You are on page 1of 4

Rancangan Pengajaran harian

Kelas Pemulihan Khas



Nama guru : Afifah Binti Abdullah @ Abas
Sekolah : Sekolah Kebangsaan Kem Kabota
Bil Murid : 7 Orang
Kelas : 3 Cemerlang
Tarikh : 15 April 2013 (Isnin)
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Masa : 4.15 5.15 pm (1 jam)

KUMPULAN

PANDAI LEMAH
Nama Murid 1. Mohd Asrafullah Rasidi
2. Haizam Mani
3. Nursahira Ruslan
4. Al-Nasri Bt Mase
1. Syafiq Iqbal
2. Mohd Syamierul Safwan
3. Khairuddin


Kemahiran Kemahiran 13 Kemahiran 5

Tajuk Membaca dan membina ayat
mudah
Perkataan KV + KV
Objektif Pada akhir pembelajaran, murid sekurang-kurangnya dapat :

1. Membaca 3 daripada 4
ayat berdasarkan
gambar yang diberi
dengan betul.
2. Menulis ayat mudah
berpandukan
perkataan yang diberi.
1. Mengeja perkataan
KV+KV.
2. Menulis perkataan
berdasarkan gambar
dengan betul.
3. Menyatukan dua suku
kata menjadi perkataan
3. Membina ayat mudah
berdasarkan perkataan
/ gambar yang
disediakan.

yang bermakna
berdasarkan suku kata
KV + KV.
Pengetahuan
Sedia Ada
Murid boleh membaca
perkataan yang melibatkan
huruf konsonan bergabung
(digraf)
Murid boleh menyebut suku kata
KV.
Kemahiran
Berfikir
Pengamatan, memadankan, melengkapkan
Nilai Bekerjasama, keberanian, berbudi bahasa.


LANGKAH PENGAJARAN
KUMPULAN PANDAI LEMAH
Set Induksi
(5 minit)
1. Guru memainkan muzik tarian Chicken Dance
2. Guru membimbing murid melakukan pergerakan.
3. Murid melakukan pergerakan bersama dengan guru.

Langkah 1
(20 minit)
PENGAJARAN

1. Guru menyampaikan cerita pendek bertajuk Kera Yang
Tamak kepada murid-murid.
2. Guru meminta murid lemah mengeja perkataan KV+KV
yang terdapat dalam cerita yang disampaikan. Contoh :
ke+ra.
3. Guru menampal ayat-ayat mudah daripada cerita. Contoh :
Sang Kera berasa sungguh lapar.
4. Guru membimbing murid membaca ayat-ayat mudah.

Langkah 2
(15 minit)
PERMAINAN

1. Murid-murid bermain
permainan kotak
PENGUKUHAN

1. Guru memberikan kad
peta minda kepada murid.
beracun.
2. Murid mengedarkan
kotak sesama mereka
dalam bulatan dengan
iringan muzik.
3. Jika muzik berhenti,
murid yang memegang
kotak akan membuka
kotak dan mengambil
satu kertas yang tertulis
perkataan. Contoh :
memanjat.
4. Murid membina ayat
bberdasarkan
perkataan tersebut.
5. Setelah murid pertama
selesai membina ayat,
kotak akan diedarkan
kembali.

2. Murid melekatkan
perkataan KV+KV pada
peta minda.

Langkah 3
(15 minit)
PENGUKUHAN

1. Guru memberikan kad
peta minda kepada
murid.
2. Murid menulis ayat
mudah berdasarkan
perkataan pada peta
minda.

PERMAINAN

1. Murid bermain permainan
Pulang ke Rumah.
2. Murid menerima kad
rumah yang mempunyai
gambar perkataan KV +
KV.
3. Murid melengkapkan
rumah dengan perkataan
KV+KV berpandukan
gambar.
4. Murid yang paling banyak
dapat mengisi rumah
akan dikira sebagai
pemenang.
Penutup
(5 minit)
1. Guru menayangkan video bertajuk kera yang tamak
kepada murid-murid.
2. Guru memberhentikan tayangan dan meminta murid
menyudahkan cerita secara lisan berdasarkan cerita yang
telah dipelajari sepanjang pembelajaran.




IMPLIKASI PENGGUNAAN PETA MINDA

Setelah melaksanakan sesi pengajaran dan pembelajaran menggunakan kad peta
minda, murid dilihat lebih bersemangat untuk melalui sesi pengukuhan. Penggunaan
peta minda membolehkan murid menjana idea mereka mengikut aras masing-masing.
Mereka juga dapat menghuraikan watak dalam bentuk ayat berpandukan gambar yang
diberikan pada peta minda bubble map. Selain itu, murid dapat melihat perbezaan
antara dua benda dengan lebih jelas melalui penggunaan peta minda double bubble
map.

You might also like