You are on page 1of 8

Care sunt personajele ce particip la aciune

Care sunt relaiile dintre personaje?


Cnd se petrece aciunea

ACTIUNEA (subiectul)

un singur fir narativ


mai multe fire narative narative (planuri narative)

Unde se petrece aciunea

Ce declanez aciunea

Modaliti de caracterizare

Cum evolueaz evenimentele


(desfurarea aciunii, evoluia conflictlui/conflictelor)

Cum se ncheie aciunea (deznodmntul)

PROIECT DIDACTIC
PROFESOR: ILIE CRISTINA-LIANA
DATA:
CLASA: a X a A
OBIECTUL: Limba i literatura romn
TITLUL LECTIEI: Enigma Otiliei discutarea subiectului prin evidenierea trsturilor specifice
TIPUL LECTIEI: nsuirea de noi cunotine
TIMP ALOCAT: 2 ore
OBIECTIVE OPERATIONALE: La sfritul orei, elevii vor fi capabili s:
a) Obiective cognitive:
1. s stabileasc tema romanului Enigma Otiliei de G. Clinescu;
2. s precizeze care sunt planurile romanului pornind de la relaiile ce se stabilesc ntre personaje;
3. s identifice pe baza textului suport i a fiei de lectur tipul de narator i tipul de focalizare;
4. s enumere trsturile particulare din structura romanului: mbinarea elementelor balzaciene cu cele romantice i cu
cele moderne;
b) Obiective afective:
1. s participe cu interes la lecie;
2. cultivarea plcerii de a citi;
3. stimularea gndirii autonome, reflexive i critice.
MATERIAL DIDACTIC: -manualul colar, fia de lucru;
METODE SI PROCEDEE: - lectura selectiv;
- conversaia euristic;
- explicaia, expunerea.
FORME DE ORGANIZARE A ACTIVITII DIDACTICE : -oral
-frontal
-individual

BIBLIOGRAFIE:

Constantin Parfene - Metodica studierii limbii i literaturii romne n coal Polilrom 1999
Ana Dumitrescu Metodologia structurilor narative, E.D.P, Bucureti
N. Manolescu Arca lui Noe , vol.I, Ed. Minerva, Bucureti, 1981
Emilia Boghiu, L. Vulpe Hermeneutic i naratologie aplicat, Ed. Eurocart, Iai, 2003
G. Clinescu Enigma Otiliei, Ed. B.P.T., Bucureti

Secventele leciei
1.Moment
organizatoric

2.
Actualizarea
cunotinelor

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode

Salut elevii i noteaza absenele.


Numesc elevii abseni, i pregtesc
Cere elevilor s se pregteasc pentru materialele necesare desfurrii orei
lecie.
1. Clasificarea tipurilor de roman

1. Cu ajutorul profesorului, elevii vor


identifica tipurile de roman cunoscute
dupa o serie de criterii: tem, naraiune, conversaia
cronologie.

2.Recapitularea
tipurilor
de 2. Elevii dau informaiile cerute i
naraiune/tipuri de focalizare ( pers- noteaz ceea ce nu i amintesc/ nu tiu.
pectivei narative)
Elevii vor identifica:
1. tipul de narator omniscient =>
caracter obiectiv;
2. tip de narator personaj => caracter
subiectiv ;
3. tipul naratorului martor =>
combinare a celor dou
- focalizare (perspectiv narativ):
focalizare zero, intern, extern;

3.Captarea ateniei

Se d elevilor s completeze o fi care


s nregistreze ateptrile elevilor de la
romanul studiat:
1. Ce le sugereaz titlul romanului.
2. Care sunt aspectele care i atrage
cel mai mult n studierea unui
roman.
3. In ce manier ar dori s le fie
prezentat romanul sau discutat
romanul la clas.

Completeaz fia dat

4. Anunarea noului
Scrie pe tabl titlul noii lecii:
Elevii ascult i noteaz n caiete -expunerea
coninut
Enigma Otiliei, de G. Clinescu i etapele leciei.
principalele aspecte ce vor fi discutate:
1. Concepte discutarea unor concepte
opeaionale operaionale: structur, titlu,
tem, conflict.
2.Stabilirea elementelor caracteristice
romanului studiat: clasice, realistbalzaciene, romantice i a celor
moderne.
3.Identificarea tipurilor de personaje
i stabilirea relaiilor dintre ele.
5.Dirijarea procesului
1. Discutarea urmtoarelor concepte: 1. Ascult i noteaz n caiete
de nvare
titlul romanului, teme narative, tipuri de
-expunerea
conflict
Tema romanului
Este stabilit tema/temele romanului
-lectura
romanului: - viaa burgheziei bucurete
selectiv
de la nceputul secolului al XX-lea,

prezentat n aspectele ei eseniale, sub


determinarea social-economic a banului
(tema motenirii)
- destinul tnrului Felix
Sima care nainte de a face carier
triete experiena iubirii (tema iubirii)
2. Structura romanului ( numrul de
capitole, identificarea planurilor )
Romanul, alctuit din douzeci de
capitole, este construit pe mai multe
planuri narative, care urmresc destinul
mai multor personaje, prin acumularea
detaliilor: destinul Otiliei, a lui Felix, a
lui Stnic, al membrilor clanului Tulea.
Profesorul cere elevilor s disting
planurile principale din structura narativ
a romanului.
3. Prezentarea elementelor realist balzaciene,
clasice,
romantice
i
moderne;
Se va realiza pe tabl o schem a
elementelor realist balzaciene, clasice,
romantice i moderne care vor fi supuse
discuiei.
Roman realist-balzacian prin: tem,
ideea paternitii (reflectat i n titlul
iniial Prinii Otiliei), istoria unei
moteniri, incipit ( situarea exact n timp
i spaiu), veridicitatea susinut prin
detaliile topografice, descrierea strzii n

-explicaia

2. Elevii vor identifica drept planuri -conversaia


principale ale romanului:
euristic
a) planul ce prezint conflictul dintre
clanul Tulea i grupul Giurgiuveanu
(Costache Giurgiuveanu, Otilia,
Pascalopol, Felix);
b) al doilea plan prezint destinul
tnrului Felix Sima, proiectat fundalul
unei societi mercantile i degradate
moral;
3. Ascult i noteaz n caiete.

-expunerea

manier realist, fineea observaiei i


notarea detaliului semnificativ, realizarea
personajelor.
Se discut mpreun cu elevii
semnificaia incipitului i a
finalului, rolul portretizrilor.

Elemente clasice: simetria romanului,


trstura de caracter dominant la unele
personaje: avarul-Costache Giurgiuveanu
baba absolut, fr cusur n ru- Aglae,
demagogul-Stnic Raiu un caavencu
al ideii de paternitate, ambiiosul - Felix,
senilul Simion
Elemente romantice: folosirea antitezei
n realizarea perechilor de personaje,
descrierea naturii, motivul orfanului.
Elemente moderniste: ambiguitatea
personajelor, interesul pentru procese
psihice deviante, motivate prin ereditate
i mediu (alienarea i senilitatea), pentru
aspecte groteti apropiate esteticii
urtului, secvenele nrative realizate
scenic ce anticipeaz dialogurile teatrului
absurd (capitolul al XVIII-lea), tehnicile
de portretizare comportamentismul i
reflectarea poliedric (tehnica oglinzilor)

Elevii vor observa caracterul


nchis al structurii narative dat de
simetria incipitului cu finalul,
simetrie ce se realizez prin
descrierea strzii i a casei lui
mo Costache, din perspectiva lui
Felix.
Ascut i noteaz n caiete

-lectura
selectiv
-conversaia
euristic

-expunerea

7.Obinerea
performanei

n cazul Otiliei.
Se compteaz o schem cu date obinute
n rma leciei referitoare la aciunea i
personajele romanului

-exerciiul

-coversaia
8.Evaluare

Analizeaz i noteaz rspunsurile


elevilor

9.Asigurarea reteniei
Prezint tema pentru acas: Redactai Ascult
i
i a transferului
un eseu avnd ca titlu Complexitatea profesorului.
narativ a romanului Enigma Otiliei

noteaz

indicaiile

You might also like