Professional Documents
Culture Documents
3 Estimating
3 Estimating
/
/ /
/ / //
/ /
Definition:
To judge approximately the value or produce the
approximately cost of project.
Process:
Planning and scheduling the estimate
Project study - Collection of cost information and
rates
Preparation of method statement
Assessing output of selected resources
Calculation of the direct cost of each item
Calculation of the site overhead
Estimator report
Project study
Calculation of rates
- all-in labor rate
Estimator report
Drawings
Specifications
Contract conditions
Meeting with the owner and architect
Site visit
General description.
Soil.
Topography.
Transportations.
Utilities.
Labors.
Safety arrangements.
Temporary buildings.
Neighbors.
Calculation of rates:
=
+ + + + +
= ) +
+ + (
= )All-in plant rate (LE/day
= + +
+ +
= ) + +
+(
Cost
Time
Resource availability
Quality
Health, Safety, and Environment
Sequence of
main activities
Duration of
main activities
Duration of
overall project
Alternative methods
Acceptable to
Feasible
consultant?
Adequate
Safety
quality
Plywood
Rough-swan
Steel
Brick
Corrugated iron
Corrugated asbestos
Trench sides
plywood
Swan board
Asbestos
20
19
--
--
--
--
10
9.5
10
+
Residual value (LE)
/
Number of uses
On-site making cost (LE/use) +
Total cost / use (LE/use)
{(20+19-4)/10} (4/3)+9.5
+8 =11.5
=10.83
3+10
=13
Methods of Estimating
Unit method
Space method
Element method
Spot method
Equipment crew
No.
Equipment
1
Pump
3
Truck mixer
2
Vibrator
Production rate
30 m3/hr
9 m3/hr/one
-------
All - in rate
650 LE/day
520 LE/day/one
150 LE/day/one
Labor crew
Foreman
Laborer
No.
1
5
All in rate
90 LE/day
55 LE/day/one
Material cost
Assume allowable for (Handling + wastage + price
increase + discount) = 22 %
Cost of 1 m3 of PC = 250 x 1.22 = 305 LE/m3
Material cost = 1080 x 305 = 329,400 LE
Labor cost
Labor crew cost / day = 1 x 90 + 5 x 55 =365 LE/day
Production rate = 30 OR 3 x 9 = 27 Choose 27 m3/hr
Duration = 1080 27 = 40 hr
Assume: one day = 8 hr
Duration = 40 8 = 5 days
Labor cost = 5days x 365 LE/day = 1,825 LE
Equipment cost
Equipment crew cost = 650 +3 x 520 + 2 x 150
= 2,510 LE/day
Duration = 5 days
Equipment cost = 5days x 2,510 LE/day = 12,550 LE
Item cost
Total item cost =329,400 +1,825 +12,550 =343,775
Assume price factor = 1.25
Item price = 343,775 x 1.25 = 429,718.75 LE
Item unit price = 429,718.75 LE 1080 m3
= 397.89 LE/m3
Definition :
A sum of money to cover costs which are
forecasted but are difficult or impossible to
identify when proposing.
Example
If you know that site overheads = 10% direct cost
and mark-up = 15% construction cost
Calculate :
1) Total direct cost, construction cost, tender price, and unit
price of each item for the project assuming no contingency is
added to the total cost estimate
2) The amount of contingency to be added to the total
construction cost estimate using the expected net risk
analysis method
3) The final cost estimate and final tender price assuming
uniform distribution of contingency
Direct cost
No.
Item
Unit Quantity
Material Equipment
labor
S/C
Maximum
cost
probability
LEFT ABUTMENT
m3
120
9,000
3,000
4,000
19,000
14%
CENTER PIER
m3
100
7,000
200
1,000
10,000
12%
RIGHT ABUTMENT m3
120
9,000
4,000
2,000
19,000
19%
DECK
m3
140
12,000
3,500
1,500
20,000
13%
PRE-CAST SPAN
m3
job
10,000
12,000
6%
FINISHES
m3
job
50,000
60,000
12%
Solution:
Construction cost = direct cost * 1.10
Tender price
= construction cost * 1.15
= 1.10 * 1.15 * direct cost
1) tender price = 1.265 D.C.
total direct cost
= 116,200
construction cost
= 127,820
tender price
= 146,993
X 1.1
X 1.15
case 1
Direct
construction
item
cost
cost
price
16,000
17,600
20,240
8,200
9,020
10,373
15,000
16,500
18,975
17,000
18,700
21,505
10,000
11,000
12,650
50,000
55,000
63,250
Totals
116,200
127,820
146,993
No.
Contingency calculation
2
x case
case 2
1
1
construction
construction
cost
cost
17,600
17,600
max
max
cost
cost
19,000
19,000
max.
max.
risk
risk
1,400
1,400
%
%
prob.
prob.
14%
14%
net
net
risk
risk
196
196
9,020
10,000
980
12%
16,500
19,000
2,500
18,700
20,000
11,000
55,000
127,820
No.
No.
Total
expected
final item
Cost
price
17,822.73
20,496.14
117.6
9,134.15
10,504.27
19%
475
16,708.81
19,215.13
1,300
13%
169
18,936.65
21,777.15
12,000
1,000
6%
60
11,139.21
12,810.09
60,000
5,000
12%
600
1617.6
55,696.03
64,050.43
129,437.56
148,853.20
B) 1.0
C) 1.2678
D)25%
Questions?
28