1 Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA
1. Berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum iaitu Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran 2. Diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid 3. Penyediaan aktiviti mengambil kira/menekankan; penaakulan elemen merentas kurikulum
RANCANGAN PENGAJARAN
Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA Belajar Cara Belajar Kemahiran Berfikir Dalam P&P Aplikasi Teori Kecerdasan Pelbagai Dalam P&P Penggunaan TMK Pengajaran Berasaskan Kajian Masa Depan Pembelajaran Secara Konstruktivisme Pembelajaran Secara Kontekstual Pembelajaran Akses Kendiri Pembelajaran Masteri Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA
1. Mata Pelajaran, Kelas dan Masa/ Bilangan murid 2. Tema/Tajuk 3. Standard Pembelajaran (Kod Sahaja) 4. Objektif Pembelajaran 5. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 6. Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam KSSR. EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni dan Patriotisme masih diterapkan dalam P&P 7. Bahan Bantu Belajar 8. Penilaian P&P 9. Refleksi: i. Nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif P&P ii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)
Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA Mata Pelajaran: Matematik
Kelas/Masa/Bilangan murid: 3 Teratai/9.00 - 10.00 pagi / 25 orang
Tajuk: Bahagi
Standard Pembelajaran: 5.3(i)(c)
Objektif Pembelajaran: Di akhir pembelajaran, murid dapat; Menyatakan operasi bahagi secara spontan dengan tiga, enam, tujuh, lapan, sembilan, 100 dan 1000.
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Aktiviti 1 1. Adakan permainan Kod Rahsia. Bentukkan kumpulan (tiga orang).
2. Edarkan lembaran Kod Rahsia kepada setiap kumpulan. Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA 3. Murid mengisi petak-petak kosong berpandukan kod rahsia yang diberikan seperti berikut. & 6 3 2 4. Kumpulan pertama yang berjaya menjawab semua soalan dengan betul dikira pemenang.
5. Ulangi permainan di atas dengan sifir enam, tujuh, lapan, sembilan dan 100. 0 I 2 3 4 5 6 7 8 9 w . w & < Kod Rahsia Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA 3. Sekiranya soalan berjaya dijawab, dua mata diberikan kepada kumpulan B.
4. Sekiranya gagal, kumpulan A perlu menjawab soalan tadi dan mendapat markah tersebut.
5. Teruskan permainan hingga selesai.
6. Seterusnya, giliran ahli kumpulan B pula memilih kad soalan dan dijawab oleh ahli kumpulan A.
7. Kumpulan yang mendapat markah tertinggi dikira pemenang.
8. Ulangi aktiviti di atas menggunakan sifir tiga, enam, lapan, sembilan dan I00.
Aktiviti 2 1. Ahli kumpulan A akan mengambil kad nombor gandaan tujuh (berwarna jingga) secara rawak dan melekatkannya pada ruang untuk kad soalan.
2. Ahli kumpulan B memilih kad jawapan (berwarna biru) yang sepadan dan melekatkannya pada ruang untuk kad jawapan. Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA 9. Edarkan lembaran kerja.
Ruang untuk kad soalan Ruang untuk kad jawapan Ruang kad soalan Ruang kad jawapan Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA EMK: Kreativiti dan inovasi, Keusahawanan
BBB: Kad nombor gandaan 7 Kad nombor 1 hingga 9 Lembaran Kod Rahsia Lembaran kerja
Penilaian P&P:
Refleksi: Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA Isikan Tempat Kosong. I 3 = 3 3 3 = I 3 I = 3 ___ 3 = 6 6 3 = ___ 6 ___ = 3 ___ 3 = I5
I5 3 = ___ I5 ___ = 3 ___ 3 = 9
9 3 = ___ 9 ___ = 3 ___ 3 = 24
24 3 = ___ 24 ___ = 3 ___ 3 = 2I
2I 3 = ___ 2I ___ = 3 ___ 3 = 27
27 3 = ___ 27 ___ = 3 ___ 3 = I8 I8 3 = ___ I8 ___ = 3 Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA Isikan Tempat Kosong. I 6 = 6 6 6 = I 6 ___ = 6 ___ 6 = I2 I2 6 = ___ I2 ___ = 6 ___ 6 = 24 24 6 = ___ 24 ___ = 6 ___ 6 = 30 30 6 = ___ 30 ___ = 6 ___ 6 = I8 I8 6 = ___ I8 ___ = 6 ___ 6 = 42 42 6 = ___ 42 ___ = 6 ___ 6 = 54 54 6 = ___ 54 ___ = 6 ___ 6 = 36 36 6 = ___ 36 ___ = 6 Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA Kod Rahsia Sifir 3. & w w w . 0 I 2 3 4 5 6 7 8 9 w . w & < Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA Kod Rahsia Sifir 9. < = w w. = & < = w = & = 0 I 2 3 4 5 6 7 8 9 w . w & < Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA PENUTUP
Pendidikan tidak boleh berterusan dengan cara yang lama atau membuat lebih banyak perkara yang serupa, kerana kesannya akan membuahkan hasil yang serupa atau lebih banyak hasil yang serupa. Oleh itu, kita perlu mencari cara yang baru atau ubahsuai yang lama, atau cipta yang baru, supaya kita dapat sesuatu yang baru, yang lama akan nampak baru dan akan lebih banyak benda yang baharu. Tan Sri Dato Dr. Wan Zahid Mohd Nordin Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA He who knows not and knows not he knows not: he is a fool-shun him.
He who knows not and knows he knows not: he is child-teach him.
He who knows and knows not he knows: he is asleep-wake him.
He who knows and knows he knows: he is a wise man-seek him.
HE WHO KNOWS NOT Imam al-Ghazali Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA Dia yang tidak tahu dan tidak tahu bahawa dia tidak tahu: Dia seorang bodoh-hindari dia.
Dia yang tidak tahu dan tahu bahawa dia tidak tahu: Dia seorang kanak-kanak -didik dia.
Dia yang tahu dan tidak tahu bahawa dia tahu: dia sedang tidur-kejutkan dia.
Dia yang tahu dan tahu bahwa dia tahu: dia bijaksana-cari dia.
DIA YANG TIDAK TAHU Imam al-Ghazali Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA 17 Bahagian Pembangunan Kurikulum KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA