You are on page 1of 5

[SK AGAMA (MIS), SARIKEI]

08 APRIL 2014

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (KSSR) (KEMAHIRAN MEMBACA)

Tarikh/ Hari Hari Tahun Bil. Murid Masa Mata Pelajaran Tema Tajuk

: 9 April 2014 : Rabu : 4 Arif : 27 orang : 10.30-11.30 pagi : Bahasa Malaysia : Masyarakat Penyayang : Generasi Negara

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan 2.6.1 Membaca dan memahami pelbagai bukan sastera yang sesuai bagi memupuk bahan sastera yang sesuai untuk minat membaca. meningkatkan daya berfikir secara kreatif.

Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. ii. Membaca dan memahami tiga daripada lima rangkap pantun untuk meningkatkan daya berfikir secara kreatif. Membaca tiga daripada lima rangkap pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul bagi memupuk minat membaca.

Sistem Bahasa Sebutan dan intonasi : Pantun

Pengisian Kurikulum Ilmu Nilai murni Teknik : Keusahawanan : Kasih sayang, bekerjasama, semangat bermasyarakat : Berpusatkan murid dan perbincangan

Kemahiran Bernilai Tambah KB: Menjana idea, menghubung kait, merumus KP: Verbal-linguistik, intrapersonal, kinestetik BCB: Mengumpul dan memproses maklumat tentang petikan pantun Pembelajaran kontekstual: Menghubung kait dengan kehidupan seharian

[SK AGAMA (MIS), SARIKEI]

08 APRIL 2014

Bahan bantu mengajar Jenis 1 2 3 4 5 6 Komputer riba Speaker Kad perkataan Kertas mahjung Lembaran kerja Petikan pantun Bilangan 1 1 22 5 27 5

Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah mendengar pantun.

Langkah/ masa Set Induksi (5 minit)

Isi Pelajaran Petikan Pantun Generasi Negara


Kelapa puan dibuat sari, Penyedap rasa tepung pelita, Kalau tuan bijak bestari, Apakah bangsa masyarakat kita?

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Guru memaparkan rakaman audio pantun Generasi Negara. Murid diminta untuk mendengar rakaman audio. Guru bersoal jawab dengan murid. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.

Catatan BBM Rakaman audio KB Menghubung kait BCB Memproses maklumat Pembelajaran Kontekstual Menghubungkait kan dengan pengalaman dalam kehidupan seharian.

Soalan 1. Apakah yang telah kamu dengar sebentar tadi? 2. Di manakah kamu pernah mendengarnya?

Langkah 1 (10 minit)

Petikan Pantun Ingatlah Pesanan


Buah tembikai enak rasanya, Boleh dibeli di tepi jalan, Amalan berziarah semasa raya, Dapatlah kita mengeratkan hubungan.

Aktiviti 1 BBM Guru memaparkan petikan Petikan pantun pantun kepada murid-murid. Kad perkataan Guru meminta murid membaca petikan pantun secara beramai- KP ramai. Verbal linguistik Guru memilih beberapa orang Intrapersonal individu secara rawak bagi membaca petikan pantun Nilai Murni tersebut. Bekerjasama Aktiviti 2 Penilaian Objektif Guru menjelaskan konsep Guru pantun secara ringkas. memastikan Guru menerangkan cara murid dapat melafazkan pantun dengan membaca sebutan dan intonasi yang pantun dengan

[SK AGAMA (MIS), SARIKEI]

08 APRIL 2014

betul. Guru meminta murid melafazkan pantun dengan sebutan dan intonasi yang betul.

sebutan dan intonasi yang betul.

Langkah 2 (25 minit)

Petikan Pantun Maksud pantun

Aktiviti 1 BBM Guru membahagikan murid Petikan pantun kepada lima kumpulan. Kertas mahjung Guru meminta murid membaca petikan pantun secara mentalis. KP Verbal linguistik Aktiviti 2 Intrapersonal Murid diminta membuat Kinestetik perbincangan dalam kumpulan tentang maksud pantun dan BCB menulis jawapan di dalam Mengumpul kertas mahjung. maklumat Murid diminta untuk Memproses membentang hasil maklumat perbincangan di hadapan kelas. KB Guru membimbing dan Menjana idea memperbetulkan kesalahan murid. Nilai Murni Bekerjasama Penilaian Objektif Guru memastikan murid dapat membaca dan memahami setiap rangkap pantun untuk meningkatkan daya berfikir secara kreatif.

Langkah 3 (15 minit)

Lembaran Kerja Pantun BantuMembantu

Aktiviti 1 Dalam kumpulan yang sama, guru mengagihkan kad perkataan kepada setiap kumpulan. Murid diminta menyusun dan melekatkan kad perkataan pada papan putih supaya menjadi satu rangkap pantun yang lengkap. Guru bersama-sama dengan murid menyemak pantun tersebut. Murid diminta untuk membaca pantun yang telah dilengkapkan tadi secara beramai-ramai.

BBM Kad perkataan Lembaran kerja KP Verbal linguistik Intrapersonal Kinestetik Nilai Murni Bekerjasama Penilaian Objektif Guru memastikan murid dapat membaca dan

[SK AGAMA (MIS), SARIKEI]

08 APRIL 2014

Aktiviti 2 Guru mengagihkan lembaran kerja kepada murid-murid. Murid-murid diminta melengkapkan rangkap pantun di dalam lembaran kerja. Pengayaan Murid melengkapkan tugasan dalam lembaran kerja. Pemulihan Guru membimbing murid melengkapkan tugasan dalam lembaran kerja. Penutup ( 5 minit) Penutup Kognitif Rumusan isi pelajaran: Kita mestilah mengamalkan sikap yang baik agar kita dapat menjadi generasi yang berwawasan. Penutup Sosial: Pantun Ingatlah Pesanan

memahami setiap rangkap pantun untuk meningkatkan daya berfikir secara kreatif.

Guru meminta murid KB Merumus merumuskan isi pelajaran dengan mengaitkan dengan Nilai kehidupan seharian. Murid diminta melafazkan Kasih sayang semula pantun Ingatlah Semangat Pesanan secara beramaibermasyarakat ramai. KP Verbal-linguistik Intrapersonal

Aktiviti Susulan: Membaca contoh pantun lain yang terdapat di dalam buku teks.

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH (Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P) Disemak oleh Guru/Pensyarah Pembimbing: Disahkan oleh Guru Besar:

Catatan

Catatan

Tandatangan : Nama Tarikh : :

Tandatangan : Nama Tarikh : :

[SK AGAMA (MIS), SARIKEI]

08 APRIL 2014

You might also like