You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU

Tarikh / Masa : 4 September 11.50 – 12.50 pagi (Khamis)


Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 4 Cerdik
Bilangan Murid : 33 orang
Tema :Keajaiban Alam
Tajuk : “Pegaga”
Hasil Pembelajaran
Fokus Utama
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan
memahami perkara yang dibaca.
Aras 2
i) Membaca dan memahami pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan
pada intonasi berdasarkan tanda baca.
Fokus sampingan
3.1 Menyampaikan maklumat tentang sesuatu perkara atau tajuk menggunakan kata, Istilah,
frasa, struktur ayat yang betul dan laras bahasa yang sesuai.
Aras 1
i) Mengumpulkan dan menyusun isi penting daripada sesuatu topik yang
dibincangkan.
9.2 Mengenal pasti maklumat dan mencatat nota daripada bahan yang didengar dan dibaca.
Aras 2
i) Mencatat nota dalam bentuk grafik.
Objektif Pelajaran
Pada akhir pelajaran ini murid dapat :
1. Membaca dan memahami sekurang-kurangnya 2 daripada 3 jenis ayat berdasarkan tajuk
”Pegaga” dengan memberikan penekanan pada intonasi berdasarkan tanda baca.
2. Mengumpulkan dan menyusun sekurang-kurangnya 4 daripada 5 isi penting berdasarkan
topik pada tajuk ”Pegaga”.
3. Mencatat sekurang-kurangnya 4 daripada 5 nota ke dalam bentuk grafik berdasarkan
tajuk ”Pegaga”.
Sistem Bahasa
Tatabahasa : Kata seru (eh, oh, wah, amboi, hai)
Pengisian kurikulum:
a. Ilmu : Kajian Tempatan, Sains, Pendidikan kesihatan
b. Nilai Murni : Bekerjasama, kesyukuran, kerajinan
c. Kemahiran Bernilai Tambah :
i. Kecerdasan Pelbagai: Verbal Lingusitik,Kinestatik,Intrapersonal,interpersonal
ii. Kemahiran Berfikir : menilai,meneliti,menjana idea,mengkategorikan
iii. Kemahiran Belajar Belajar Cara Belajar: Membaca, mencatat, menulis
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah makan daun pegaga dan membaca serta
mengetahui tentang khasiat pegaga
Bahan Bantu Mengajar : Komputer riba, LCD, Speaker, lembaran kerja, teks dalam bentuk
dialog, bahan maujud
Langkah/ Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Catatan
Masa Pembelajaran
Set Induksi -Bahan maujud -Murid meneka jenis daun Kemahiran Befikir :
5 minit -daun ubi yang ditunjukan kepada -Menjana idea
-daun pokok bunga raya mereka -Meneliti
-Murid diminta menyatakan -Menilai
kegunaan daun tersebut
Contohnya Kecerdasan
Daun ubi- Pelbagai:
Daun pokok bunga raya- -Verbal linguistik
demam/mengurangkan haba
-Murid diminta menyatakan Nilai
daun yang boleh dibuat ubat -Kesyukuran
-lidah buaya
-pegaga
-Murid-murid mengaitkan
tajuk P&P iaitu“Pegaga”
Langkah 1 Teks berbentuk dialog -Murid diarahkan untuk Kemahiran Berfikir
20 minit bertajuk ”Pegaga” membaca teks secara individu -Meneliti
(rujuk lampiran) dengan memberikan -Menilai
penekanan pada intonasi
berdasarkan tanda baca yang Kemahiran Belajar
terdapat di dalam teks Cara Belajar
-Murid diarahkan membaca -Membaca
mengikut kumpulan -Mencatat
Saiful-Murid lelaki
Nadia-Murid perempuan
-Murid-murid dan guru Nilai
berbincang sekiranya terdapat -Keberanian
perkataan yang kurang -Kerjasama
difahami
Langkah 2 Teks berbentuk dialog -Murid diminta untuk Kemahiran Belajar
10 minit bertajuk ”Pegaga” menyatakan isi yang Cara Belajar:
(rujuk lampiran) terkandung di dalam teks -menulis
a) Kebaikan/khasiat pegaga
-mengubati cirit-birit Kecergasan pelbagai
-mengubati demam -Interpersonal
-sakit bawasir -Intrapersonal
-buah pinggang
-luka dan penyakit kulit Nilai
b)Watak yang terlibat -Kerjasama
-Saiful dan Nadia
c)Cara penggunaan daun
pegaga
-minuman jus/air perahan daun
pegaga
-ulam/lauk
-merawat luka
Langkah 3 Teks berbentuk dialog -Murid di arahkan membentuk Kemahiran Belajar
10 minit bertajuk ”Pegaga” kumpulan dan diminta -Menulis
(rujuk lampiran) memindahkan fakta ke dalam -Membaca
bentuk grafik pada kertas
Lembaran kerja sebak Kecerdasan
Contoh: Pelbagai:
Kertas sebak Kebaikan pegaga -Verbal linguistik
-Intrapersonal
-Interpersonal

-Murid diminta menunjukkan Kemahiran Berfikir


hasil kerja kumpulan masing- -Menjana idea
masing
-Murid memindahkan fakta Nilai
tentang kebaikan pegaga ke -bekerjasama
dalam latihan bertulis
Langkah 4 Teks berbentuk dialog -Murid diarahkan Kemahiran belajar
10 minit bertajuk ”Pegaga” mengenalpasti dan cara belajar
(rujuk lampiran) menyenaraikan Kata Seru yang -Menulis
Sistem bahasa terdapat dalam teks -Membaca
-Kata Seru -Murid memberi contoh lain
-Eh untuk kata seru yang mereka Kemahiran berfikir
-Oh tahu -Meneliti
-Wah -Murid-murid membuat latihan -Menjana idea
-Amboi mengisi tempat kosong dengan -Mengkategorikan
-Cis kata seru yang sesuai
-Murid pemulihan membuat
Pengayaan dan latihan melengkapkan
pemulihan perkataan berdasarkan gambar
Lembaran kerja dan mengisi tempat kosong

Permainan bahasa -Murid diminta membina


perkataan daripada
”KEBAIKAN PEGAGA”
Penutup Penutup kognitif -Murid menonoton tayangan Kemahiran berfikir
5 minit Tayangan video bertajuk yang disediakan oleh guru -menjana idea
”Pegaga” berkaitan tajuk ”Pegaga” -menilai
-Murid dan guru bersama-sama
membuat kesimpulan P&P Nilai
-Kesyukuran

You might also like