You are on page 1of 17

PROIECT DIDACTIC

Data: 9.05. 2014


Clasa: a V-a B
Propuntor: prof. Barascu Zamfirica
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare: !enul epic. "c#i$a.
Subiectul leciei: %Domnul Goe& 'e (.L. )ara*iale + e,plorarea te,tului - -omentele subiectului
Tipul leciei: comunicare i .nsuire 'e noi cunotin$e
Obiective operaionale:
Formative: ele/ii trebuie s fie capabili:
s citeasc lo*ic0 e,presi/ si nuan$at fra*mentul 'at1
s .nca're2e fra*mentul .n oper1
s i'entifice momentele subiectului 'in te,t1
s preci2e2e mo'urile 'e e,punere 'in te,t1
s numeasc caracteristicile operei epice1
s i'entifice naratorul0 autorul i persona3ul 'in te,t1
s surprin' cte/a trsturi ale persona3ului !oe reieite 'in fapte i 'in felul 'e a /orbi1
s tie s po/esteasc con$inutul lecturii0 $inn' cont 'e momentele subiectului.
Afective:
s e/alue2e locul ocupat 'e (.L.)ara*iale in *aleria scriitorilor romni care au reflectat copilria1
s sesi2e2e i s aprecie2e aspectele 'e /ia$ .nf$iate .n mo' ironic 'e scriitor

STRATEGII DIDACTICE:
Metode i procedee: con/ersa$ia intro'ucti/0 con/ersa$ia orientati/0 .n/$area prin 'escoperire0 e,plica$ia0 lectura
e,plicati/ i e,presi/0 brainstormin*ul0
re$eaua 'e 'iscu$ie urmat 'e 'e2batere0 c/intetul.
Forme de orani!are a "nv##rii: acti/itatea frontal combinat cu cea in'epen'ent 4in'i/i'ual51
Re$%r$e: - capacit$ile normale 'e .n/$are ale ele/ilor1
- cunotin$ele lor anterioare
- timpul 'e .n/$are: 50 'e minute.
Mi&loace de "nv#t#m'nt: /olumul 'e sc#i$e0 foto*rafii0 fie.
(I()IOGRAFIE:
)imba rom'n#0 manual pentru clasa a V-a0 6. 7. 8.1
Dicionar de literat%r# rom'n# i %niver$al#0 6'. )oresi0 20001
(.L. )ara*iale0 Momente i $c*ie0 6'. 9ineretului0 19:91
8amfil0 ;lina0 Limba i literatura romn n !imna"iu# Structuri didactice desc$ise0 200<0 6'itura 8aralela 450 Bucureti1
7eri'an0 (oan0 %etodica predrii limbii i literaturii romne0 200<0 )asa )r$ii 'e =tiin$0 )lu3->apoca1 .
SCE+ARI,) DIDACTIC
Secvenel
e leciei-
Timp%l
Strateii
Didactice
Activitatea prop%n#tor%l%i Activitatea elevilor Eval%are
Metode Mi&loace Forme de
orani!are
1.?r*ani2
area
clasei
1@
"tabilete rela$ia 'e comunicare cu
ele/ii0 solicitn'u-le s se pre*teasca
pentru or
7e/in 'isponibili pentru
or0 pre*tin'u-i cele
necesare
?bser/area
6/ocarea
5@
)aptarea
atentiei
)on/ersa$ia
7ramati2area -anualul frontal
8entru captarea atentiei ele/ii /or
interpreta pe roluri un fra*ment 'in
sc#ita.
6le/ii /or interpreta pe
roluri un fra*ment 'in
sc#ita ,,Dl goe00 .
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
<.
Aeali2are
a sensului
<0@
)on/ersa$ia Bisa cu obiecti/ele frontal
)omunic ele/ilor c0 alturi 'e
%Vi2it&0 stu'iat in clasa a V-a0 sc#i$a
%7-l !oe& le /a pro'uce0 cu si*uran$0
plceri estetice.
9rece titlul lec$iei pe tabl.
Va trebui la sfritul lec$iei sa fi$i
Aeceptea2
"criu titlul lec$iei pe
caiete
7iri3area
in/atarii
-eto'a
)iorc#inelui fisa cu ciorc#inele frontal
)on/ersatia manualul 0te,tul suport
frontal
)on/ersatia 9abla Brontal
6,plicatia
capabili s....4se anun$ obiecti/ele
lec$iei5
8rintr-un ciorc#ine se /or actuali2a
cunostintele ele/ilor 'espre *enul epic
pe care acestia il /or completa pe o fisa
'e flip-c#art la tabla si pe fisele lor. .
4;ne,a 15
;'resea2 ele/ilor urmtoarele
.ntrebri:
1.)rui *en literar .i apar$ine lectura
noastrC ;r*umenta$i.
2.Dn'e si can' se petrece actiuneaC )e
in'ici spatiali si temporali aparC
6le/ii ies pe ran' la tabla
sa complete2e trasaturile
*enului epic
.
.
..*enului epic
...ar*umente: autorul .i
e,prim *n'urile i
sentimentele in mo'
in'irect prin interme'iul
ac$iunii i al
persona3elor1 .ntmplrile
sunt po/estite 'e narator
prin nara$iunea la
persoana a (((-a1
naratorul pare a ti totul0
/e'e totul0 po/estete
.ntmplrile fr a fi
pre2ent .n ac$iune.
"patiul actiunii este
limitat .6a se 'esfasoara
6/aluare
formati/
4continu5
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
;nali2a
rspun-surilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
<.)are sunt mo'urile 'e e,punere care
pre'ominaC
4.En ce se constituie .ntmplrile narate
intr-o oper epicC
)ere ele/ilor s pre2inte faptele care
marc#ea2 momentele subiectului.
1. La fel ca i .n alte opere literare0 .n
%7-l !oe...& subiectul nu .ncepe aa
cum ne-am atepta0 cu e,po2i$iunea0 ci
cu intri*a. )are cre'e$i c este
e/enimentul care inter/ine i pro'uce
mo'ificarea situa$iei ini$iale0 a'ic
intri*aC
2. )are sunt persona3ele care apar .n
partea 'e .nceput a lecturii i .n ce
.mpre3urri sunt pre2entateC
Ae2ult c acest e/eniment constituie
situa$ia ini$ial 0 corespun2toare
primului moment al subiectului-
e,po2i$ia.
<. En continuare scriitorul pre2int
.ntmplrile prin care trece !oe .n
timpul cltoriei.
)e moment al subiectului urmea2 i
care sunt .ntmplrileC
pe 00 peronul 'in urbea
F00si in tren.9impul0 la
ran'ul lui0 este restrans si
se re'uce la 'urata
calatoriei 'in urbea F
pana la Bucuresti 0 intr-o
2i 'e 10 mai.
.
..nara$iunea i
'ialo*ul
.
...n momente ale
subiectului literar
...moti/ul ac$iunii care
este anun$at 'e la .nceput
este e/itarea repeten$iei
pentru !oe %ca sa nu
rmie repetent i anul
acesta&
...pre2int cele trei
'ame4mam@mare0
mami$ica i tanti -i$a50
%frumos *tite& care
asteapt pe peronul unei
urbe nepreci2ate0 trenul
;nali2a
rspun-surilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
;nali2a
rspun-surilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
?bser/area
4. )are este momentul 'e ma,im
intensitate a po/estiriiC
5. )are este situa$ia finala sau .nc#eierea
nara$iuniiC
'e Bucureti1 sunt
.nsotite 'e tnrul !oe
care poart %un frumos
costum 'e marinar&
...de$f#$%rarea aci%nii
....ntmplrile sunt:
-7amele i !oe urc .n
tren1
-7oamnele iau loc .n
tren0 iar !oe rmne
afar %ca brba$ii&1
-"coate capul pe fereastra
i-i 2boar plria1
-"osete con'uctorul i
cere biletele la control1
-7oamnele pltesc0 .n
cele 'in urm0 biletul
puiorului i o amen'1
--ami$ica .l ceart pe
!oe care se lo/ete 'e
clan$a uii i .ncepe s
urle1
-!oe se bloc#ea2 .n
toaleta /a*onului.
...p%nct%l c%lminant
...!oe tra*e semnalul 'e
alarm0 oprete trenul 'ar
nu este prins0 'eoarece
mam@mare 'e/ine
complicea lui1
...de!nod#m'nt%l
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
;nali2a
raspunsurilor
ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
Gocul 'i'actic Bise cu *#icitori Brontal
!#icitoarea
)on/ersatia
6,plicatia
)on/ersatia Bise cu i'eile principale si
6,plicatia secun'are
flip-c#art 8e *rupe
8ropune *#icitori al cror rspuns este
un moment al subiectului.6le/ii sunt
impartiti in cinci *rupe corespun2atoare
momentelor subiectului.
4;ne,a 25
7istribuie fie cu i'eile principale ale
te,tului i cere ele/ilor s selecte2e i s
or'one2e i'eile corespun2toare
momentului subiectului pe care .l
repre2int. 4;ne,a <5
En'rum ele/ii .n ca2ul unor *reeli.
La ce persoana se reali2ea2a
...trenul a3un*e la
Bucureti0 iar cei patru
iau o trsur care sa-i
con'uc la %buli/ar&
)te un membru al
ec#ipelor formate e,tra*e
'in ac/ariu o *#icitoare.
Biecare *rup trebuie s
i'entifice cte un
rspuns0 corespun2tor
etapelor nara$iunii:
e,po2i$iunea
intri*a
'esf. ac$iunii
punctul culminant
'e2no'mntul
6,tra* i'eile necesare
unei anumite etape a
nara$iunii.
?r'onea2 i'eile
corespun2toare
momentului subiectului
pe care .l repre2int.
;fiea2 pe flic#art
pro'usul ob$inut.
8un .ntrebri cole*ilor i
sesi2ea2 e/entualele
*reeli.
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
relatarea faptelor C
Aelatarea intamplarilor se
reali2ea2a la persoana a
(((-a. 9otusi 0 se obser/a
atitu'inea ironica a
naratorului can' se refera
la scopul calatoriei lui
!oe la Bucuresti 00 ca sa
nu mai ramana repetent
si anul acesta 00 sau can'
constata *ri3a e,a*erata a
bunicii 00 cum era sa
plece baiatul numai cu
palaria de paie ?,,
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
4.
Aeali2are
a
fee'bacH
u-lui
)on/ersa$ia )aietul (n'i/i'ual
Brainstormin*ul
;re loc pe parcursul
'iri3rii .n/$rii0 .ntrirea fcn'u-se treptat0
prin aprecieri /erbale.
6le/ii sunt solicita$i s re2ol/e .n scris
e,erci$iul :
!si$i ar*umente prin care s o contra2ice$i pe
mam@ mare0care sus$ine c !oe este
%sim$itor&0 %'etept& i 00.n/$at.&
?bser/area
sistemattica a
acomportame
ntului ele/ilor
-anali2a
rspunsurilor
ele/ilor
5.
Aeflec$ia
Brainstormin*ul )aietul ele/ului
(n'i/i'ual
)on'uce0 .n continuare0 'emersul
'i'actic0 in'icn' ele/ilor re2ol/area
unor sarcini ca:
1.Bace$i consi'era$ii asupra titlului
lecturii noastre. )re'eti ca !oe merit
6le/ii /or obser/a c
titlul este format 'in
numele persona3ului0
!oe0 prece'at 'e
substanti/ul %'omnul&0
6/aluare
performati/
apelati/ul %'omn&C 'in care r2bate ironia
scriitorului: !oe nu este
un 'omn0 asa cum se
cre'e0 'in contr0 e un
copil certat cu .n/ttura0
un repetent0 rsf$at i
obra2nic. )ara*iale
mer*e mai 'eparte i
in/ersera2 cele 'ou
lumi: !oe se comport ca
un %om mare&0 pe cn'
'oamnele se
maimu$resc0 se
comport ri'icol0 se
copilresc0 pentru a face
pe plac %puiorului&
8unctele 'e suspensie
folosite 'up titlu
su*erea2 ironia
scriitorului fa$ 'e !oe.
I.;si*ura
rea
transferul
ui i a
reten$iei
5@
Brainstormingul Fise de lucru Pe grupe
)/intetul
)on/ersatia
8entru a /e'ea capacitatea /oastr 'e a
re2uma informa$iile0 'e a surprin'e
comple,itatea sentimentelor0 i'eilor0
alctui$i un c/intet repre2entati/ pentru
mo'ul 'e comportare i actiune a lui
!oe.
Li se e,plic ele/ilor c:
1.8rimul /ers const .ntr-un sin*ur
cu/nt care 'escrie subiectul4 'e obicei
un substanti/5.
2.;l 'oilea /ers e format 'in 'ou
cu/inte care 'escriu subiectul 4'ou
a'3ecti/e5
<. Versul al treilea este format 'in trei
Aspuns posibil:
!oe
Asf$at i lene
)ltorete la Bucureti
8uior rsf$at 'e 'ame
?br2nictur
6/aluare
performati/
cu/inte care e,prim ac$iuni 4/erbe0
e/entual la *erun2iu0 infiniti/e lun*i5
4.;l patrulea /ers e format 'in patru
cu/inte care e,prim sentimentele fa$
'e subiect
5.Dltimul /ers are un sin*ur cu/nt care
e,prim esen$a subiectului. 4;>6F; 45
J.
6,tensia )on/ersatia
Bace consi'era$ii 'espre mo'ul .n care
ele/ii au participat la or.
Bormulea2 tema pentru acas.
;u 'e reali2at re2umatul sc#itei.
Aeceptea2
Ei notea2 tema 'e cas
6/aluare
formati/
A+E/A 0
C1I+TET,)
1.8rimul /ers const .ntr-un sin*ur cu/nt care 'escrie subiectul4 'e obicei un substanti/5.
2.;l 'oilea /ers e format 'in 'ou cu/inte care 'escriu subiectul 4'ou a'3ecti/e5
<. Versul al treilea este format 'in trei cu/inte care e,prim ac$iuni 4/erbe0 e/entual la *erun2iu0
infiniti/e lun*i5
4.;l patrulea /ers e format 'in patru cu/inte care e,prim sentimentele fa$ 'e subiec9
5.Dltimul /ers are un sin*ur cu/nt care e,prim esen$a subiectului.
;>6F; 2
G$ici !$icitoarea mea&
Spargerea gheii: O cetate luminat
St cu poarta descuiat,
Dar n ea nu pot pi
Dect cei ce tiu ceti! (cartea opera literar lumea po!etilor"
8e-o mar*ine 'e 2/oi
Dmbl Kcine&0 Kcn'& i Kun'e&
V ro*0 'ar0 s spune$i /oi
)e moment s se perin'eC (e#po$iiunea5
>ouri ne*ri peste soare0
Vine ploaia sau ce-i0 oareC 4intriga"
"untem cinci fra$i
7oi mai lun*i i 'oi mai la$i0
(ar la mi3loc eu sunt punte
=i spun multe i mrunteL (des%urarea aciunii5
(nima .n *t .mi sare
=i sufletuM ru m 'oare
) nu tiu 'e-acu-nainte
7e-o fi bun sau ru -elinteL 4punctul culminant5
)e su/eic $ese-n lac
Br in0 fr bumbac0
>orii ne*ri ea *onin'
)ititorii lmurin'. 4de$nodmnt"
D) GOE 2 -?-6>96L6 "DB(6)9DLD( ;>6F; <
6,po2i$iunea
................................
..............................
1. Familia ateapt trenul spre Bucureti, cu ocazia srbtorii naionale
de 10 Mai.
a) Pentru a nu mai rmne repetent, Goe este dus la Bucureti.
b) Biatul, nerbdtor, cere imperativ sosirea trenului.
c) Copilul este mbrcat la mod, cu un costum de marinar i plrie cu
inscripia Le ormidable!.
d) "ro#ant, Goe corectea$! #reelile de e%primare ale celor dou doamne,
numindu&le , cu impertinen ,!proaste!, dup ce a intervenit , nepo'tit, n
discuia celor mari.
e) (br$nicia lui Goe nu e sancionat de 'emeile )i#nite.
2.Trenul sosete, iar cltorii pornesc spre Bucureti.
a) amilia urc n trenul a#lomerat.
b) *oamnelor li se o'er locuri ntr&uncompartiment, dar Goe pre'er s
rmn pe coridor +cu brbaii).
5. Goe se loete la nas de clana compartimentului.
a) ,uprat, mamia l $#uduie pe Goe .
b) -am.mare i apr nepotul.
c) Goe i pierde ec/ilibrul i se lovete la nas.
d) *e neclintit, conductorul cere banii de bilet.
!. Mam"mare #i d biatului o beret #n locul plriei pierdute.
a) Cucoanele l admir pe Goe, iar suprarea se risipete.
$. %opilul rm&ne blocat #n toalet.
a) -am.mare constat dispariia biatului.
b) "ceasta l descoper pe Goe nc/is n toalet.
c) Conductorul l eliberea$ pe captiv!, spre ncntarea damelor.
'. Goe tra(e semnalul de alarm prooc&nd oprirea trenului.
a) Bunica rmne pe coridor s&l suprave#/e$e pe Goe.
b) Copilul se urc pe un #eamantan i tra#e de un mner, dei
bunica i inter$ice.
c) 0renul se oprete brusc deoarece cineva! trsese semnalul de
alarm.
d) Personalul trenului descoper c alarma 'usese declanat n
va#onul n care cltorete Goe i 'amilia sa.
e) 1inovatul nu&i recunoate 'apta i se pre'ace c doarme n braele
bunicii.
). %ltoria se s*&rete, *amilia a+un(e la Bucureti i pornete #ntr,o
trsur spre Buleard.
a) 0renul a)un#e la destinaie cu o mic ntr$iere.
b) -am.mare aran)ea$ inuta nepoelului.
c) amilia pornete 'ericit spre bulivar!.
(ntri*a
................................
................................
7esfurarea
ac$iunii
................................
..............................
8unctul culminant
................................
..............................
7e2no'mntul
................................
..............................
D) GOE 2 -?-6>96L6 "DB(6)9DLD( ;>6F; <
6,po2i$iunea
................................
..............................
Trenul sosete, iar cltorii pornesc spre Bucureti.
a) amilia urc n trenul a#lomerat.
b) *oamnelor li se o'er locuri ntr&uncompartiment, dar Goe pre'er s
rmn pe coridor +cu brbaii).
Goe tra(e semnalul de alarm prooc&nd oprirea trenului.
a) Bunica rmne pe coridor s&l suprave#/e$e pe Goe.
b) Copilul se urc pe un #eamantan i tra#e de un mner, dei
bunica i inter$ice.
c) 0renul se oprete brusc deoarece cineva! trsese semnalul de
alarm.
d) Personalul trenului descoper c alarma 'usese declanat n
va#onul n care cltorete Goe i 'amilia sa.
(ntri*a
................................
................................
e) 1inovatul nu&i recunoate 'apta i se pre'ace c doarme n braele
bunicii.
Familia ateapt trenul spre Bucureti, cu ocazia srbtorii naionale de 10
Mai.
e) Pentru a nu mai rmne repetent, Goe este dus la Bucureti.
') Biatul, nerbdtor, cere imperativ sosirea trenului.
#) Copilul este mbrcat la mod, cu un costum de marinar i plrie cu
inscripia Le ormidable!.
/) "ro#ant, Goe corectea$! #reelile de e%primare ale celor dou doamne,
numindu&le , cu impertinen ,!proaste!, dup ce a intervenit , nepo'tit, n
discuia celor mari.
e) (br$nicia lui Goe nu e sancionat de 'emeile )i#nite.

%ltoria se s*&rete, *amilia a+un(e la Bucureti i pornete #ntr,o trsur
spre Buleard.
a) 0renul a)un#e la destinaie cu o mic ntr$iere.
b) -am.mare aran)ea$ inuta nepoelului.
c) amilia pornete 'ericit spre bulivar!.

Goe se loete la nas de clana compartimentului.
a) ,uprat, mamia l $#uduie pe Goe .
b) -am.mare i apr nepotul.
c) Goe i pierde ec/ilibrul i se lovete la nas.
d) *e neclintit, conductorul cere banii de bilet.
!. Mam"mare #i d biatului o beret #n locul plriei pierdute.
a) Cucoanele l admir pe Goe, iar suprarea se risipete.
$. %opilul rm&ne blocat #n toalet.
a) -am.mare constat dispariia biatului.
b) "ceasta l descoper pe Goe nc/is n toalet.
c) Conductorul l eliberea$ pe captiv!, spre ncntarea damelor.
7esfurarea
ac$iunii
................................
..............................
8unctul culminant
................................
..............................
7e2no'mntul
................................
..............................

You might also like