You are on page 1of 11

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KAJIAN TEMPATAN

Matapelajaran

: Kajian Tempatan

Kelas

: 6 Musytari

Bil. Murid

: 8 orang

Masa

: 11.00 -12.00 tengahari (1jam)

Tarikh

: 18 Februari 2014 (Selasa)

Tema

: Kegiatan ekonomi dan lokasi

Tajuk

: A. Pertanian
i.

Penanaman

ii.

Penternakan

iii.

Perikanan

Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pelajaran ini, murid akan dapat :
I.

Menyatakan 3 jenis kegiatan pertananian di negara kita.

II.

Menamakan 2 aktiviti pertanian dan lokasinya.

III.

Menyenaraikan 2 hasil yang diperoleh daripada kegiatan pertanian.

Penerapan nilai-nilai murni :


1. Berkerjasama
2. Kesungguhan
Unsur Patriotisme :
1. Bersyukur dengan wujudnya pelbagai kegiatan pertanian yang menyumbang ke arah
perkembangan ekonomi negara.
2. Berbangga kerana negara kita mempunyai pelbagai kawasan yang sesuai untuk
kegiatan pertanian.
3. Menghargai hasil keluaran pertanian negara.

Pengetahuan Sedia Ada :


1. Murid pernah membaca artikel atau akhbar mengenai pertanian sebelum ini.
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
Bil
1.

Sumber
Kad imbasan bergambar ( gambar nasi campur)

Kuantiti
1

2.

Lembaran kerja

14

3.

Sampul tugasan

4.

Keratan perkataan

15

5.

Buku Teks

10

Kemahiran Generik
KBKK : Menghubung kait, menjana idea, kemahiran merumus.
TKP : verbal-linguistik, visual-ruang, interpersonal, intrapersonal.
Kaedah Pembelajaran : Konstruktivisme dan inkuiri penemuan.
Pembelajaran koperatif : Jigsaw Problem Solving dan Round robin.
Prosedur pelaksanaan

Elemen, Pengurusan,

Catatan, Penerapan

Pembelajaran, Bestari,

nilai, sumber P&P

kemahiran Generik
Set Induksi ( 5 minit )

KBKK :

Guru menunjukkan gambar sepinggan

Murid

diminta

melihat

dan

Kemahiran berfikir
Nilai Murni :

sama ada nasi, ikan, daging, gulai

Interpersonal

atau sayur.

Verbal linguistik

Guru menerangkan kepada murid

Visual ruang

tentang

jenis

kegiatan

pertaninan

yang menjadi sumber bahan makanan Konstruktivisme


tersebut.
Bahan

Sumber

Jenis

makanan

Makanan

Kegiatan

Kad imbasan
bergambar

menentukan bahan makanan tersebut TKP :

Menghubung kait

KB :

nasi campur.

Sumber P&P :

Bersyukur

Pertanian
Nasi

padi

penanaman

Lauk

ikan

perikanan

Daging

lembu

penternakan

Sayur-

sayur

penanaman

sayuran

Guru bersoal jawab dengan murid


tentang sumber makanan dan jenis
kegiatan pertanian.

Guru

menghubungkaitkan

jawapan

murid dengan tajuk pelajaran pada


hari ini.
Langkah 1 (15 minit )

KBKK :

Guru

memberikan

kepada

murid

kegiatan

penerangan

di

Malaysia

menggunakan papan tulis.

Menjana idea

Papan tulis

jenis KB :

mengenai

pertanian

Sumber P&P :

Guru membuat soal jawab dengan

Kemahiran

Nilai murni :

mengingat

Berbangga

Kemahiran berfikir

Menghargai

murid tentang topik yang dipelajari.


TKP :

Langkah 2 (15 minit)

Guru

Visual - ruang

Interpersonal

mengedarkan

peta

Menjana idea

Sumber P&P :

minda KB :

kepada murid.

Verbal - linguistik

KBKK :

Aktiviti individu

Lembaran
kerja ( peta
minda)

Kemahiran belajar

Murid diminta merujuk BT.hlm 20-22


Nilai murni :

untuk mengetahui jenis kegiatan

pertanian di negara kita dan mengisi TKP :


jawapan.

Visual- ruang

Kesungguhan

Murid dibimbing oleh guru untuk

intrapersonal

Tree map

melengkapkan peta minda tersebut.

Guru

akan

I-Think :

inkuiri penemuan

membincangkan

jawapan dengan murid bersamasama.


Langkah 3 (25 minit)

KBKK :

Aktiviti berkumpulan

Murid

dibahagikan

kepada

3
TKP :

kumpulan.

i.

Penanaman

Interpersonal

ii.

Penternakan

verbal-linguistik

iii.

Perikanan

visual-ruang

Murid mendengar arahan daripada


guru

mengenai

aktiviti

Murid diedarkan dengan lembaran


kerja dan sampul tugasan yang
mempunyai keratan perkataan.

Setiap

kumpulan

dikehendaki

berbincang dalam kumpulan untuk


melengkapkan jadual yang diberi
dengan

menampal

keratan

pekataan yang diberi.


Kegiatan

Lokasi

Pertanian

Hasil
Yang
Diperoleh

Murid diminta merujuk buku teks


untuk mendapatkan jawapan.

Guru

akan

membimbing

sepanjang aktiviti dijalankan.

murid

Buku Teks

Lembaran kerja

Keratan
perkataan

Sampul tugasan

Nilai murni :

Bekerjasama

Jigsaw Problem

Yakin diri

Solving

Berani

yang Pembelajaran koperatif :

dijalankan.

Menjana idea

Sumber P&P :

Round robin

Setiap

wakil

kumpulan

akan

mempamerkan

dan

membentangkan hasil tugasan di


hadapan kelas.

Guru membantu wakil kumpulan


dengan memberi ulasan terhadap
penerangan tersebut.

Guru

memberi

maklum

balas

terhadap aktiviti yang dijalankan.


Penutup (5 minit)

KBKK :

Guru bersoal jawab dengan murid


-

Menjana idea

Apakah

jenis

kegiatan

Kemahiran
mengingat.

pertanian di negara kita?


-

Bolehkah kamu menyatakan TKP :


lokasinya?

Senaraikan

hasil

kegiatan

pertanian.

Guru

Lembaran kerja

KB :

topik.

Guru membuat rumusan tentang

Sumber P&P :

memberi

lembaran

sebagai kerja rumah.

kerja

Interpersonal

Verbal-linguistik.

Nilai murni :

Berbangga

Refleksi :
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________

Nama : ______________________

Tarikh :_____________________

Lengkapkan peta minda di bawah dengan jawapan yang betul.

Kegiatan Pertanian
Di Malaysia

Penanaman

__________________

____________________

__________________

__________________

____________________

__________________

__________________

____________________

__________________

Nama : ______________________

Tarikh :_____________________

Lengkapkan peta minda di bawah dengan jawapan yang betul.

Kegiatan Pertanian
Di Malaysia

Penanaman

__________________

____________________

__________________

__________________

____________________

__________________

__________________

____________________

__________________

Nama Kumpulan :_____________________

Tarikh : _________________

Secara berkumpulan, lengkapkan jadual dibawah dengan menampal keratan


perkataan yang diberikan sebagai jawapan dengan betul.

Kegiatan Pertanian

Penanaman

Lokasi

Hasil yang diperoleh

Nama Kumpulan :______________________

Tarikh : _________________

Secara berkumpulan, lengkapkan jadual dibawah dengan menampal keratan


perkataan yang diberikan.

Kegiatan Pertanian

Penternakan

Lokasi

Hasil yang diperoleh

Nama Kumpulan :______________________

Tarikh : _________________

Secara berkumpulan, lengkapkan jadual dibawah dengan menampal keratan


perkataan yang diberikan.

Kegiatan Pertanian

Perikanan

Lokasi

Hasil yang diperoleh

Dataran
Kedah
Padi

Delta
Kelantan
Padi

Tanjung
Karang
Padi

Pontian

Kluang,
Johor
Lembu
tenusu

Manjung,
Perak
Ayam

Kundasang,
Sabah
Lembu

Seberang
Perai
Ayam

Marang
Sotong

Sandakan
Ikan

Kuala Perlis Chendering


Ikan
Ikan

Nanas

You might also like