You are on page 1of 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SIVIK DAN KEWARGANEGARAAN SEKOLAH RENDAH

Mata Pelajaran Kelas Bil. Murid Masa Tarikh Tema Tajuk Sub Tajuk Aktiviti

: Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan : 5A1 : 36 orang : 10.15 10.45 (30 minit) : 27 Mac 2012 (Selasa) : Sayangi Keluarga : Peranan Dan Tanggungjawab Anggota Keluarga Asas : Bersama-sama Menjalankan Tanggungjawab : 3E

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat: i. Menjelaskan tanggungjawab setiap anggota keluarga asas. ii. Menjalankan tanggungjawab sebagai anggota keluarga asas. Penerapan Nilai Murni Unsur Patriotisme : Kasih Sayang, Menghargai, Hormat-menghormati. : 1. Berbangga dengan ahli keluarga 2. Bersyukur kerana memiliki keluarga. : Murid mempunyai keluarga sendiri dan selalu membantu keluarga di rumah.

Pengetahuan Sedia Ada

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestar/ Kemahiran Generik: i. Kemahiran Berfikir (KBF) : Menjana Idea ii. Kemahiran Belajar (KB) : Mendengar, Mencatat Nota, Mengingat, Memperolehi Maklumat. iii. Teori Kecerdasa Pelbagai (TKP) : Verbal-linguistik, Interpersonal, Intra personal, Muzik. Sumber Pengajaran Bil 1. 2. 3. : Kuantiti 1 1 36

Sumber Kad gambar Keluarga Bergotong-Royong Buku teks Kertas Kajang

Prosedur Pelaksanaan

Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari

Catatan (Penerapan Nilai Murni/ Nilai Alam Sekitar/ Sumber P&P)

Set Induksi (3 minit) 1. Guru menulis satu teka kata di papan hitam ________ _______ 2. Murid diminta meneka huruf untuk diisikan di tempat kosong secara bergilir-gilir lelaki dan perempuan sehingga lengkap teka kata. 3. Guru mengaitkan jawapan teka kata murid dengan tajuk pembelajaran pada hari ini. TKP Visual ruang, Interpersonal, Verballinguistik KB Menjana Idea KB Menghubungkait SPP Kad gambar Keluarga Bahagia Nilai Murni Bertanggungjawab , Kerajinan. Unsur Patriotisme Berbangga dengan keluarga sendiri.

Langkah 1 (10 minit) 1. Murid mendengar penerangan guru mengenai tanggungjawab setiap anggota keluarga asas sambil merujuk buku teks halaman 30. 2. Murid diminta menyalin nota yang ditulis oleh guru di papan hitam. TKP Verbal-linguistik KB Mencatat nota SPP Buku teks halaman 30 Nilai Murni Bertanggungjawab

Langkah 2 (14 minit) 1. Murid diedarkan dengan kertas kajang 2. Murid diminta untuk melaksanakan projek kecil bertajuk Keluargaku Yang Bertanggungjawab mengenai tugastugas seharian setiap ahli keluarga. TKP Verbal-linguistik Visual-ruang Interpersonal Intrapersonal KB Mendengar, SPP Kertas Kajang. Nilai Murni Bersopan-santun Hormat-menghormati Yakin Diri Unsur Patriotisme Berbangga dengan keluarga sendiri.

3. Murid dipilih secara rawak untuk mempersembahkan hasil kerja di hadapan kelas.

Penutup (3 minit) 1. Murid diminta membuat rumusan terhadap isi pembelajaran pada hari ini sambil dibantu guru TKP Verbal-linguistik, Interpersonal KB Kemahiran mengingat

Set Induksi (3 minit)

1. Guru menulis satu teka kata di papan hitam ________ _______ 2. Murid diminta meneka huruf untuk diisikan di tempat kosong secara bergilir-gilir lelaki dan perempuan sehingga lengkap teka kata. 3. Guru mengaitkan jawapan teka kata murid dengan tajuk pembelajaran pada hari ini.

You might also like