Rangkuman singkat dari dokumen tersebut adalah:
1) Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian tentang topik haiwan jinak dan haiwan liar untuk murid tahun satu.
2) Terdapat empat langkah utama pengajaran yaitu memperkenalkan haiwan, bunyi haiwan, montaj haiwan, dan membuat topeng haiwan.
3) Pengajaran tersebut bertujuan agar murid dapat mengenal dan membez
Rangkuman singkat dari dokumen tersebut adalah:
1) Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian tentang topik haiwan jinak dan haiwan liar untuk murid tahun satu.
2) Terdapat empat langkah utama pengajaran yaitu memperkenalkan haiwan, bunyi haiwan, montaj haiwan, dan membuat topeng haiwan.
3) Pengajaran tersebut bertujuan agar murid dapat mengenal dan membez
Rangkuman singkat dari dokumen tersebut adalah:
1) Dokumen tersebut merupakan rancangan pengajaran harian tentang topik haiwan jinak dan haiwan liar untuk murid tahun satu.
2) Terdapat empat langkah utama pengajaran yaitu memperkenalkan haiwan, bunyi haiwan, montaj haiwan, dan membuat topeng haiwan.
3) Pengajaran tersebut bertujuan agar murid dapat mengenal dan membez
Tahun : 1 Melur Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 13 Ogos 2012 Hari : Isnin Masa : 9.00-10.00 pagi Bil Murid : 5 orang Tema : Haiwan Tajuk : Haiwan jinak dan haiwan liar. Fokus : Bertutur, Pra bacaan, Pra Tulisan, Bacaan, Mendengar Kemahiran : 1.3 Mengenal pasti bunyi-bunyi yang didengar 2.3 Mengajuk bunyi perkataan dan ayat yang didengar 3.2 Mengelaskan benda mengikut jenis dan kumpulan 4.3 Menambah perbendaharaan kata 5.3 Melakukan koordinasi mata dan tangan
Pengetahuan sedia ada: 1) Murid pernah melihat beberapa jenis haiwan jinak dan haiwan liar. 2) Murid boleh menyebut beberapa nama haiwan jinak dan haiwan liar.
Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1) Menyebut sekurang-kurangnya 3 haiwan jinak dan haiwan liar yang diperkenalkan dengan betul. 2) Memadan sekurang-kurangnya 3 haiwan jinak dan haiwan liar dengan betul. 3) Menghasilkan sekurang-kurangnya 1 boneka haiwan dengan baik.
8
Penyerapan Mata Pelajaran : Pendidikan seni, Pendidikan islam,
Penggabungjalinan kemahiran : Pendidikan seni - melukis, mewarna dan menggunting bagi menghasilkan topeng haiwan Muzik - menyanyi lagu kanak-kanak Pergerakan - membuat pergerakan seperti haiwan Sains - mengenal jenis-jenis haiwan dan kategori haiwan tersebut
Unsur terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor, Seni, Muzik, Koordinasi mata dan tangan.
KBKK : Mengenalpasti dan membanding beza, menjawab secara lisan, menjana idea,
BBM/Resos : Lembaran kerja, pensel, topeng haiwan, warna, multimedia, kad manila saiz A4, gunting, maker pen, pensel, getah pengikat, komputer riba, montaj haiwan jinak dan haiwan liar.
9
LANGKAH ISI KANDUNGAN AKTIVITI P&P CATATAN
Set induksi (10 minit)
Mari menonton - Cerita haiwan Arnab yang Sombong - Nyanyian lagu, aplikasi lagu Pak Mamat ada Kebun dan Chan Mali Chan
1) Guru memulakan pengajaran dengan ucapan salam dan membaca doa belajar bersama-sama dengan murid. 2) Guru bertanyakan kesihatan murid. 3) Guru menayangkan cerita haiwan dan lagu kanak-kanak kepada murid. 4) Murid diminta menyebut haiwan yang terdapat dalam cerita dan lagu tersebut. 5) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai haiwan- haiwan yang terdapat dalam cerita dan lagu tersebut. 6) Guru mengaitkan aktiviti dengan pengajaran hari ini.
Teknik : Bersoal jawab, sumbang saran.
Terapi : Pertuturan, pengamatan mata.
Nilai : Mendengar arahan, teliti.
BBM/Resos: Multimedia 10
Langkah 1 (10 minit)
Permandangan Haiwan Jinak dan Haiwan Liar
1) Guru menunjukkan pemandangan sebuah kawasan yang mempunyai berbagai jenis haiwan liar dan haiwan jinak. 2) Murid diminta menyebut nama haiwan jinak dan haiwan liar yang ditunjukkan oleh guru berdasarkan permandangan tersebut. 3) Guru membimbing murid menyebut nama haiwan dengan betul. 4) Guru bersoal jawab dengan murid mengenai haiwan jinak dan haiwan liar.
Teknik : Menyebut
Terapi : Pertuturan
Nilai : Sayang akan haiwan, Bersyukur kerana ada haiwan sebagai sumber makanan, Kecantikan yang ada pada haiwan.
BMM/resos : Permandangan haiwan jinak dan haiwan liar. 11
Langkah 2 (10 minit)
Bunyi haiwan jinak dan haiwan liar
Haiwan Jinak
Haiwan Liar
1) Guru menayangkan persembahan power point kepada murid. 2) Guru menyuruh murid mengeja nama haiwan dan mendengar dengan teliti bunyi haiwan yang ditayangkan. 3) Guru menyuruh murid menyebut nama haiwan dan mengajuk bunyi haiwan tersebut. 4) Guru menjalankan soal jawab tentang nama dan bunyi haiwan- haiwan tersebut bersama murid.
Teknik :
Mendengar, Menyebut.
Terapi :
Pertuturan, Pendengaran
Nilai :
Sayangi haiwan, Bersungguh- sungguh
BMM/resos : Persembahan power point
12
Langkah 3 (10 minit)
Montaj Haiwan Jinak
1) Guru menunjukkan montaj haiwan jinak dan montaj haiwan liar. 2) Guru menyerahkan lembaran kerja kepada murid. 3) Guru membaca arahan kepada murid.
Teknik : Memadankan, Mewarna
Terapi: Pengamatan, motor halus
13
Haiwan Liar
Lembaran kerja
4) Murid diminta memadankan haiwan tersebut mengikut kategori masing- masing samada jinak atau liar. 5) Murid diminta mewarnakan haiwan- haiwan tersebut. 6) Guru membimbing murid menyelesaikan tugasan tersebut. Nilai : Sayang akan haiwan.
BMM/resos: Lembaran kerja, pensel warna.
Langkah 4 (15 minit)
Topeng Haiwan
1) Guru menunjukkan contoh topeng haiwan yang telah siap kepada murid. 2) Guru mengedarkan bahan-bahan untuk membuat topeng. 3) Guru menunjukkan cara-cara untuk membuat topeng haiwan kepada murid. 4) Guru membimbing murid menghasilkan topeng haiwan yang menarik.
Teknik : Melukis, mewarna
Terapi : Motor halus, seni.
Nilai : Rajin, kreatif, tekun, berusaha, bersungguh- sungguh, berdikari.
BMM/resos : 14
5) Murid diminta menyebut nama dan membunyikan suara haiwan yang mereka hasilkan dengan betul.
Kad manila, gunting, pensel warna, pensel, getah pengikat.
Penutup (15 minit)
Menyanyi sambil membuat pergerakan haiwan. - Aplikasi lagu Pak Mamat ada Kebun dan Chan Mali Chan
1) Guru menyuruh murid memakai topeng haiwan yang telah dihasilkan. 2) Guru menayangkan lagu kanak-kanak melalui persembahan video. 3) Guru menyanyi sambil membuat pergerakan haiwan. 4) Murid diminta menyanyi dan mengikut pergerakan
Teknik : Nyanyian
Terapi : Pertuturan, Pendengaran, Pergerakan motor kasar.
Nilai : 15
guru. 5) Guru dan murid menyanyi dan membuat pergerakan bersama-sama. 6) Guru meminta murid menyebut nama dan bunyi haiwan yang dipelajari hari ini. 7) Guru merumuskan pengajaran hari ini.