Professional Documents
Culture Documents
Prezentul proiect va ncerca s analizeze din punct de vedere financiar activitatea unei ntreprinderi pe parcursul a dou exerciii. Dup cum rezult din situaia patrimonial a firmei RADCOM S.A. obiectul activitii l constituie producia de bunuri de larg consum.Firma dispune de active imobilizate reprezentate prin maini, utilaje, mijloace de tranport,aparatur de birotic,etc.i active circulante: stocuri de materii prime i materiale, obiecte de inventar,producie n curs de execuie,semifabricate,produse finite,etc.- toate necesare bunei desfurri a procesului de producie. Analiza financiar ce urmeaz a fi efectuat se va stuctura n cteva etape succesive:
1. analiza echilibrului financiar pe baza bilanului contabil:
valoarea adaugat; rezultatul exploatrii; rezultatul curent; rezultatul net al exerciiului. 3.diagnosticul firmei: rentabilitatea economic i financiar; diagnosticul rentabilitii economice, financiare, de faliment. Drept surse de date pentru analiza financiar vom folosi urmtoarele documente: a. bilanul contabil al firmei; b. contul de profit i pierdere; c.anexele la bilan (situaia activelor imobilizate n valoare brut i amortizrile nregistrate pentru acestea ). Deci , analiza financiar ce urmeaz a fi realizat i propune s evidenize urmtoarele aspecte: 1.modalitatea de realizare a echilibrului financiar pe termen lung i pe termen scurt-analiz pe baz de bilan contabil 2.stabilirea treptelor de acumulare bneasc numeric i marjele de rentabilitate sau soldurile intermediare de gestiune- analiz pe baza contului de profit i
pierdere.
Bilanul contabil
constituie documentul principal care st la baza evalurii patrimoniale a ntreprinderii, existnd trei abordri diferite ale acestuia, i anume: 1.abordare patrimonial; 2.abordare funanciar; 3.abordare funcional. Bilanul patrimonial este anexat la acest proiect,aratnd situaia patrimonial a firmei la sfritul unui exerciiu financiar. Pentru acest tip de bilan se calculeat un singur indicator : Activul Net Contabil (ANC)=total activ- total datorii. Sau Situaia net=total activ-total datorii=capital propriu-subvenii-provizioane. Lund n calcul datele disponibile obinem urmtoarele rezultate: 1998: ANC=559.002-628.517=-69.515 SAU : SN=-69.515-0-0=-69.515. 1999: ANC=1.822.750-1.792.750=30.000 SAU: SN=30.000-0-0=30.000 Rezultatele obinute indic o ANC negativ n anul1998 i una pozitiv n anul 1999. Acest fapt pune n eviden o situaie prefalimentar n anii precedeni, situaie ce a fost depit de firm n exerciiul ncheiat,lucru care atest o gestiune economic sntoas care a reuit s acopere pierderea din anii precedeni i de a obine un profit de 145.295.000lei care poate fi investit n vederea maximizrii profiturilor viitoare. BILANUL FINANCIAR: NEVOI: 1.Nevoi permanente: Active imobilizate (>1an): Imobilizri corporale Imobilizri necorporale Imobilizri financiare 2.Nevoi temporare: Active circulante (<1an): Stocuri Creane Titluri de plasament Disponibiliti TOTAL ACTIV: 1998: 1738 16653 0 82006 454825 100 3678 559002
2
RESURSE PROPRII: 1.Resurse permanente: capital social rezerve profitul nerepartizat provizioane pentru riscuri i chelt (.1an) datorii financiare (.1an) 2.Resurse temporare: furnizori datorii ctre salariai datorii ctre bugetul de stat datorii bancare (<1an) TOTAL PASIV:
Pe baza bilanului financiar se analizeaz lichiditatea-exigibilitatea >1an a firmei. n continuare se calculeaz urmtorii indicatori: FOND DE RULMENT(FR)=capital permanent-nevoi permanente SAU FR=nevoi temporare(activ circulant net<1an)-datorii pe termen scurt; 1998: Capital permanent= 1000-25146-45369=-69.515; nevoi permanente=18.391; FR=-69515-18391=-87.906; FR=540611-628517=-87.906. 1999: FR=30000-222178=-192.178; FR=1600572-1792750=-192.178. FR la sfritul a dou exerciii consecutive are valori negative, respectiv 87.906 i 192.178. Aceste valori arat o situaie de dezechilibru financiar datorat absorbiei unei pri din resursele temporare pentru finanarea activelor imobilizate contrar principiului financiar conform cruia nevoilor permanente trebuie s li se aloce resurse permanente. FR PROPRIU=capital propriu-imobilizri nete; Anul 1998: FRP =-69515-18391=-87.906; Anul 1999;
3
Bilanul funcional:
Nevoia de Fond de Rulment Total= Nevoia de FR de Exploatare+Nevoia de FR n Afara Exploatrii. NFR de Expl.= nevoi ciclice de expl.- alocri ciclice de expl.; NFR n Afara Expl.=nevoi ciclice n afara expl.- resurse ciclice n afara expl.; Trezorria Net= FR net Global- NFRT; FRNG=AIE+AIAE-PPR-Datorii >1an; 1998: NFRE=(71647+411175)-(157479)=482822-157479=325.343 NFRAE= 37738-471038=-433.300 NFRT=325343+(-433300)=-107.957; FRNG=(2345+19700)- 3656=18.389; TN=18389-(-107957)=126.346; NFRE=325.343>0, exist un surplus de nevoi temporare n raport cu resursele temporare.Un asemenea rezultat se poate aprecia ca fiind normal atta vreme ct acesta este rezultatul unei politici de investiie privind creterea nevoii de finanare a ciclului de exploatare. NFRAE=-433.300<0, exist un surplus de resurse temporare n raport cu nevoile corespunztoare de capitaluri circulante; NFRT=-107.957<0, se apreciaz prin prisma componentelor sale ca fiind o situaie negativ generat de absorbia unei pri din resurse pentru finanarea activelor imobilizate; TN=126.346>0, rezult c FRNG acoper nevoile existente, exist un echilibru financiar. 1999: NFRE=(144412+210913)-(517483)=-162.158; NFRAE=65708-1275267=-1.209.559; NFRT=-162158+(-1209559)=-1.371.717; FRNG=(2345+227352)-7519=222.178; TN=222178-(-1371717)=1.593.895; NFRE=-162.158<0, acest fapt semnific un surplus de resurse temporare n raport cu nevoile corespunztoare.Un asemenea rezultat se apreciaz ca unul pozitiv atta timp ct este rezultatul accelerrii vitezei de rotaie a mijloacelor circulante sau este rezultatul angajrii de ctre firm a unor datorii pe termen scurt;
5
a ntreprinderii. EBE sau IBE = + valoarea adaugat + subvenii de exploatare - impozite, taxe - cheltuieli cu personalul 1998: EBE= 227622+ 0- 1817- 199498=26.307mii lei >0 1999: EBE= 1569722+ 0 95559- 1013544=460.619 mii lei >0 Valorile pozitive ale EBE arat c firma analizat disoune de resurse financiare necesare meninerii sale sau creterii acesteia.Existena EBE demonstreaz performana economic a unitii, independena politicii financiare, a politicii de investiie i a celei de devidend. Rezultatul din exploatare = +EBE + reluri asupra provizioanelor + alte venituri din exploatare - IBE - provizioane calculate - alte cheltuiali din exploatare. 1998: RE=26307+0+106-0-3056-7503=15.854 mii lei >0 1999: RE=460619+0+714-0-5703-197594=258.036mii lei >0 Datele de mai sus arat c RADCOM S.A. obine profit din activitatea de exploatare exprimnd rentabilitatea activitii curente rezultat din deducerea tuturor cheltuialelor din veniturile de exploatare.
7
CAF = +EBE +alte ven din exploatare -alte chelt. din exploatare + ven. Financiare (a) - chelt. financiare (b) +ven. Excepionale (c) - chelt. excepionale (d).
a=frreluri asupra provizioanelor; b= fr amortizri i provizioane calculate; c= fr ven. Din cesiunea elementelor de activ; fr catele pri din subvenii virate asupra rezultatului; fr reluri asupra provizioanelor excepionale; d= fr valoarea net contabil a elementelor de activ cedate; fr amortizri i provizioane calculate; Fcnd calculele corespunztoare lund n calcul datele prezentate mai sus rezult urmtoarele : CAF n 1998 este 42.313 mii lei <0 ,reiese c ntreprinderea analizat nregistreaz pli mai mari dect incasri i a obinut pierdere n acest an . Firma nu dispune de mijloace financiare necesare activitii de meninere a potenialului productiv i nici pentru activitatea de expansiune- efectuarea de investiii.Rezult c n exerciiul urmtor ntreprinderea va fi nevoit s contacteze credite , aciune care va duce inevitabil la creterea cheltuielelor financiare a unitii. CAF n 1999 este egal cu 150.998 mii lei >0, unutatea dat dispune de un flux net de lichiditi la sfritul exerciiului financiar, adic fluxul dintre ncasri i pli care rezult din prezentarea contului de profit i pierdere n termeni de trezorrie.Firma dispune de mijloacele necesare activitii de meninere a procesului de producie i a celei de expansiune dup reperizarea profitului conform destinaiilor stabilite de acionari sau de ctre conducerea ntreprinderii. METODA ADIIONAL: CAF se determin pornind de la rezultatul net al exerciiului la care se adaug cheltuielele calculate i se scad veniturile calculate. CAF = + rezultatul net al exerciiului + valoarea net a activelor cedate
9
Pe baza tabloului de finanare prezentat anterior se pot scrie urmtoarele relaii de echilibru: Total Utilizri = Total Resurse; Utilizri = utilizri pe termen scurt (UTS) + utilizri pe termen lung (UTL); Resurse = resurse pe termen scurt (RTS) + resurse pe termen lung (RTL); UTS + UTL = RTS + RTL; UTS RTS = RTL UTL;
10
6. Rata stocurilor (%) =stocuri/total activ. 1998: 1999: Rs = 82006/559002 = 14,6%; Rs = 1286578/1822750 = 70,6%; Acest rezultat indic o cretere a stocurilor n 1999 cu 56%, cretere care se poate datora dezvoltrii funciei de producie, adic creterii productivitii muncii. Dup cum stocurile unei firme au mai multe componente ,n continuare, se calculeaz Rm, Rpf, Rmf i Rpc fiind componentele Rs. 7. Rata materialelor,mat. Prime (%) = materii prime/active circulante. 1998: Rm = 71647/540611 = 13,3%; 1999: Rm = 144412/1600572 =9,0%
12
9. Rata mrfurilor (%) = mrfuri/activ circulant. 1998: Rmf = 0/540611 = 0%; 1999: Rmf = 0/1600572 = 0%;
10. Rata produciei n curs (%) = producia n curs de execuie/active circulante. 1998: Rpc = 6748/540611 = 1,3%; 1999: Rpc =1136047/1600572 = 80%;
Calculele efectuate arat c ponderea cea mai mare n stocurile unitii date, la sfritul anului 1999 o deine producia n curs de execuie datorit ciclului lung de fabricaie urmat de volumul de stocuri de materii prime n valoare de doar 9%. La sfritul anului 1998 unitatea dispune de o cantitate mic de active circulante, ponderea cae mai mare fiind deinut de stocul de materii prime, materiale, materiale consumabile, etc. 11. Rata creanelor comerciale (%) = creane/total actv. 1998: Rcc = (411175+37738)/559002 = 80,3%; 1999: Rcc = 276621/1822750 = 15,2%;
ntreprinderea n anul 1998 are o Rcc =80,3%- adic unitatea a nregistrat un numr mare de creane asupra clienilor si datorit faptukui nu i vinde mrfurile cu amnuntul ci prin intermediarii altor uniti.ns n anul 1999 se nregistreaz o ameliorare a acestei situaii prin mbuntirea relaiilor directe cu publicul i potenialii clieni, Rcc micornduse cu 65,1%. 12. Rata disponibilitilor i plasamentelor (%): (disponibiliti + plasamente )/total activ. 1998: 1999: Rdp=(2416+1264+100)/559002=0,7%; Rdp=(6417+223+1782+28951)/1822750=2,1%;
13
ANALIZA RATELOR DE SRUCTUR PENTRU PASIVUL BILANULUI Ratele de structur ale pasivului bilanului permit aprecierea politicii financiare a firmei i pun n eviden aspecte privind stabilitatea i autonomia acesteia. Rata stabilitii financiare (%) = capital permanent/total pasiv. Sau Rata stabilitii financiare (%) = 1-datorii pe termen scurt/total pasiv. 1998: Rsf = -69515/559002 =-12,4% Rsf = 1-628517/559002 =-12,4%; 1999: Rsf =30000/1822750 = 1,6%; Rsf= 1-1792750/1822750=1,6%;
Valorile calculate arat o pondere foarte mic a capitalurilor permanente n totalul pasivuliu,dar totui firma are o autonomie pe termen lung n ceea ce privete creditele bancare pe o perioad mai mare de un an. Rata autonomiei financiare globale (%) = cap. Propriu/total pasiv. 1998: Rafg = -69515/559002 =-12,4% 1999: Rafg =30000/1822750 = 1,6%
ntreprinderea analizat are o satuaie proast n ceea ce privete autonomia sa financiar, deoarece se recomand ca Rafg>=3%. Rata autonoiei financiare la termae (%) =cap. Propriu/cap. Permanent. 1998: 1999: Raft =-69515/(-69515) =1; Raft =30000/30000 =1; n cazul firmei analizate capitalul propriu = capital permanent ,adic unitatea nu are datorii pe termen lung sau n-a putut s obin credite de la bncile comerciale datorit situaiei n care se afl. Rata ndatorrii (%) =datorii pe termen lung/capital permanent. sau pentru a vedea efectele directe ale politicii financiare duse de conducerea unitii: Rata indatorrii (%) =datorii pe termen lung/capital permanent. 1998: R =0/(-69515) = 0% ; R =0/(-69515) = 0%;
14
16
17
18