You are on page 1of 12

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAHASA MALAYSIA
TAHUN 4 MARIKH
Matapelajaran

Bahasa Malaysia

Kelas

4 Marikh

Bilangan murid

20 orang

Tarikh

19 Februari 2014

Masa

9.40 10.40 pagi

Tema

Sentiasa Selamat

Tajuk

Keselamatan Penggunaan Lif

Standard Kandungan

3.4 Menulis imlak dengan tepat

Standard Pembelajaran

3.4.1 Menulis perkataan berimbuhan pinjaman dengan


ejaan yang tepat secara imlak

Objektif

Pada akhir pembelajaran, murid dapat :


1. Menulis 5 perkataan berimbuhan pinjaman dengan
ejaan yang tepat secara imlak.
2. Mencari maksud perkataan berimbuhan pinjaman
dari Kamus Dewan.
3. Membaca petikan dengan sebutan yang jelas dan
tepat.

Sistem Bahasa

Imbuhan pinjaman : dwi- , tata-, pra-, -isme, -man

Pengisian Kurikulum /

Ilmu

Elemen Merentas

Nilai murni

: Sains dan Teknologi, Pendidikan Sivik dan


Kewarganegaraan
: berhati-hati, mematuhi peraturan / tatacara

Kurikulum
Strategi

Kemahiran Belajar : Mengecam


Belajar Cara Belajar : Mendengar aktif
Pembelajaran Kontekstual : Murid mengaplikasikan
tatacara penggunaan lif dalam kehidupan seharian

Pengetahuan Sedia Ada

Murid pernah menaiki lif

Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran:


Bil.

Bahan sumber

Kuantiti

1.

Petikan Keselamatan Penggunaan Lif

20

2.

Pen marker

3.

Papan putih

4.

Lembaran kerja pengayaan

10

Lembaran kerja pemulihan

10

6.

Papan gulung

7.

Kamus Dewan Bahasa dan Pustaka Edisi Keempat

10

Pengetahuan sedia ada murid : Murid pernah menaiki lif


Langkah pelaksanaan:
Langkah / Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Masa

Pembelajaran

Set

Pergerakan badan

induksi (5

seperti menaiki lif.

minit)
Murid dan guru

bersoal jawab.

Murid-murid diminta

TKP

berdiri di tepi meja

interpersonal,

masing-masing.

kinestatik

Murid-murid diarahkan
untuk meniru pergerakan Pembelajaran
guru.

Guru mengaitkan

Catatan

Murid bergerak seperti lif

jawapan murid

yang sedang menurun

dengan tajuk hari ini.

dan menaik.

Murid mendengar
arahan guru untuk
berhenti apabila
mendengar isyarat lif
berhenti.

Murid menjawab soalan

kontekstual

guru. Contoh soalan:


1. Pernahkah kamu
semua menaiki lif?
2. Bagaimanakah
pergerakan lif?
3. Berbahaya atau tidak
jika kita
menggunakan lif
dengan cuai?

Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
tajuk pada hari ini.

Langkah

Murid membaca

1 (10
minit)

Murid-murid diedarkan

Bahan sumber :

petikan Keselamatan

petikan bertajuk

Petikan

Penggunaan Lif.

Keselamatan

Keselamatan

Penggunaan Lif

Penggunaan Lif

Beberapa orang murid


dipilih secara rawak

Nilai murni :

untuk membaca petikan

mematuhi tatacara

dengan sebutan yang

dan berhati-hati

betul dan jelas.

Murid berbincang
dengan guru tentang isi
teks.

Langkah

Murid mengecam

2
(10 minit)

Murid diminta

Bahan

perkataan

mengecam perkataan

Petikan

berimbuhan pinjaman

yang ditebalkan dalam

Keselamatan

yang terdapat dalam

petikan.

Penggunaan

Murid ditanya tentang

papan putih, pen

petikan.

marker

sumber

Lif,

i.

Dwifungsi

perkataan tersebut.

ii.

Tatacara

iii.

Vandalisme

penjalasan guru tentang

iv.

Budiman

perkataan berimbuhan

v.

Dwibahasa

pinjaman.

Murid mendengar

Bubble Map

Murid diminta
menyimpan petikan.

Murid mengimlak

Secara rawak, murid

perkataan

dikehendaki mengimlak

berimbuhan pinjaman

perkataan berimbuhan

di hadapan kelas.

pinjaman di hadapan
kelas dengan ejaan yang
betul ke dalam Bubble
Map.

Guru memeriksa ejaan


murid.

Secara berpasangan,

Langkah

Murid mencari

murid dikehendaki

Bahan sumber :

maksud perkataan-

mencari maksud

Kamus Dewan

(10 minit)

perkataan

perkataan berimbuhan

Bahasa Edisi

berimbuhan pinjaman

pinjaman di dalam

Keempat

di dalam Kamus

Kamus Dewan.

Dewan.

Kamus Dewan diedarkan KB: mengecam


kepada setiap
pasangan.

Murid diberi masa 6 minit


untuk mencari maksud.

Murid dibimbing guru


untuk mencari maksud di
dalam kamus.

Apabila masa tamat,


wakil pasangan
dikehendaki
membacakan maksud
perkataan dengan jelas
kepada rakan-rakan lain.

Langkah

Murid mengimlak teks

4
(15 minit)

Murid diminta

Bahan sumber :

dengan perkataan

mengeluarkan buku

Buku latihan, papan

berimbuhan pinjaman

penulisan.

gulung

dengan ejaan yang

tepat

Murid diminta bersedia


untuk mengimlak.

BCB : Mendengar

Guru membacakan teks

aktif

pendek untuk diimlak


murid.

Murid diminta menukar


buku dengan rakan
sebelah.

Murid diminta memeriksa


ejaan rakan sebelah
dengan berpandukan
papan gulung yang
mengandungi teks imlak.

Langkah

Pengayaan

5
(5 minit)

Murid yang dapat

Bahan sumber :

membina ayat

mengeja 5 perkataan

Lembaran kerja

dengan perkataan

berimbuhan pinjaman

pengayaan,

berimbuhan

dengan betul diberikan

lembaran kerja

pinjaman.

lembaran pengayaan.

pemulihan

Pemulihan mengisi

Pengayaan : membina 5
ayat berdasarkan

tempat kosong

perkataan berimbuhan

dengan perkataan

pinjaman.

berimbuhan

pinjaman.

Murid yang tidak mampu


menguasai kemahiran
diberikan lembaran
pemulihan.

Pemulihan : mengisi 5
tempat kosong dengan
perkataan berimbuhan
pinjaman yang sesuai.

Murid dibimbing oleh


guru semasa aktiviti
pemulihan.

Penutup

Penutup Kognitif :

(5 minit)

Murid diminta

Nilai murni : berhati

menyatakan perkara-

- hati

Apakah yang telah

perkara yang telah

kamu pelajari

dipelajari

sebentar tadi?

Murid dikehendaki
menyatakan

Bagaimanakah kamu

bagaimanakah mereka

dapat mengelakkan

mengelakkan

kemalangan semasa

kemalangan semasa

menaiki lif?

menaiki lif.

Guru menekankan
supaya murid sentiasa
berhati-hati semasa
menggunakan lif.

Refleksi :

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Ulasan Pensyarah Pembimbing :

______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________

Keselamatan Penggunaan Lif

Kawan-kawan pernah menggunakan lif? Lif ialah suatu kemudahan automatik


yang bergerak naik atau turun dalam satu bangunan dengan menekan butang sahaja.
Penggunaan dwifungsi lif ini adalah untuk membawa orang atau barang dari satu
tingkat ke satu tingkat. Walaubagaimanapun, kamu perlu berhati-hati dan
mengawasi keselamatan diri. Kamu dapat mengelakkan kemalangan sekiranya dapat
mematuhi tatacara penggunaan lif. Ikuti penerangan di bawah.

Lif ialah prasarana yang disediakan untuk kemudahan orang ramai. Kita
hendaklah memastikan kemudahan ini digunakan dengan betul dan berhemah. Lif
sering menjadi mangsa vandalisme sehingga menyebabkan lif gagal berfungsi dengan
baik.
Sebelum memasuki lif, pastikan penumpang di dalam lif keluar dahulu. Kita
hendaklah bersikap budiman dengan mendahulukan orang yang lebih berusia, ibu
hamil dan orang kurang upaya. Elakkan masuk ke dalam lif yang sudah penuh.
Sewaktu berada di dalam lif, elakkan bermain-main. Kita juga tidak seharusnya
bersandar atau membelakangi pintu lif. Akhir sekali, elakkanlah menggunakan lif
semasa kebakaran.
Arahan atau maklumat penggunaan lif disediakan dalam dwibahasa. Butang
kecemasan pula hanya boleh ditekan sekiranya berlaku kecemasan. Lif juga akan
mengeluarkan bunyi amaran sekiranya bilangan pengguna melebihi had berat yang
ditetapkan. Selain itu, setiap lif dilengkapi kamera litar tertutup untuk tujuan
pengawasan.

Sekiranya

penggunaannya.

kita

ingin

menggunakan

lif,

patuhilah

tatacara

Aktiviti pemulihan
Nama : _____________________________ Tarikh : _________

Isikan tempat kosong dengan perkataan berimbuhan pinjaman yang sesuai.

vandalisme tatacara prasarana dwibahasa budiman

1. Kita perlulah mematuhi ______________ penggunaan lif.


2. Kita perlu bersikap ______________ terhadap pengguna lif yang lain.
3. Perbuatan ____________ adalah perbuatan yang tidak sihat.
4. Bangunan tersebut mempunyai _____________ yang lengkap dan moden.
5. Arahan penggunaan lif itu terdapat dalam ______________.

Kemudahan Lif

Lif

merupakan prasarana yang penting bagi bangunan yang

tinggi. Kemudahan lif ini dapat membantu orang ramai untuk


bergerak naik atau turun dengan cepat. Penggunaan dwifungsi
lif ini juga digunakan untuk membawa barangan. Semasa
menggunakan
digariskan.

lif,
Kita

kita

mestilah

mestilah

mematuhi

bersikap

tatacara

budiman

yang

dengan

mendahulukan orang yang lebih memerlukan untuk masuk ke


dalam lif.

You might also like