You are on page 1of 8

CONTOH RPH TAHUN 5 TEMA KESUSASTERAAN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 5 Mata Pelajaran Tahun Tarikh Masa Bilangan Murid Tema Tajuk : Bahasa Melayu : 5 Cemerlang : 1 April 2012 : 1 jam (10.20 pagi hingga 11.20 pagi) : 37 orang : Kesusasteraan : Buat Baik Dibalas Baik

Hasil Pembelajaran/Kemahiran : Fokus Utama Aras 1 : : 2.1 (i) 2.1 (ii) Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Memilih diksi yang sesuai untuk menyampaikan sesuatu cerita. Bercerita dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. Menyampaikan cerita dengan menggunakan diksi yang telah dipilih.

Fokus Sampingan : Aras 1 :

Objektif : Pada akhir pelajaran ini, murid dapat :

(i) (ii) (iii)

bercerita tentang gambar dengan menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas. menyampaikan cerita dengan menggunakan diksi yang telah dipilih. memahami makna diksi yang dipilih.

Sistem Bahasa Tatabahasa Kosa Kata - Ayat majmuk - gerai, membantu, berbual, membungkuskan, upah, mengisi, masa lapang

Pengisian Kurikulum Ilmu Nilai Murni - Kesusasteraan, kemasyarakatan - tolong-menolong, jujur, gigih

Kemahiran bernilai tambah Kemahiran berfikir Bahan Bantu Mengajar Pengalaman sedia ada : Menjana idea, menghubungkait, menilai, mengenal pasti, : video upin ipin, gambar ransangan, kamus dewan, audio lagu burung kakak tua, sampul aktiviti : Murid sudah belajar membina ayat majmuk.

Set Induksi (5 minit)

Video Upin Ipin membantu Kak Ros.

1. Murid menonton video upin ipin yang sedang membantu Kak Ros. 2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang video.

Teknik : Soal jawab KB : kemahiran mendengar dan bertutur.

BBM : Video Upin Ipin Nilai murni : tolong, menolong, gigih

Langkah 1 (15 minit)

Gambar ransangan: Gambar seorang budak menolong pakcik dan makciknya di gerai buah. (Lihat gambar 1)

1. Murid diberikan gambar ransangan. 2. Murid diminta meniliti gambar. 3. Soal jawab mengenai gambar. 4. Guru meminta murid menceritakan pengalaman

Teknik : Soal jawab, sumbang saran KB : kemahiran mendengar dan bertutur.

BBM : gambar ransangan.

Contoh soalan: Ini gambar di mana? Siapa yang menjual buah? Contoh pengalaman sedia ada : Pernah menjual buah. Pernah membeli buah.

sedia ada mereka berkaitan aktiviti yang terdapat di dalam gambar.

Nilai murni : bertanggungjawab, tolongmenolong, amanah

Langkah 2 (35 minit)

Gambar ransangan: Gambar seorang budak menolong pakcik dan makciknya di gerai buah. (Lihat gambar 1) Contoh perkataan yang disenaraikan :

1. Murid menyenaraikan perkataan-perkataan yang bersesuaian dengan gambar yang dilihat di dalam lembaran kerja yang disediakan. 2. Murid-murid mencari makna perkataan-perkataan tersebut di dalam kamus dewan. 3. Murid diminta membina ayat majmuk menggunakan

Teknik : sumbang saran, soal jawab KB : kemahiran mendengar, bertutur dan menulis.

Kemahiran berfikir : menjana idea, menghubungkait.

BBM : gambar ransangan, kamus dewan

menjual membeli membungkus berbual menunjuk

perkataan-perkataan tersebut. Nilai murni : bertanggungjawab, tolongmenolong, amanah

Contoh ayat majmuk : Budak lelaki itu sedang membungkus buah ke dalam plastik Terdapat sekumpulan budak lelaki berbual di bawah pokok.

Langkah 3 (20 minit)

Aktiviti simulasi Arahan dalam sampul aktiviti: -Menolong ibu

1. Guru meminta wakil murid ke hadapan untuk mengambil sampul aktiviti. 2. Murid melaksanakan aktviti secara berkumpulan.

Teknik : simulasi KB : kemahiran mendengar dan bertutur.

Kemahiran berfikir : menghubungkait,

memasak di dapur. -Menolong guru menyusun buku di pusat sumber. -Menolong ibu menanam pokok bunga di halaman rumah. -Menolong ayah membasuh kereta di halaman rumah. -Menolong guru mengambil buku di meja guru. -Menolong ibu mengemas rumah. (lihat lampiran 1)

mengenal pasti

Nilai murni : tolong-menolong, hormatmenghormati, bertanggungjawab

BBM : Sampul aktiviti.

Langkah 4

Nyanyian lagu.

1. Murid diberikan lirik lagu. 2. Murid diperdengarkan terlebih dahulu rentak lagu burung kakak tua.

Teknik : tunjuk cara KB : kemahiran mendengar dan bertutur.

Mari Tolong(5 minit) menolong

(lihat lampiran 2)

3. Guru membuat demonstrasi terlebih dahulu cara nyanyian lagu menggunakan rentak lagu burung kakak tua. 4. Murid diminta menyanyi beramai-ramai seperti nyanyian yang telah ditunjuk oleh guru.

BBM : audio lagu burung kakak tua, lirik lagu Nilai murni : tolong-menolong

Penutup

Nilai murni.

1. Guru menyimpulkan pelajaran. 2. Soal jawab antara guru dan murid berkaitan isi pelajaran dan nilai murni.

KB : kemahiran mendengar dan bertutur.

(5 minit) Contoh nilai murni : Tolongmenolong Amanah Gigih

Hormatmenghormati

You might also like