You are on page 1of 3

Proiect didactic

Clasa: a-VI-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie animala
Tema: Pestii
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul: fixarea i consolidarea cunotinelor privind structura, funciile i importana pestilor
I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa identifice grupe si specii de animale (1.1)
Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3)
Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1)
Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2).
Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).
II. OBIECTIVE OPERAIONALE.
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
O1. S recunoasca si sa denumeasca pe materialul didactic alcatuirea externa si interna a pestilor.
O2. S precizeze adaptarile pestilor la mediul acvatic.
O3. S evidenieze importana economica a pestilor urmarind lectia in PPt
O4. S clasifice pestii pe baza scheletului.
III. STRATEGIA DIDACTIC.
METODE I PROCEDEE:
Observaia;
Explicaia;
Conversaia euristic;
Demonstraia;
Problematizarea;
nvarea prin descoperire
Informatizarea
diagrama Venn
Comparatia
MIJLOACE DE NVMNT:
Planse vacuumate cu structura interna si externa a pestilor;
Fise de lucru; teste
Manual, atlase
Preparate conservate in formol
Computer, soft didactic, lectie in Power-point
FORME DE ORGANIZARE:
Individual-la rezolvarea testului
Pe grupe-la clasificarea nevertebratelor si la completarea fiselor de lucru
Frontal.-la completarea schemei la tabla si a diagramei Venn
Locul de desfasurare: laboratorul de informatica

IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.


Programa colar;
IORDACHE ION: Metodica predrii biologie.
BRANDUSOIU M., ANDRONE C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, 1999.
Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Cartea- forma de baza a organizarii
procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.
EVENIMENTELE LECIEI
I. ETAPA INTRODUCTIV timp: 10 minute.
CAPTAREA ATENIEI I REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE ANTERIOR.
Prin chestionare orala:
1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in doua categorii. Care sunt
acelea?
2. Ce categorie de animale am studiat pana in prezent?
3. Care sunt principalele grupe de nevertebrate studiate?
Profesorul cere elevilor sa scrie numele a 10 animale nevertebrate studiate lucrand in pereche. Dupa
3 minute grupele fac schimb de hartii apoi li se cere sa clasifice animalele in cele 7 clase studiate:
Protozoare, Spongieri, Celenterate, Viermi, Moluste ,Artropode, Insecte.
Profesorul prezinta elevilor materialul pregatit pentru lectie( preparat formolizat) si cere elevilor sa
deduca titlul lectiei.
II. ETAPA FUNDAMENTAL timp: 40 minute.
PREZENTAREA NOULUI CONINUT, A SARCINILOR DE NVARE I CONDUCEREA
PROCESULUI DIDACTIC.
Elevii sunt anunai c vor trece la un capitol nou de sistematic animala i anume:
PRINCIPALELE GRUPE DE ANIMALE VERTEBRATE PESTII i vor trece titlul leciei in
caiete.
P prezinta obiectivele lectiei.
Elevii au pe mesele de lucru preparate formolizate ce reprezinta diferite specii de pesti.
Elevii urmaresc lectia in PPt si noteaza ideile principale, apoi completeaza fisa de lucru.
P impreuna cu elevii completeaza schema lectiei la tabla, sistematizand si fixand noile cunostinte
completand diagrama Venn.
Elevii rezolva testul asigurand feed-back-ul si clasifica pestii de pe masa de lucru, pe baza
scheletului.
P noteaza activitatea elevilor.
Evenimentul didactic

Activitatea de nvare
Ce face profesorul
Ce fac elevii

1. Captarea ateniei

Pregteste climatul socio


afectiv necesar nvarii
2.
Reactualizarea -urmareste incadrarea corecta in
cunotinelor
cele 6 categorii de nevertebrate a
anterioare
animalelor
3.
Enunarea - anuna titlul leciei
obiectivelor
- comunica clar obiectivele
operaionale
operaionale ale leciei:

Pregtesc materialul necesar


pentru lecie
-noteaza pe hartii diferite
animale si le clasifica in
grupele
de
nevertebrate
studiate
Ascult, noteaza titlul lectiei

Metode i
procedee
evaluare
Comparatia
Cooperarecolaborare
explicaia

4.Prezentarea
coninutului
i
sarcinile noii nvri
5.Obinerea
performanei

-urmareste activitatea elevilor


- (prezentat in anexa 1)

- urmaresc lectia in ppt


-noteaza ideile principale
-completeaza fisa de lucru
- cer elevilor s aplice cele - ascult, gndesc, rspund,
nvate realizand schema logic scriu
sub forma unui tabel
- adresez ntrebri ajutatoare
clasei la completarea diagramei
Venn
6. Asigurarea feed - urmresc activitatea elevilor
- rezolva testul de evaluare
back-ului
-clasifica pestii (materialul
didactic
de
pe
banca:
flipcardurile )dupa schelet
7.Evaluarea
-noteaza activitatea elevilor

Conversaia
Observaia
Activitate
frontal
comparatia
Activitate
individual

SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
1. Captarea ateniei

Activitatea de nvare
Ce face profesorul
Ce fac elevii

Pregteste climatul socio


afectiv necesar nvarii
2.
Reactualizarea -urmareste incadrarea corecta in
cunotinelor
cele 6 categorii de nevertebrate a
anterioare
animalelor
3.
Enunarea
obiectivelor
operaionale
4.Prezentarea
coninutului
i
sarcinile
noii
nvri
5.Obinerea
performanei

Pregtesc materialul necesar


pentru lecie
-noteaza pe hartii diferite
animale si le clasifica in
grupele
de
nevertebrate
studiate, lucrand in perechi
Ascult, noteaza titlul lectiei

- anuna titlul leciei


- comunica clar obiectivele
operaionale ale leciei:
-urmareste activitatea elevilor
- urmaresc lectia in ppt pe
computer
-noteaza ideile principale
-completeaza fisa de lucru
- cere elevilor s aplice cele - ascult, gndesc, rspund,
nvate realizand schema logic scriu
sub forma unui tabel
- adreseaza ntrebri ajutatoare
clasei la completarea diagramei
Venn
6.
Stabilirea -cere
elevilor
sa
explice -noteaza in caiete adaptarile
concluziilor
importanta economica a pestilor pestilor la mediul acvatic
7. Asigurarea feed - urmreste activitatea elevilor
- rezolva testul de evaluare
back-ului
-clasifica pestii (materialul
didactic
de
pe
banca:
flipcardurile) dupa schelet
8.Evaluarea
-noteaza activitatea elevilor

Metode i
procedee
evaluare
Comparatia
Cooperarecolaborare
explicaia
Conversaia
Observaia
Munca in
echipa
Activitate
frontal
Comparatia
Diagrama
Venn
Activitate
individual

You might also like