You are on page 1of 11

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

Data:23.10.2012 Institutia: Educatoare: Grupa:mijlocie Tema:Cand/cum si de ce se intampla? Subtema: :Daruri parfumate din gradina toamnei luate! Tema zilei:Crizantema,floare rara! Forma de realizare:activitate integrate(ADP+ALA1+ADE+ALA2) Tipul activitatii:formare de priceperi si deprinderi

Activitati de invatare: ADP:


Intalnirea de dimineata:Daca as fi o floare as vrea sa am culoarea... SalutulBuna dimineata,draga crizantema! Calendarul naturii:Azi cerul este... Impartasirea cu ceilaltiCui oferim flori? Activitate de grup:Aseaza corect!

ALA1:

Arta:modelarea crizantemelor Stiinta:gruparea crizantemelor dupa criteriul culorii DLC-memorizarea unei poezii despre crizantema DEC-pictarea unei vaze cu crizanteme

ADE:

ALA2:Buchetele de flori Scopul activitatii: informativ


- Imbogatirea cunostintelor despre florile de toamna si caracteristicile acestora - activizarea vocabularului prin folosirea expresiilor specifice picturii
1

formativ

exersarea deprinderilor copiilor de a obtine efecte plastice prin combinarea unor tehnici specifice picturiidezvoltarea unei exprimri orale corecte fonetic, lexical i gramatical; dezvoltarea memoriei logice formarea unei tinute corporale corecte

educativ
stimularea curiozitatii,a interesului de cunoastere fata de mediul inconjurator cultivarea dragostei fata de munca,natura si a dorintei de a o proteja educarea copiilor in spiritul colaborarii cu partenerul de joc educarea gustului estetic prin activitatile de pictura

Obiective operationale: ALA: Cognitiv-formative:


sa grupeze crizantemele dupa criteriul culorii sa recunoasca culorile grupelor formate sa denumeasca grupele formate sa reproduca imaginea crizantemei prin modelare sa combine intr-un ansamblu partile componente folosind procedee ca :lipire,netezire si apasare sa recunoasca florile de toamna si caracteristicile acestora sa formuleze raspunsuri la intrebarile educatoarei prin propozitii simple sau dezvoltate sa descrie imaginile prezentate sa recepteze mesajul poeziei sa recite strofele poeziei,clar,expresiv sa descrie plansa model prezentata s aplice pata de culoare pe o suprafat dat cu pensula; sa respecte tehnicile de lucru specifice picturii sa descrie lucrarile proprii si pe ale celorlalti tinand cont de aspectul lor

Afectiv-atitudinale:
sa manifeste interes pentru activitate prin participarea activa si constienta sa coopereze in indeplinirea unor actiuni de joc sa comunice cu partenerii in timpul activitatii sa aprecieze frumusetea florilor sa aiba in vedere aspectul ingrijit al lucrarii, consolidandu-si deprinderea de acuratete sa traiasca bucuria finalizarii lucrarii

Psiho-motorii:

sa respecte pozitia corecta a corpului fata de suportul de lucru sa modeleze prin miscarea circulara a palmelor asezate fata in fata,modelarea prin miscarea translatorie a palmelor

Strategia didactica:euristica Resurse procedurale:conversatia,explicatia,observatia, exercitiul,algoritmul,aprecierea,demonstratia. Resurse materiale: plastilina,plansete,fise de lucru,


planse cu gradina de flori,crizanteme naturale,vaze,apa, acuarele,pensule. Resurse temporale:o zi Loc de desfasurare:sala de grupa

Forme de evaluare:-continua:prin aprecierea raspunsurilor


copiilor-observarea spontana -finala:prin rezolvarea sarcinilor din fise

Forme de organizare:
-frontal -individual -pe grupuri

Resurse bibliografice:

Revista invatamantului prescolar 2009 Suport pentru aplicarea noului Curriculum pentru Invatamantul Prescolar 2009 Viorica Preda,Sivia Breben,Elena Gongea,Mitrulescu Veronica...Invatarea bazata pe proiecte- auxiliar didactic pentru aplicarea noului Curriculum Ed.Arves 2009 Activitatea integrata din gradinita-Ed.Publishing House , 2008

Scenariul zilei
ADP :
Activitatea incepe cu intalnirea de dimineata:Daca as fi o floare as vrea sa am culoarea... Salutul va fi introdus prin urmatoarele versuri: Dimineata a venit Toate crizantemele au sosit In cerc sa ne adunam Cu toate sa ne salutam! Buna dimineata ,drage crizanteme! Copiii sunt indemnati sa-si aleaga cate o crizantema decupata: una galbena baietii si una rosie ,fetitele,cu ajutorul acesteia se vor saluta:Buna dimineata ,crizantema galbena!Buna dimineata ,crizantema rosie! Educatoarea este curioasa ce floare si ce culoarea si-ar alege copiii daca ar fi flori .Prezentarile incep cu educatoarea si vor continua cu fiecare copil:Eu sunt o crizantema si as vrea sa am culoarea galbena,tu esti... Calendarul naturii:Vom preciza cum este vremea in aceasta dimineata si cum au venit imbracati pana la gradinita daca le-a fost frig sau cald si vor completa calendarul naturii specificand ziua,data,luna,anotimpul cu ajutorul etichetelor tiparite si a simbolurilor corespunzatoare. Impartasirea cu ceilalti- o feti prezint colegilor o carte pe care a primit-o n dar de ziua ei. Este Codul bunelor maniere. Avnd n vedere c florile sunt subiectul nostru, vom discuta despre Cui oferim flori?. Noutatea zilei-Cosul Zanei Toamnase va realiza prin prezentarea sub forma de surpriza a cosului trimis de Zana Toamna. Activitatea de grup:Aseaza corect!Copii vor primii de la Zana Toamna imagini pe care vor trebui sa le aseze in ordinea evolutiei plantei.
5

Tranzitia se va realiza prin joculTrenuletul prieteniei. Toti copiii vor forma un tren care va circula pe la fiecare centru .Se va realiza astfel prezentarea centrelor si al materialului existent la fiecare centru.Copiii se vor aseza la centre ,in functie de ecusoanele primite(crizantema rosie-centrul ARTA,crizantema galbena-centrulStiinta).Jocul continua pana cand toti copiii isi vor ocupa locurile la centre.Pe masutele de la centre vor exista ecusoane avand culorile identice cu cele aflate pe ecusoanele din pieptul lor. Copiii vor intui materialul,voi explica pe rand pentru fiecare centru sarcina de lucru si obiectivele urmarite,anuntand tema. ALA1 La centrulARTA ei vor trebui sa modeleze crizanteme de diferite culori cu ajutorul materialelor puse la dispozitie. La centrul STIINTA ei vor trebui sa formeze grupe de crizanteme dupa criteriul culorii si sa le aseze in vaze in functie de culoarea banderolei de pe acestea. Apoi voi da semnalul de incepere al lucrului. Voi indruma activitatea copiilor din fiecare centru,ajut copiii daca este cazul pentru realizarea sarcinii.Reamintesc sarcina sau anumite obiective,reguli acolo unde constat ca apar dificultati,ii indrum pe copiii sa colaboreze si sa comunice in timpul jocului.In incheiere voi face aprecieri verbale si voi acorda recompense. Tranzitie:Le voi spune ca acum trebuie sa ne asezam in rand ca sa ne plimbam prin gradina de flori a toamnei,spunand urmatoarele versuri:Printre flori noi ne plimbam,/Florile le admiram/Dar pe ele nu calcam,/La locuri ne asezam/Lucruri noi sa invatam. ADE: DLC-voi prezenta copiilor o plansa care ilustreaza continutul poeziei apoi voi recita clar si expresiv poezia,respectand intonatia.Voi memora poezia pe fragmente si voi explica cuvintele si expresiile noi. DEC-le voi spune copiilor ca vom picta o vaza cu crizanteme ,voi prezenta o plansa model idendificand culorile folosite si voi

explica si demonstra tehnica de lucru.Apoi voi amenaja o expozitie cu lucrarile copiilor. Tranzitia catre ultima parte a activitatii integrate se va face prin jocul cu text si cant Bat din palme:Bat din palme clap,clap,clap/Din picioare trap,trap,trap/Ne-nvartim,ne rasucim florile le mirosim/Hai la dreapta uite-asa/Si la stanga tot asa/Neaplecam,ne ridicam/Floarea ca sa o udam! ALA2: Copiii vor desfasura un joc distractiv numitBuchetelele de flori.Copii trebuie sa se deplaseze in cerc intonand o strofa dintrun cantec,iar la semnalul educatoarei se vor grupa in cele patru colturi ale grupei in functie de culoarea florii de pe ecuson.In cele patru colturi ale grupei vor fi asezate patru vaze cu flori.Jocul se va repeta ,copiii schimbandu-si medalioanele intre ei.

ADE:DLC-memorizare DEC-pictura

Desfasurarea activitatii
Eveniment didactic Organizarea activitatii Strategii didactice Se asigura conditiile optime pentru Organizarea desfasurarea activitatii:organizarea frontala a spatiului de lucru ,aerisirea salii, copiilor pregatirea materialelor didactice. Captarea Se va realiza prin prezentarea sub atentiei forma de surpriza a planselor trimise Conversatia de Zana Toamna. Reactualizarea Voi adresa copiilor urmatoarele cunostintelor intrebari: -In ce anotimp suntem? -Ce se ntmpl cu natura toamna? Conversatia - Care sunt culorile toamnei? - Ce flori nfloresc n aceast perioad? Anuntarea -Pentru ca in aceasta saptamana temei si a vorbim despre florile de toamna Explicatia obiectivelor astazi vom invata o poezie despre una dintre ele si anume,Crizantema . Familiarizarea Se afisaza tabloul care ilustreaza cu continutul continutul poeziei.Voi recita clar si poeziei nuantat poezia,respectand ritmul, intonatia,rima,apoi voi descrie si continutul planselor. Explicatia Continut stiintific Evaluare Frontal

Observare a comporta mentului copiilor

Crizantema 1.Crizantema,draga floare Nu-ti e frica de ninsoare? Nu-ti e frica ca din cer Or sa-ti cada flori de ger? 2.Ba,de ger imi este frica, Iar zapada rau ma strica! Daca inghet,eu mor indata! Ma ofilesc indurerata.
Dirijarea invatarii Se memoreaza poezia pe fragmente logice,fiecare fragment fiind reluat impreuna cu cel urmator. Recit prima strofa si numesc 2-3 copii cu care voi recita aceasta strofa de cateva ori. Apoi recit prima strofa impreuna cu a doua si voi chema cativa copii pentru a recita. Voi explica cuvintele si expresiile noi:indurerata .flori de gersi ma ofilesc. Voi desfasura cu intreaga grupa concursul:Cine stie mai bine! voi forma grupe de 3 copiii.Se repeta jocul de 2-3 ori.Fiecare grup care a recitat frumos va primii cate o bulina rosie. Copiii sunt incurajati si apreciati intr-un climat de bucurie si stimulare a efortului. -Pentru ca astazi am invatat o poezie
9

Demonstratia

Algoritmul

Oral

Explicatia Explicatia Exercitiul Jocul Frontal

Fixarea cunostintelor

Explicatia

despre crizantema mai departe vom picta Vaza cu crizanteme si vom trece la masutele de lucru recitand: La masuta ne indreptam/Si ca mosii ne aplecam! Domeniul estetic si creativ Anuntarea temei si a obiectivelor Folosindu-ne de materialele pe care le aveti pe masute , vom picta vaza si Conversatia crizantemele si frunzele respectand Explicatia culorile :crizantemele cu rosu si galben iar vaza cu violet iar frunzele cu verde. Se descopera modelul realizat si se analizeaza.Voi discuta cu copiii despre culorile folosite. Pe parcursul activitatii plansa va ramane in fata copiilor .
Explicarea si demonstrarea tehnicii de lucru

Frontal

Dirijarea invatarii

Voi explica si demonstra modul de Demonstratia Individu lucru insistand pe pictarea al crizantemelor si frunzelor , respectand culoarea acestora si pe cat posibil conturul. O sa pictam cu ajutorul pensulei,dupa ce o umezim putin in apa ,luam culoare dupa care aplicam pe fisa de lucru.
Exercitii pentru incalzirea muschiilor mici ai mainii - Pentru a picta cat mai frumos :

Cantam la pian Inchidem si deschidem pumnii Ne spalam pe maini


10

Exercitiul

Spargem nuci Copiii vor incepe executarea temei Voi da indicatii individuale si voi ajuta copiii care intampina greutati in redarea temei,ii voi incuraja pe cei timizi. Dupa executarea temei,voi amenaja o expozitie cu lucrarile copiilor ,ii voi implica in evaluare, fiecare copil va aprecia lucrarea proprie dar si lucrarile celorlalti tinand cont de: corectitudinea utilizarii culorilor si respectarea conturului . Incheierea activitatii Fac aprecieri la nivel individual dar si global asupra modului de comportare Conversatia si participare al copiilor la activitate si voi fixa tema activitatii.

Observare a comporta mentului copiilor

11

You might also like