You are on page 1of 3

Contoh Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Sains


Kelas : Tahun 6 Jujur
Tarikh : 11 Februari 2011
Masa : 11.35 pagi 12.35 tgh (60 minit)
Bilangan murid : 25 orang
Bidang pelajaran : Astronomi
Objektif pembelajaran : Membincangkan gerhana bulan berlaku pada waktu
malam dan bulan kelihatan gelap.

Hasil pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

Menguasai isi kandungan
1. Melukis dan menerangkan kedudukan bumi
dan bulan semasa gerhana
2. Menerangkan keadaan persekitaran semasa
gerhana.
3. .Meramalkan keadaan di bumi sekiranya
gerhana berterusan.
Pendekatan : Perbincangan dan bercerita
Pengetahuan sedia ada :Murid telah mempelajari daya wujud apabila ada tolakan dan
tarikan dan daya boleh mengubah bentuk dan arah
gerakan. Murid juga mungkin mempunyai miskonsepsi
bahawa daya dipunyai oleh sesuatu benda.

BBM : Model bulan dan dan matahari
Nilai murni : Bersyukur

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan/
Mencungkil idea
(5 min)
Gerhana bulan Buat kaitan dengan
pengetahuan sedia ada
pelajar dengan menyoal
Cungkil idea murid tentang
gerhana.
1. Guru berbual-bual
dengan murid tentang
kedudukan bumi dan bulan
semasa gerhana
2. Guru Mempertontonkan
Video mengenai fasa-fasa
bulan.
3. Guru berbual-bual
dengan murid tentang
keadaan persekitaran
semasa gerhana.
.
Murid memberi respon

Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas
menggunakan
Kartun Konsep
Tayangan video
menggunakan
Notebook dan
LCD
Menstruktur/
Menstruktur
semula
(40 min)
Kejadian gerhana bulan
Guru menunjukkan
cara bagaimana
gerhana bulan
berlaku dengan
menggunakan model
bulan,bumi dan
matahari.
Murid- murid
melukis rajah
dan
menerangkan
kedudukan
bumi,bulan dan
matahari
semasa
gerhana bulan
dan gerhana
matahari.
Strategi/
Teknik:
Aktiviti inkuiri dalam
kumpulan

Sikap saintifik dan nilai
murni:
Penglibatan aktif
Menghargai masa
Aplikasi Idea
(10 min)
Keadaan bumi sekiranya
gerhana bulan
berterusan
Tunjukkan masalah di slaid
(rujuk lampiran 1)



Murid-murid
berbincang
secara
kumpulan kecil
untuk
meramalkan
keadaan di
bumi sekiranya
gerhana
berterusan
Strategi:
Perbincangan kumpulan
diikuti persembahan
Sumber pengajaran:
slaid PP



Pelajar menyelesaikan
masalah dalam kumpulan
Pelajar membentangkan
dapatan

Penutup
(5 min)
Daya geseran
a.menghakis permukaan
b. memperlahankan gerakan
c.membantu gerakan
d. dipengaruhi oleh jenis
permukaan (kasar dan licin)

Taksir kefahaman pelajar dengan
memberi kuiz pendek. Tingkatkan
keterujaan dengan mengadakan
pertandingan antara kumpulan
Tunjukkan ringkasan idea utama di
slaid.

Pelajar berbincang dalam
kumpulan untuk
menjawab kuiz dan
membuat kesimpulan
pelajaran dengan
menyatakan idea utama
serta mengaitkannya
dengan idea asal.
Strategi:
Penyoalan keseluruhan
kelas

Sumber pengajaran:
slaid PP

You might also like