You are on page 1of 4

PROIECT DE LECIE

DATA: 29.05.2014
CLASA: a VI a
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
DISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romn
PROFESOR: PCURARU IULIANA
SUBIECTUL: Pri de propoziie - Subiectul
TIPUL LECIEI: Mixt

COMPETENE GENERALE:
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.

COMPETENE SPECIFICE:
3.4. sesizarea organizrii morfologice i sintactice a textelor citite (nonliterare i literare);

OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:

O 1. s identifice subiectul ntr-un text dat;
O 2. s recunoasc tipurile de subiect prezente ntr-un text;
O 3. s identifice prile de vorbire prin care poate fi exprimat subiectul;
O 4. s integreze corect subiectul n diferite contexte, respectnd acordul cu predicatul;

STRATEGIA DIDACTIC:

Metode de nvmnt i procedee didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, nvarea prin descoperire, analiza gramatical.

Mijloace de nvmnt i materiale didactice: fie de lucru, tabla, manualul.

Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.

Locul de desfurare: sala de clas

BIBLIOGRAFIE:

1. Pamfile, Alina, Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteti, 2003.
2. Popescu, tefania, Gramatica practic a limbii romne, Editura Tedit FZH, Bucureti, 2009.
3. Rusu, Mina-Maria, Geanina Cotoi, Carmen-Irina Hil, Mihaela Timingeriu, Exerciii practice de limba romn. Competen i performan n
comunicare, Editura Paralela 45, Piteti, 2012.
4. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.
5. Vasilescu, Andra, Adela Rogojinaru, Mircea Vasilescu, Limba romn. Manual pentru clasa a VI-a, Editura All Educaional, Bucureti, 2000.

Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.
Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti de nvare sporite, iar restul posed resurse
suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice.

Timp: 50 minute



DEMERSUL DIDACTIC
ETAPELE
LECIEI

T
I
M
P
ACTIVITATEA PROFESORULUI ACTIVITATEA ELEVILOR

STRATEGII
DIDACTICE
EVALUARE
Metode Mijloace
1.Momentul
organizatoric
1 -Salutul
-Notarea absenilor
-Voi avea grij ca elevii s i pregteasc
materialele necesare orei de limba romn.
-Rspund la salut
- i pregtesc materialele necesare
orei

2. Verificarea
temei i a
cunotinelor
anterioare
5 -se verific tema selectiv.
MO:


-rspund ntrebrilor puse.
2.Captarea i
meninerea
ateniei
3 - Ce este sintaxa ?
-De cte feluri sunt prile de propoziie?
-Care sunt prile principale de propoziie?
-Dar cele secundare?
-rspund cerinelor Conversaia

tabla
3.
Anunarea temei
i a competenelor

2 -Astzi, ne vom ocupa de studiul
subiectului.
Scriu titlul leciei la tabl. Subiectul
Precizez n mod clar obiectivele urmrite pe
parcursul activitii.
-Rspund cerinei.
-Elevii i noteaz titlul leciei.



Explicaia Tabla


Observare
sistematic
4. Dirijarea
nvrii
3
1
-Desenez schema subiectului pe tabl,
oferind explicaii suplimentare. Elevii i vor
reaminti cunotinele din clasa a V-a.
- mpart fia de lucru.Voi insista asupra
aspectelor mai dificile.
Pe parcursul rezolvrii exerciiilor din fi,
le voi adresa i alte ntrebri referitoare la
subiect, urmrindu-se astfel consolidarea
cunotinelor referitoare la acesta.




-Rezolv exerciiile anexei 1.


-Rspund cerinelor.
Conversaia
Exerciiul
nvarea
prin
descoperire


ncurajez i
ajut elevii
Evaluare oral
Observare
sistematic
5. Asigurarea
feed-back-ului, a
reteniei i a
transferului

-Feed-back-ul are loc pe ntreg parcursul
etapei Dirijarea nvrii i se concretizeaz
prin aprecieri verbale.

6. Evaluarea
performanei

7 -Elevii vor avea de construit un scurt text, de
5-7 rnduri, n care s foloseasc subiecte
exprimate prin pri de vorbire ct mai
variate.
De asemenea, pe tot parcursul activitii,
elevii au la dispoziie o fi de lucru
individual.
- Rezolv cerina. Exerciiul.
6.Tema pt. acas 1 - Alctuiete o compunere de 15 rnduri cu
titlul Croazier pe Nil. Vei folosi toate
tipurile de subiecte nvate.
-noteaz tema

You might also like