You are on page 1of 12

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Rancangan Pengajaran Harian (Statistik- Matematik Tambahan Tingkatan 4)


Subjek : Matematik Tambahan Tingkatan 4
Tarikh : 24 April 2014
Hari : Khamis
Kelas : 4 Bestari
Bilangan Pelajar : 25 orang
Masa : 8.00 pg- 9.20 pg (1 jam 20 minit)
Topik : Bab 7 : Statistik
Subtopik : 7.2 Sukatan serakan
Objektif Pembelajaran :
Pelajar akan diajar untuk:
1) Memahami dan menggunakan konsep sukatan serakan untuk menyelesaikan masalah.
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir sesi pembelajaran ini, pelajar berupaya untuk:
1) Menentukan sisihan piawai bagi data terkumpul
Pengetahuan Lepas :
Pelajar telah mempelajari tentang:
1) Mengira min bagi data terkumpul dan tak terkumpul

Kaedah Pengajaran :
Komunikasi dua hala (cikgu dan pelajar), perbincangan,
pendedahan dan demonstrasi.
Strategi Pengajaran :
Penerangan, soal jawab, aktiviti berkumpulan dan permainan
Bahan Pengajaran(BBM) :
Papan putih, pen marker, buku teks Mathematik Tambahan Tingkatan 4, kalkulator saintifik dan bahan 3D
Kemahiran berfikir :
Refleksi, mengingat kembali, menjana idea, membuat kesimpulan
Nilai Murni :
Kerjasama, Konsentrasi, Keyakinan diri, berani mencuba, dan yakin

KAEDAH/

LANGKAH/
MASA

STRATEGI

AKTIVITI PENGAJARAN
KANDUNGAN

PENGAJARAN/

DAN PEMBELAJARAN

BBM/
NILAI /KBKK

Langkah 1:
Set Induksi
(5 minit)

Mengimbas
kembali
pembelajaran
lepas (min)

GURU

PELAJAR

Guru melekat rajah seperti


di lampiran 1

Pelajar memberi
perhatian terhadap rajah
yang disediakan

Kaedah :
Perbincangan
Strategi:
Soal jawab,

Guru beri tugasan


Pilih seorang wakil
sekolah ke peringkat
daerah berdasarkan
keputusan memanah dua
pelajar ini
Guru menggalakkan
pelajar untuk mengimbas
kembali mengenai mencari
min bagi data tidak
terkumpul

Pelajar berbincang antara


mereka mengenai rajah
yang dipamerkan.

Pelajar mengimbas
kembali pembelajaran
lepas dan berupaya untuk
mencari min bagi data
tak terkumpul
Pelajar pilih seorang
pelajar

BBM:
Rajah seperti
dalam lampiran
1, Papan putih,
Pen marker
KBKK:
Membuat refleksi
dan mengimbas
kembali
Nilai:
Menjana idea,
kerjasama

Langkah 2:
Pembangu
nan

Mengisi jadual
yang diedarkan

Pelajar mengisi jadual.

Mengisi nilai
dalam rumus
sisihan piawai

Guru meminta pelajar


mengisi nilai dalam rumus
sisihan piawai berikut

Mencari nilai
sisihan piawai
menggunakan
formula

f x 2 fx
f f

Guru membincangkan
terbitan rumus sisihan
piawai yang berikut

Pelajar selesaikan
persamaan yang dibentuk

( )

Guru memberi latihan


untuk mengukuhkan lagi
pemahaman pelajar dan
membenarkan pelajar
untuk memberi respon
terhadap soalan yang
diberikan

Pelajar menggantikan
nilai dari jadual ke dalam
rumus sisihan piwai.

(Lampiran 3)

f x 2 ( x )2
f

Kaedah:
Pengajaran

(lampiran 2)

Instruksion
al
(25 minit)

Guru mengarahkan pelajar


untuk mengisi jadual yang
diedarkan

Strategi:
Penerangan,
Jadual dan
latihan
BBM:
Papan putih,
kalkulator
saintifik
KBKK:

Pelajar mengaplikasikan
formula di dalam contoh
yang ditunjukkan oleh
guru di dalam kelas
Pelajar membincangkan
kaitan min dengan rumus
sisihan piawai

Menjana idea
Nilai:
Kerjasama,
tumpuan dan
perasaan ingin
mencuba

Langkah 3:
Aktiviti
(20 minit)

Memberikan
latihan aktiviti
kepada pelajar

Guru meminta pelajar


membentuk kumpulan
yang terdiri daripada lima
orang

Pelajar diberikan tugasan


untuk diselesaikan secara
bekerjasama dalam
kumpulan

Kaedah:
Perbincangan
Strategi:
Soal dan jawab

Guru memberikan
lembaran kerja kepada
setiap kumpulan
Setiap kumpulan diberikan
masa selama 5 minit untuk
menyelesaikan masalah
yang diberi

Pelajar melakukan aktiviti

BBM:
Kertas soalan.
KBKK:
Menjana Idea
Nilai:
Kerjasama,

Setiap kumpulanakan
menghantar seorang wakil
untuk membentangkan
hasil kerja kumpulan
Guru akan menilai
jawapandan membuat
pembetulan secara terus
sekiranya terdapat
kesilapan
Guru akan memberi pujian

keyakinan
diri, bersedia
untuk
mencuba

kepada kumpulan pelajar


yang berjaya menjawab
dengan betul dan
menggalakkan pelajar
yang membuat kesilapan
supaya tidakberputus asa.
Langkah 4 :

Merumuskan

Guru meminta

Pelajar memberi

Kaedah:

Kesimpulan

pembelajaran

pelajar untuk

tindak balas

Perbincangan

(5 minit)

yang telah

merumuskan

terhadap

Strategi:

dipelajari

apa yang telah

apa yang telah

Soal dan jawab

dipelajari

mereka pelajari

BBM:
Papan putih, pen
marker
KBKK:
Mengimbas
kembali
dan membuat
rumusan
Nilai:
Kerjasama,
bersedia
untuk mencuba

Lampiran 1 : Set induksi

Tugasan : Pilih wakil sekolah ke pertandingan memanah peringkat daerah berdasarkan keputusan di atas.

Lampiran 2 : Aktiviti 1

Ketinggian 100 lelaki direkodkan dalam cm yang terdekat, seperti berikut. Hitungkan min (memberi
jawapan anda ke dua tempat perpuluhan). Kira sisihan piawai bagi ketinggian lelaki.
Tinggi (cm)

Kekerapan , f

Titik tengah , x

fx

x2

121 130

121+130
=125.5
2

2 125.5=251

125.5

131 140

14

141 150

28

151 160

26

161 170

19

171 180

181 190

f x2
2

15750.25

fx

2 15750.25=
31500.50

f x2

Lampiran 3 : Aktiviti 2
Mencari sisihan piawai dengan menggunakan rumus
Sisihan piawai, =

f x 2 fx
f f

( )

Sisihan piawai , =

( )

Lampiran 4 : Aktiviti 3
Latihan
1. Jadual berikut menunjukkan bilangan durian yang dijual 50 hari berturut-turut.

Bilangan durian
08
9 17
18 26
27 35

Bilangan hari
10
15
20
5

Kirakan sisihan piawai dengan menggunakan rumus.


2. Jadual di bawah menunjukkan taburan markah 120 pelajar dalam satu ujian Fizik.
Markah
20 29
30 39
40 49
50 59
60 69
70 79

Bilangan pelajar
2
14
35
50
17
2

Kirakan sisihan piawai dengan menggunakan rumus.

You might also like