You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran Kelas Tarikh Masa Bilangan murid Tema Tajuk Objektif pembelajaran

: Sains : 5 Pintar : 23 Ogos 2013 : 815 pagi 915 -pagi (60 minit) : 39 0rang : Menyiasat Bahan : Perubahan Keadaan Bahan : Memahami bahan boleh berubah bentuk dari satu bentuk ke bentuk yang lain. :Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat; : 1. Mengenalpasti proses yang terlibat dari satu bentuk kepada bentuk yang lain dengna tepat semasa eksperimen dijalankan : Pengajaran berpusatkan murid dan bahan : Murid mempunyai pengetahuan sedia ada mengenai ciri-ciri fizikal pepejal,cecair dan gas semasa mempelajari Lesson 1 unit ini

Hasil pembelajaran

Strategi P & P Pengetahuan sedia ada

Kemahiran Proses Sains : Memerhati,meramal, Berkomunikasi Kemahiran Berfikir : Berfikir secara rasional, Menyelesaikan masalah,

Tingkahlaku saintifik & Nilai Murni : Berani mencuba, Bekerjasama, Minat Bahan, peralatan dan bahan sumber : Ais, air, bikar, gambar, slaid powerpoint,

FASA/ MASA Orientasi (5 minit)

ISI KANDUNGAN

Perubahan *rumah yang berselerak berubah menjadi kemas

Pencetusa Pr Pr Proses peleburan n Idea -Perubahan bahan (10 minit) -Pepejal - cecair

Penstrukt uran idea (25 minit)

Pendidihan Cecair - gas Penyejatan Cecair-gas Kondensasi Gas-cecair Pembekuan Cecair-pepejal Peleburan Pepejal-cecair

AKTIVITI PENGAJARAN & PEMBELAJARAN 1.Murid memerhatikan gambar 1,diikuti gambar 2 2.Menyoal murid apakah perbezaan gambar 1 dan gambar 2 *ruang tamu yang berselerak *ruang tamu yang kemas 2.Guru menyatakan perubahan pada ruang tamu itu 3.Membawa murid kepada tajuk hari ini iaitu perubahan keadaan bahan. 4.Menerangkan keadaan bahan juga boleh berubah. 1.Menyoal murid bagaimana hendak mengubah ais menjadi air? 2.Menyuruh murid melakukan cadangan mereka . 3.Guru menyuruh murid memerhatikan perubahan bahan. 4.Menjelaskan proses peleburan berlaku apabila bahan pepejal bertukar menjadi cecair 1.Guru memanaskan air ke dalam bikar sehingga mendidih. 2.Menyuruh murid mengenalpasti perubahan yang berlaku. 3.Menyuruh murid memasukkan ketul ais ke dalam gelas dan melihat apa yang terbentuk di luar gelas 3.Guru menayangkan slide yang menunjukkan proses penyejatan dan penyejukbekuan

CATATAN

ABM: - gambar 1 dan 2 Nilai: -Semangat -Patuh KBBK : Menjana idea

ABM:ais.bikar Nilai : -Jujur -Menghormati KBKK : -Menjana Idea

Nilai: -Berani -Yakin KBKK : -Menjana Idea -Mengingat kembali

Aplikasi Idea (15 minit)

Penyoalan S;Berikan contoh lain bagi proses daripada pepejal kepada cecair, cecair kepada gas dan gas kepada cecair.

1.Murid diberikan beberapa KPS: soalan untuk pengukuhan. Berkomunikasi 2 Murid berbincang bersama Kemahiran guru dan rakan untuk Berfikir: menjawab dengan betul. Menyelesaikan masalah Nilai: Berani. BBM: Soalan KPS: Memerhati

Refleksi ( 5 minit)

Proses yang terlibat *pendidihan *penyejatan *penyejukbekuan *peleburan *kondensasi

1.Guru menyoal murid untuk menguji pemahaman murid Contoh soalan Nilai: Sebutkan perubahan bahan jika Yakin diri proses pendidihan berlaku?

You might also like