You are on page 1of 7

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Tahun Masa Tema Tajuk Topik : : : : : : : 2 Amal 60 minit Sains Hayat Haiwan Tempat Perlindungan

Haiwan 2.1 Memahami haiwan mempunyai keperluan asas untuk hidup

Standard Kandungan Standard Pembelajaran 2.1.2 Mengenal pasti tempat perlindungan haiwan. 2.1.5 Mengenal pasti perlindungan haiwan seperti sarang, reban, lubang, atas pokok, kandang, gua, di dalam air, di dalam tanah, dan di batu atau kayu. 2.17 Kaedah : : Kemahiran berfikir : : Mengumpul dan mengelaskan , menjana idea. 1. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. 2. Baik hati dan penyayang. Sikap saintifik dan nilai murni Kemahiran saintifik Memerhati dan mengelaskan. Menyatakan pemerhatian melalui lakaran, TMK, penulisan, dan lisan. Inkuiri Penemuan

Objektif

Pada akhir sesi pembelajaran, murid dapat: 1. Menyatakan kepentingan keperluan asas haiwan (tempat perlindungan) iaitu, melindungi haiwan dari bahaya, hujan dan panas, sekurang-kuranya betul dua daripada tiga perkara tersebut. 2. Menyatakan sekurang-kurang tiga betul tempat perlindungan haiwan.

Elemen Merentas Kurikulum : : : Keusahawanan melaksanakan projek mengikut langkah-langkah yang disediakan. Murid pernah melihat tempat-tempat perlindungan seperti sangkar dan sarang. (i) Sarang burung Tempua. (ii) Dokumen persembahan slaid daripada Youtube haiwan dan tempat perlindungannya. (iii) Kawasan persekitaran sekolah. (iv) Lembaran kerja 1 : Pentaksiran (v) Lembaran kerja 2 : Pemulihan (vi) Lembaran kerja 3 : Pengayaan (vii) Set dadu bergambar haiwan (aktiviti pengayaan) Pengetahuan sedia ada Sumber Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah/Masa Set induksi (5 minit)

Isi kandungan Perihal topik pelajaran Tempat Perlindugan Haiwan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran 1. Murid ditunjukkan sarang burung Tempua. 2. Murid dan guru bersoal jawab tentang sarang Contoh: Guru : Ini apa? Murid: Sarang burung Guru: Apakah kegunaan sarang? Murid: Sebagai tempat perlindungan. Guru: Ya, betul. Topik pelajaran kita hari ini ialah Tempat Perlindungan Haiwan.

Catatan Bahan Bantu Mengajar: Sarang Burung Tempua KPS Memerhati Kemahiran berfikir Menjana idea

Pencetusan Idea Mencungkil pengetahuan sedia (10 minit) ada murid Pernah melihat tempat perlindungan haiwan

1. Murid diedarkan borang soal selidik. 2. Murid menjawab soalan berdasarkan pengetahuan sedia Borang soal selidik (lampiran 1)

seperti sangkar, sarang, lubang dan lain-lain.

ada.

Mengenal pasti miskonsepsi murid Haiwan tiada tempat perlindungan yang khusus. Semua haiwan tinggal di hutan, semak-samun, dan tempat gelap sahaja. Penstrukturan Semula Idea I (15 minit) Menyiasat tempat perlindungan haiwan di sekitar kawasan sekolah yang ada batu, pasu bunga, pokok, kayu reput, dan air (Guru telah mengenal pasti kawasan ini terlebih dahulu) 3. 2. 1. Murid dibawa keluar dari bilik darjah ke kawasan persekitaran sekolah. Murid diedarkan lembaran pemerhatian dan merekod pemerhatian. Kawasan batu, pasu bunga, pokok besar, kayu reput, dan kolam ikan. EMK Lampiran 2 Baik hati Menyanyangi haiwan.

(i)

Guru mengangkat batu, pasu bunga perlahan-lahan,

(ii)

Murid diminta melihat sama ada terdapat haiwan-haiwan kecil.

(iii)

Murid diminta memerhati apa-apa sarang serangga di celah pokok bunga

(iv)

Murid diminta memerhati pokok besar sekiranya ada tempat perlindungan haiwan.

(v)

Guru menguis kayu reput dengan ranting. Murid diminta merekodkan pemerhatian dengan menamakan haiwan.

Penstrukturan Semula Idea II (10 minit)

Tempat perlindungan haiwan seperti sarang, reban, atas pokok, lubang, dalam air, kandang, gua, dan dalam tanah. Haiwan memerlukan tempat

1. Murid ditayangkan slaid Power Point berkaitan haiwan dan tempat perlindungannya. 2. Murid menyenaraikan haiwan dan tempat perlindungannya dalam

Slaid Power Point bertajuk Animals and Habitats Minat dan sifat ingin tahu tentang alam

perlindungan untuk Menyelamatkan diri daripada musuh. Melindungi dari hujan dan panas. Tempat tinggal/perlindungan haiwan dibina oleh haiwan atau diadaptasi oleh haiwan atau yang dipelihara oleh manusia tempat perlindungannya disediakan oleh manusia. Aplikasi Idea (15 minit)

lembaran kerja yang disediakan. 3. Murid dan guru bersoal jawab: Soalan Guru (i) Haiwan apakah yang kamu lihat? (ii) Di manakah haiwan ini tinggal? (iii) Adakah tempat perlindungan haiwan ini sama? (iv) Mengapakah haiwan memerlukan tempat perlindungan?

sekeliling.

1. Mengaplikasi idea dengan menjawab lembaran kerja1 2. Perbincangan dan penyemakan jawapan betul. 3. Murid yang mendapat semua betul dalam lembaran kerja 1 diminta menyertai permainan Dadu Haiwan.

Lampiran 4

Aktiviti pengayaan di dalam Lampiran 6 Aktiviti pemulihan di dalam Lampiran 5

4. Murid yang selebihnya diminta melengkapkan jawapan dalam lembaran kerja 2. Refleksi (5 minit) Haiwan perlu mempunyai tempat perlindungan/tinggal yang menjadi satu dari kepeluan asasnya. Murid dibimbing oleh guru untuk membuat kesimpulan pelajaran hari ini.

You might also like