Professional Documents
Culture Documents
Amortizacija
Amortizacija
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
% ,69 4
8
1 2
8
2
100
2 2
2
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
=
2 2
1
100
t
g
t
g
s
% ,81 7
8
1 3
8
3
100
2 2
3
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
b) Neotpisana vrednost maine nakon 6. godine
c) Amortizacija za 5. godinu ako je zadana razlika +2
S = (r) (1 - t ) + 100 / t; r- je zadana razlika izmeu stopa
Godina Nabavna
vrednost
(N
v
)
Godinja
stopa
amortizacij
e (s) u %
Kvota
amortiza-
cije
Otpisana
vrednost
maine
(O
v
)
Sadanja
(neotpisana)
vrednost
maine (S
v
)
1 200.000 1,56 3.120 3.120 196.880
2 200.000 4,69 9.380 12.500 187.500
3 200.000 7,81 15.620 28.120 171.880
nj 875 . 121
8
5
000 . 200 000 . 200
t
g
N N S
2 2
v v v
=
|
.
|
\
|
=
|
.
|
\
|
=
S
1
= (+2) (1-8) + 100/8 = 5,5 %
S
2
= s
1
+ r = 5,5 + 2 = 7,5 %
S
3
= s
2
+ r = 7,5 + 2 = 9,5 %
S
4
= s
3
+ r = 9,5 + 2 = 11,5 %
S
5
= s
4
+ r = 11,5 + 2 = 13,5 %
Iznos amortizacije za 5. godinu:
A
m
= N
v
* s
5
/100 = 200.000 *13,5 / 100 = 27.000 nj
d) Neotpisana vrednost maine nakon odreene godine kada je zadana
razlika izmeu godinjih stopa amortizacije:
O
v
= g/2 ( 2(A
m1
) + (g 1) A
md
)
A
md
je razlika izmeu godinjih iznosa amortizacije (A
m2
A
m1
)
A
md
=
A
m2
A
m1
= 15.000 11.000 = 4.000 nj
Otpisana vrednost nakon 5. godine
O
v
= 5/2 (2 (11.000) + (5-1) *4.000) = 95.000 nj
Neotpisana vrednost nakon 5. godine
S
v
= N
v
O
v
= 200.000 95.000 = 105.000 nj
nj
s N
A
v
m
000 11
100
5 5 000 200
100
1
1
.
, * . *
= = =
nj
s N
A
v
m
000 15
100
5 7 000 200
100
2
2
.
, * . *
= = =
nj
s N
A
v
m
000 19
100
5 9 000 200
100
3
3
.
, * . *
= = =
Fabrika nametaja uvezla je krajem protekle godine novu opremu ija
je neposredna nabavna vrednost iznosila 700.000 nj. Carina na
uvezenu opremu iznosila je 22.000 nj, a trokovi montae i transporta
9.000 nj. Predvieni vek trajanja opreme iznosi 11 godina.
Rukovodstvo se odluilo za primenu progresivnog naina obrauna
amortizacije. Izraunati iznose amortizacije koje e preduzee plaati u
predvienom veku trajanja opreme, po godinama i zbirno. Koliko iznosi
otpisana , a koliko neotpisana vrednost opreme nakon 6 godina njene
upotrebe?
Reenje
Nabavna vrednost maine
N
v
= 700.000 + 22.000 + 9.000 = 731.000 nj
Vek trajanja je 11 godina
% ,78 5
11
1 4
11
4
100
2 2
4
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
% ,13 4
11
1 3
11
3
100
2 2
3
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
% ,44 7
11
1 5
11
5
100
2 2
5
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
% ,83 0
11
1 1
11
1
100
2 2
1
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
% ,48 2
11
1 2
11
2
100
2 2
2
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
= s
S
6
= 9,09 %
S
7
= 10,74 %
S
8
= 12,4 %
S
9
= 14,05 %
S
10
= 15,7 %
S
11
= 17,35 %
Godinje kvote amortizacije:
A
m1
= 731.000 * (0,83/100) = 6.067,3
A
m2
= 731.000 * (2,48/100) = 17.763,3
A
m3
= 731.000 * (4,13/100) = 30.190,3
A
m4
= 42.251,8 A
m5
= 54.386,4 A
m6
= 66.447,9
A
m7
= 78.509,4 A
m8
= 90.644 A
m9
= 102.705,5
A
m10
= 114.767 A
m11
= 126.867
Otpisana vrednost nakon 6. godine upotrebe maine
O
v6
= A
m1
+
A
m2
+
A
m3
+
A
m4
+ A
m5
+
A
m6
= 217.107 nj
Sadanja vrednost maine
S
v
= N
v
N
v
(g/t)
2
= 731.000 731.000 (6/11)
2
= 513.512,4 nj
DEGRESIVNA VREMENSKA AMORTIZACIJA
Preduzee QR kupilo je novu mainu ija nabavna vrednost iznosi N
v
= 300.000 nj. Pretpostavljeni vek trajanja maine iznosi 10 godina.
Izraunati:
a) Amortizaciju i neotpisanu vrednost maine posle 3 godine upotrebe,
b) Neotpisanu vrednost maine posle 8 godine;
c) Amortizaciju za prve 3. godine ako je zadana razlika izmeu
godinjih stopa amortizacije -1;
d) Neotpisanu vrednost maine nakon 6. godine, ako je zadana razlika
izmeu godinjih stopa amortizacije -1.
Reenje
Godinje stope za obraun amortizacije
( )
% 17
10
2 10
10
1 2 10
100
2 2
2
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
=
d
s
( )
% 19
10
1 10
10
1 1 10
100
2 2
1
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
=
d
s
( )
% 15
10
3 10
10
1 3 10
100
2 2
3
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
=
d
s
Godina Nabavna
vrednost
(N
v
)
Godinja
stopa
amortizacije
(s) u %
Kvota
amortiza
-cije
A
m
Otpisana
vrednost
maine
(O
v
)
Sadanja
(neotpisana)
vrednost
maine (S
v
)
1 300.000 19 57.000 57.000 243.000
2 300.000 17 51.000 108.000 192.000
3 300.000 15 45.000 153.000 147.000
Neotpisana vrednost maine posle odreenog vremenskog
perioda
nj
t
g t
N S
v v
000 12
10
8 10
000 300
2 2
. . =
|
.
|
\
|
=
|
.
|
\
|
=
c) Amortizacija za prve 3 godine ako je zadana razlika izmeu
godinjih stopa amortizacije -1
S
d
= (r)*(1 - t ) + 100 / t; r- je zadana razlika izmeu stopa
S
d1
= (-1) (1-10) + 100/10 = 14,5 %
S
d2
= s
d1
+ r = 14,5 + (-1) = 13,5 %
S
d3
= s
d2
+ r = 13,5 + (-1) = 12,5 %
Godina Nabavna
vrednost
(N
v
)
Godinja
stopa
amortizacije
(s) u %
Kvota
amortiza
-cije
A
m
Otpisana
vrednost
maine
(O
v
)
Sadanja
(neotpisana)
vrednost
maine (S
v
)
1 300.000 14,5 43.500 43.500 256.500
2 300.000 13,5 40.500 84.000 216.000
3 300.000 12,5 37.500 121.500 178.500
Neotpisana vrednost nakon 6. godine ako je razlika izmeu stopa
amortizacije -1
O
v6
= g/2 (2A
m1
+ (g-1)A
md
) = 6/2 (2*43.500 +(6-1)(-3.000))=
O
v6
= 216.000 nj
Neotpisana vrednost nakon 6. godine:
S
v
= N
v
O
v
= 300.000 216.000 = 84.000 nj
Preduzee je izgradilo novi magacinski prostor ija vrednost iznosi
800.000 nj i odluilo se za primenu degresivnog sistema obrauna
amortizacije. Ako je vek trajanja magacinskog prostora 25 godina
izraunati:
1) Godinju stopu amortizacije i njen iznos za 6. godinu
2) Otpisanu vrednost magacinskog prostora nakon 12. godine.
N
v
= 800.000 nj t= 12 god.
S
d2
= 7,52% S
d3
= 7,2% S
d4
= 6,88% S
d5
= 6,56%
S
d6
= 6,24% S
d7
= 5,92% S
d8
= 5,6% S
d9
= 5,28%
S
d10
= 4,96% S
d11
= 4,64% S
d12
= 4,32%
( )
% ,84 7
25
1 25
25
1 1 25
100
2 2
1
=
(
(
|
.
|
\
|
|
.
|
\
|
=
d
s
A
m1
= 800.000 * (7,84/100) = 62.720 nj O
v1
= 62.720 nj
A
m2
= 800.000 * (7,52/100) = 60.160 nj O
v1
= 122.880 nj
A
m3
= 800.000 * (7,2/100) = 57.600 nj O
v1
= 180.480 nj
A
m4
= 800.000 * (6,88/100) = 55.040 nj O
v1
= 235.520 nj
A
m5
= 800.000 * (6,56/100) = 52.480 nj O
v1
= 288.000 nj
A
m6
= 800.000 * (6,24/100) = 49.920 nj O
v1
= 337.920 nj
A
m7
= 800.000 * (5,92/100) = 47.360 nj O
v1
= 385.280 nj
A
m8
= 800.000 * (5,6/100) = 44.800 nj O
v1
= 430.080 nj
A
m9
= 800.000 * (5,28/100) = 42.240 nj O
v1
= 472.320 nj
A
m10
= 800.000 * (4,96/100) = 39.680 nj O
v1
= 512. 000 nj
A
m11
= 800.000 * (4,64/100) = 37.120 nj O
v1
= 549.120 nj
A
m12
= 800.000 * (4,32/100) = 34.560 nj O
v1
= 583.680 nj
FUNKCIONLANA AMORTIZACIJA
Preduzee Dom kupilo je novu proizvodnu liniju ija nabavna vrednost
iznosi 500.000 nj. Pretpostavlja se da proizvodna linija u toku svog veka
trajanja moe da proizvede 3.000.000 komada proizvoda. Izraunati:
a) Amortizaciju za prve tri godine i otpisanu i neotpisanu (sadanju)
vrednost proizvodne linije na kraju prve tri godine ako je proizvodnja u prve
tri godine iznosila 200.000 komada, u drugoj godini 230.000 komada a u
treoj godini 210.000 komada.
b) Procenat otpisane i neotpisane vrednosti proizvodne linije posle tree
godine.
Reenje:
Iznos amortizacije po funkcionalnoj metodi po jedinici uinka A
mf
izraunava se na sledei nain:
Q
N
A
v
mf
=
- Nabavna vrednost proizvodne linije
- Koliina proizvoda
Godinji iznos amortizacije amortizaciona kvota (A
m
) dobija se kao
proizvod amortizacije po jedinici uinka A
mf
i ostvarenog uinka u toj
godini Q:
A
m
= A
mf
x Q
A
mf
= N
v
/ Q = 500.000 /3.000.000 = 0,167 nj/kom.
Godinji iznosi amortizacije iznose:
A
m1
= A
mf
x Q
1
= 0,167 x 200.000 = 33.400 nj
A
m2
= A
mf
x Q
2
= 0,167 x 230.000 = 38.410 nj
A
m3
= A
mf
x Q
3
= 0,167 x 210.000 = 35.070 nj
Godina Nabavna
vrednost
(N
v
)
Kvota
amortiza
-cije
A
m
Otpisana
vrednost
maine
(O
v
)
Sadanja
(neotpisana)
vrednost
maine (S
v
)
1 500.000 33.400 33.400 466.600
2 500.000 38.410 71.810 428.190
3 500.000 35.070 106.880 393.120
Procenat otpisanosti i neotpisanosti proizvodne linije nakon tree godine
izraunava se po formuli:
O
v3
= (O
v
/N
v
)
x100 = (106.880 / 500.000)x100 = 21,37 %
A procenat neotpisanosti izraunava se po formuli:
S
v3
= (S
v
/ N
v
)x100 = (393.120 / 500.000)x100 = 78,63%
Ili kao razlika: S
v3
= 100 O
v3
= 100 21,37 = 78,63 %
Fabrika nametaja kupila je novi obradni centar i pri tome imala
sledee trokove:
-Neposredna nabavna vrednost obradnog centra 200.000 nj;
-Carina 5% od neposredne nabavne vrednosti;
-Transport i osiguranje 3.500 nj;
-Montaa 3.000 nj.
Pretpostavka je da obradni centar moe da obradi 1.000.000 komada
uslovnog proizvoda u toku svog veka trajanja. Izraunati:
1) Koju koliinu proizvoda obradni centar moe da uradi za prve tri
godine, ako su kvote amortizacije u ove tri godine A
m1
= 15.155 nj,
A
m2
= 19.485 nj i A
m3
= 23.815 nj.
2) Procenat otpisanosti i neotpisanosti obradnog centra na kraju tree
godine.
Reenje:
Nabavna vrednost obradnog centra
N
v
= 200.000 + 10.000 + 3.500 + 3.000 = 216.500 nj
Amortizacija po jedinici uinka
A
mf
= N
v
/ Q = 216.000 / 1.000.000 = 0,2165 nj/kom.
Proizvedene koliine
Q
1
= A
m1
/ A
mf
= 15.155/0,2165 = 70.000 kom.
Q
2
= A
m2
/ A
mf
= 19.485/0,2165 = 90.000 kom.
Q
3
= A
m3
/ A
mf
= 23.815/0,2165 = 110.000 kom.
Vrednosti otpisanosti centra za tri godine
O
v1
= 15.155 nj O
v2
= (15.155 + 19.485) = 34.640 nj
O
v3
= (34.640 + 23.815) = 58.455 nj
Procenat otpisanosti obradnog centra
O
v%
= (O
v
/ N
v
) x 100 = 58.455/216.500 = 27%
Procenat neotpisanosti obradnog centra
S
v
= 100 O
v
= 100 27 = 73 %
KOMBINACIJA VREMENSKOG I FUNKCIONALNOG SISTEMA
AMORTIZACIJE
Preduzee Napredak kupilo je novu proizvodnu liniju ija je nabavna
vrednost iznosila 200.000 nj. Pretpostavljeni ekonomski vek trajanja
maine iznosi 10 godina, a predviena koliina proizvoda koji se na njoj
mogu uraditi 300.000 komada. Linija je nakon prve godine proizvela
35.000 komada, nakon druge godine 28.000 komada, nakon tree
29.000 komada a nakon etvrte godine 30.000 komada.
Kombinacijom vremenskog i funkcionalnog sistema amortizacije
izraunati:
a) Amortizaciju i neotpisanu vrednost linije nakon 4 godine upotrebe;
b) Procenat neotpisanosti linije posle etvrte godine.
Reenje:
Amortizaciona kvota odreena vremenskim sistemom obrauna
Am = N
v
/ t = 200.000 / 10 = 20.000 nj
Amortizacija po jedinici uinka odreena funkcionalnom metodom
Am
f
= N
v
/ Q
min
= 200.000 / 300.000 = 0,67 nj/kom
Amortizacione kvote izraunate primenom funkcionalne metode
A
m1
= Am
f
x Q
1
= 0,67 x 35.000 = 23.450 nj
A
m2
= Am
f
x Q
2
= 0,67 x 28.000 = 18.760 nj
A
m3
= Am
f
x Q
3
= 0,67 x 29.000 = 19.430 nj
A
m4
= Am
f
x Q
4
= 0,67 x 30.000 = 20.100 nj
Godina Nabavna
vrednost
(N
v
)
Kvota
amortiza-
cije
A
m
Otpisana
vrednost
maine (O
v
)
Sadanja
(neotpisana)
vrednost maine
(S
v
)
1 200.000 23.450 23.450 176.550
2 200.000 20.000 43.450 156.550
3 200.000 20.000 63.450 136.550
4 200.000 20.100 83.550 116.450
b) Procenat neotpisanosti linije posle etvrte godine
S
v%
= (S
v
/ N
v
) x 100 = (116.450 / 200.000) x 100 = 58,22%
KOMBINACIJA VREMENSKOG I FUNKCIONALNOG SISTEMA
OBRAUNA AMORTIZACIJE
Pilana je kupila novu tranu testeru ija je neposredna nabavna
vrednost iznosila 245.000 nj. Transport i carina za kupljenu mainu
iznose zajedno 7% od neposredne nabavne vrednosti a montaa 3%.
Predvieni vek trajanja maine iznosi 13 godina a planirana proizvodnja
na ovoj maini 140.000 m
3
. U prvoj godini proizvedeno je 10.150 m
3
, u
drugoj 9.950 m
3
, u treoj 11.050 m
3
, a u etvrtoj 10.350 m
3
rezane
grae. Primenom kombinovanog vremenskog i funkcionalnog sistema
obrauna amortizacije izraunati:
1) Amortizaciju i otpisanu vrednost maine nakon etvrte godine
upotrebe;
2) Neotpisanu vrednost u procentima nakon etvrte godine.
Reenje:
Nabavna vrednost maine:
N
v
= 245.000 + (0,07x245.000) + (0,03 x 245.000) = 269.500 nj
Vek trajanja maine t = 13 godina
Planirana proizvodnja Q = 140.000 m
3
Proizvedene koliine u prve etiri godine
Q
1
= 10.150 m
3
Q
2
= 9.950 m
3
Q
3
= 11.050 m
3
Q
4
= 10.350 m
3
Amortizaciona kvota prema
vremenskom sistemu obrauna
A
m
= N
v
/ t = 269.500 / 13 = 20.730,8 nj
Amortizacija po jedinici uinka
A
mf
= N
v
/ Q
min
= 269.500/140.000 = 1,925 nj/kom
Vrednosti amortizacionih kvota izraunatih metodom funkcionalnog sistema
obrauna amortizacija
A
m1
= A
mf
x Q
1
= 1,925 x 10.150 = 19.538,75
A
m2
= A
mf
x Q
2
= 1,925 x 9.950 = 19.153,75
A
m3
= A
mf
x Q
3
= 1,925 x 11.050 = 21.271,25
A
m4
= A
mf
x Q
4
= 1,925 x 10.350 = 19.923,75
Vrednosti maine koje su otpisane u prve etiri godine
O
v1
= 20.730,8 nj O
v2
= 41.461,6 nj O
v3
= 62.732,8 nj
O
v4
= 83.463,7 nj
Neotpisana vrednost maine
O
v%
= (O
v
/ N
v
)x100 = (83.463,7 / 269.500) x 100 = 31,0%
S
v
= 69,0%