You are on page 1of 6

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran Tahun Bil.

Murid Masa Tarikh Tema Tajuk : Bahasa Melayu : 3 Tiger : 38 orang : 11.30 pagi 12.30 tengah hari : 14/ 2 / 2013 : Kesihatan dan Kebersihan : Makanan Seimbang (didik hibur) STANDARD PEMBELAJARAN 4.1.1 Melafazkan dan memahami pantun empat kerat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan jelas menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.

STANDARD KANDUNGAN 4.4 Melafazkan dan memahami puisi dengan intonasi yang betul menggunakan bahasa yang indah secara didik hibur.

Objektif i. ii.

: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid berupaya:

Melafazkan pantun empat kerat dengan menggunakan sebutan dan intonasi yang betul. Melengkapkan pantun empat kerat dengan perkataan sinonim yang sesuai setelah memahami isi kandungan pantun.

Sistem Bahasa Sistem bahasa : Sinonim (sama erti) Kosa kata : Hindari, sikap, amalan.

Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum Ilmu Nilai murni Kreativiti : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan : Tanggungjawab, perihatin, keselamatan diri : Memilih makanan seimbang dalam kehidupan harian

Strategi KB TKP BCB : Mengenal pasti, banding beza, menaakul : Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal kinestatik, visual : Memproses maklumat mengenai piramid makanan.

Pembelajaran kontekstual

: Menghubung kait dengan amalan pemakanan harian.

Bahan Bantu Belajar Bil 1 2 3 4 5 6 7 Jenis Kad bercantum Komputer riba Pembesar suara LCD Petikan pantun Latihan pantun (sinonim) Latihan Mari Lengkapkan Saya Bilangan 6 1 1 1 38 38 38

Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah membaca pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Kad bercantum: -Burger -Sayur-sayuran -Buah-buahan -Ayam goreng -Susu dan roti

1) Guru mengedarkan kad bercantum kepada semua kumpulan. 2) Setiap kumpulan dikehendaki mencantumkan kad tersebut supaya menjadi satu gambar tunggal.

BBB: -Kad bercantum -Komputer riba -LCD

Teknik: -Soal jawab -Perbincangan

Induksi Set (5 minit)

3) Setiap kumpulan dikehendaki menyatakan gambar yang mereka perolehi. 4) Guru memaparkan gambar pada slaid. 5) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai gambar

TKP: -Verbal -Visual -Kinestetik -Interpersonal

tersebut. Tajuk: Makanan Seimbang 6) Guru mengaitkan kad bercantum dengan tajuk pengajaran pada hari ini. 7) Guru menyatakan tajuk pengajaran.

BCB: -k.bertutur -k.mendengar

Nilai: -Rasional

Petikan pantun:
Makanan Seimbang Ikan di air terlihat-lihat, Ikan bernama si ikan laga; Amalkan gaya hidup sihat, Makan minum hendaklah dijaga.

1) Guru mengedarkan petikan pantun kepada semua murid. 2) Semua murid dikehendaki membaca senyap pantun tersebut. 3) Guru membacakan pantun

BBB: -Petikan pantun -Komputer riba -LCD -Pembesar suara

Ikan dibeli si anak Sahlan, Dibeli juga si ikan jenahak; Makanan berkhasiat jadi amalan, Elak makanan banyak lemak. Dibeli juga si ikan jenahak, Masak gulai kurang santan; Elak makanan banyak lemak, Banyak memakan sayursayuran.

mengikut sebutan dan intonasi yang betul. 4) Guru meminta beberapa orang murid membacakan pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul. 5) Murid-murid membaca pantun secara berkumpulan. 6) Guru menerangkan tentang isi

TKP: -Verbal -Intrapersonal -Interpersonal

Langkah 1 (20 minit)

BCB: -K.membaca -K.menulis

Kosa kata: -Hindari -Sikap -Amalan

pantun. 7) Guru dan murid berbincang mengenai kosa kata. 8) Murid-murid diagihkan dengan latihan isi tempat kosong berdasarkan pantun. 9) Murid-murid dikehendaki mengisi tempat kosong dengan kata sinonim yang

Teknik: -Demonstrasi

Nilai: -Berhati-hati -Prihatin

Cari yang sama.


Isi tempat kosong dengan perkataan yang sama erti berikut. Ternampak-nampak cara Sedikit dipelihara Ikan di air ______________, Ikan __________ si ikan laga; ______ ______ hidup sihat, Makan minum hendaklah _____. jauhi bergelar praktikkan separuh

diberikan. 10) Murid-murid diperdengarkan dengan lagu kanak-kanak sambil menjawab soalan. 11) Guru membimbing jawapan murid

Dibeli juga si ikan jenahak, Masak gulai ________ santan; ______ makanan banyak lemak, Banyak memakan sayursayuran.

Gambar piramid makanan

1) Guru menayangkan gambar piramid makanan kepada murid-murid.

BBB: -Piramid makanan -Komputer riba -LCD -Poster

Langkah 2 (15 minit)

2) Semua murid dikehendaki memberikan perhatian. 3) Guru mencungkil pengetahuan sedia ada murid mengenai piramid makanan. 4) Guru menerangkan tentang piramid makanan dan isi kandungannya. 5) Guru dan murid bersoal jawab tentang kumpulan makanan yang tidak difahami. 6) Murid-murid dikehendaki memberikan contoh makanan

Teknik: -Penerangan -Perbincangan

TKP: -Visual -Verbal -Interpersonal -Intrapersonal

yang lain mengikut kumpulan makanan. 7) Guru membimbing jawapan murid.

KB: -Banding beza

BCB: -K.membaca -K.menulis

Aktiviti: Mari Lengkapkan Saya

1) Guru mengedarkan lembaran latihan kepada semua murid. 2) Semua murid dikehendaki membaca soalan dengan teliti. 3) Setiap murid dikehendaki mengisi jawapan yang disediakan dalam ruangan

BBB: -Lembaran latihan -Komputer riba -Pembesar suara -LCD

TKP: -Interpersonal -Intrapersonal -Verbal

Langkah 3 (15 minit)

yang sesuai. 4) Soalan adalah berkaitan dengan kumpulan makanan. 5) Guru memainkan lagu kanakkanak sambil murid menjawab soalan. 6) Murid dan guru membincangkan jawapan bersama-sama. 7) Guru membimbing jawapan murid.

KB: -Mengenal pasti

BCB: -K.membaca

Rumusan isi pelajaran. Penutup (5 minit)

1) Murid-murid disoal mengenai cara melafazkan pantun. 2) Guru bertanyakan tentang kefahaman murid terhadap

BBB: -Komputer riba - LCD

Kognitif: -Makanan seimbang -Kumpulan makanan -Perkataan sinonim

makanan seimbang. 3) Murid-murid disoal mengenai sinonim. 4) Murid- murid diminta menyatakan nilai-nilai murni

TKP: -Verbal -Interpersonal -Intrapersonal

Sosial: Bertepuk tangan untuk diri sendiri.

yang diperoleh dalam PdP. 5) Guru merumuskan isi pelajaran.

KB: -Merumus

Nilai murni: -Perihatin -Sayangi diri -Jaga kesihatan

You might also like