Xmax = 137m,
Q2.A thin tube of uniform cross section is sealed at both ends. It lies horizontally, the middle 5 cm containing mercury and
the two equal ends containing air at the same pressure P. When the tube is held at an angle 60° with the vertical direction, the
length of the air column above and below the mercury column are 46 cm and 44.5 cm respectively. Calculate the pressure P in
cm of mercury. (The temperature of the system is kept at 30°C)save, 720 Isa Aron Tpe Guten for EE Propet of Slt et Ligid- Chapa Teo JEE Manan Avoca POF Doma
Length of pipe = (46 + 44.5 +5) cm=95.5 cm
‘Suppose the pressure in both the columns of air in the horizontal position be p.
|= (46+44.5)/2 = 45.25 em
When the tube is inclined, let p1 and pz be the pressure and Iq and Iz be the lengths of lower and upper air columns
respectively,
Using Boyle's law,
PAI
-Al2 = P2Al2 (where A is area of cross-section of the tube)
Pl=P4iq=Polg...(2)
P1=P2+ pHeglHg.cosé0”
(P+ pHeglhig cos60°)/1 = Pal
From equation (1)]
fg Poe
es =
4
cm of Hg column 5m
Pa=
2h )xe Aig h et
= 75.4cm of Hg columnsave, 720 Isa Aron Tpe Guten for EE Propet of Slt et Ligid- Chapa Teo JEE Manan Avoca POF Doma
Q.3.Two long capillary tubes of diameter 5.0mm and 4.0 mm are held vertically inside water one by one. How much high the
water will rise in each tube? (g = 10m/s2, surface tension of water = 7.0.x 10°2N/m.
Ans.7
Height of water column in a capillary tube of radius ris given by
= 2T cos O/rpg.(1)
Where, Tis surface te
nr is density and qis angle of contact of water-glass which can be assumed zero.
For the first tube, r = 2.5mm = 2.5 x 10°¢m
2x(7.0%102N/m)
(250107 m)= (1 10kg/mP) =(10N7Q)
‘According to equation (1), for the same liquid, we have
h =5.6mm.
‘hr = 2T cos @/pg = constant
Ifa liquid rises to a height hq in a capillary tube of radius r1 and to a height h in a capillary tube of radii rz, then Or hyrq =
hora
Shy = M4 = 26:28 = 7.0mm
Q.4. Water rises in.a cay
lary tube to a height 2.0 cm. In an another capillary whose radius is one-third of it, how much the
water will rise? If the first capillary is inclined at an angle of 60° with the vertical then what will be the length of water column
within the tube?save, 720 Isa Aron Tpe Guten for EE Propet of Slt et Ligid- Chapa Teo JEE Manan Avoca POF Doma
Ans.4
Height of water column in a capillary tube of radius ris,
eos
‘ea
=>hr = 2eose
9
or hr= constant (:-T, 4,1, gare constant)
nits vertical position, given by
Ina capillary tube of radius one-third (r/3) water will rise more. Suppose it rises to a height
f= Shr/r = 3h=3x2.0
cm
When the first capillary is inclined at an angle of 60° to the vertical, the vertical height h{ = 2.0) of the liquid will remain the
h/cos 60° = 2.0/1/2= 4.0cm
same. Thus if the length of water column in the capillary be h¢ cm, then from figure, we get h’
Q.5. The design of some physical instrument requires that there be a constant difference in length of 6 cm between an iron
rod and copper rod laid side by side at all temperatures. Find their lengths.
(ape = 11% 10°F, acy = 17x 10°°c"4)save, 720 Inset AronTpe nor for EE Propet of Slt ef Ligid- Chapa Teo JEE Man a Avoca POF Doma
Ans. 11
Since, the acy > ae so length of iron rod should be greater than the length of copper rod.
Let the initial lengths of iron and copper rods be |1 and I2,,then
Iy-Ip=6em.)
also since the difference has to be constant at all the temperatures, 50
Al=|1aFeAT = I2acudT
(ii)
Solving (i) & (i) we get
Iy= 47 emandlz= 11m
Q6. The height of mercury column measured at t?= 400 C with a metallic scale which gives correct reading Hq = 100 cmat
0°C. What height Ho will the liquid column have at 0°C? The coefficient of linear expansion of brass is « = 0.03/°C and the
coefficient of volume expansion of mercury is y = 0.05 /°C.
Ans. 20
Hy at t©C = Hy (1 + at) actually since pressure is same, so
poeHo= pt eH (1+at)
Ho = Ha (1+ at) pt/pg = H4 (1+ at) (14 yt?
Ho=H1 [1 + (a-y)t] = 100(1+ (0.03 -0.05)40] = 20mQ7.A thermometer has its lower and upper fixed points marked as 10° and 80°. When it reads 38° what is the corresponding
temperature on Centigrade scale?
‘Ans. 40
Let x be the reading on Centigrade scale
x-0 _ 38-10
700-0 80-10
fae
100 70°
28
2 10
280 49°C
7
maintained at pressure 8 N/m”, The radil of
\n of the soap-water used to make bubbles is 0.04 N/m. Find the
in bubbles A and B, respectively. [Neglect the effect of gravityl.
Q.8. Two soap bubbles A and B are kept in a closed chamber where the ai
bubbles A and B are 2cm and 4.cm, respectively. Surface ten:
ratio ng/na, where ng and ng are the number of moles ofsave, 720 Isa Aron Tpe Guten for EE Propet of Slt et Ligid- Chapa Teo JEE Manan Avoca POF Doma
Ans.6
Then P= Po +4S/r
P,
Now Px fx? =aR,T
Q,9. Suppose that 64 raindrops combine into a single drop. Calculate the ratio of the total surface energy of the 64 drops to
.072. Nim
that of a single drop. Where Tsave, 720 Isa Aron Tpe Guten for EE Propet of Slt et Ligid- Chapa Teo JEE Manan Avoca POF Doma
Ans.4
Sar? sea Sicae = 4 n( ary’
3 3 3
Jaa
§,=64x4n0~T and s,
Q.10. A large tanks filled with water (density = 10°kg/m°), A small hole is made at a depth 10 m below water surface. The
range of water issuing out of the hole is R on ground. What extra pressure (in atm) must be applied on the water surface so
that the range becomes 2R : (take 1 atm = 10° Pa and g = 10 m/s”)Ans.3
Range will become twice of velocity of efflux becomes twice. Now as,
v=2gh
Therefore, h should become 4 times or 40m
Thus, an extra pressure equivalent to 30 m of water should be applied.
atm = 0.76 x 13.6 mof water
(0.336 m of water
30 m of water = 3.0 atm
Isa Aron Tpe Guten for EE Propet of Slt et Ligid- Chapa Teo JEE Manan Avoca POF Doma