You are on page 1of 7

Rancangan Pengajaran Harian

( Pengajaran Aspek Tatabahasa Tahun 2 : Pendekatan Komunikatif )


Tarikh / Hari

: 22 Ogos 2013 / Khamis

Tahun

: 2 Dinamis

Bil Murid

: 28 orang ( 8 Lelaki 20 Perempuan )

Masa

: 8.00 9.00 pagi

Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tema

: Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk

: Sayangi Diri Kita

STANDARD KANDUNGAN

STANDARD PEMBELAJARAN

5.1 Memahami dan menggunakan golongan

5.1.4 Memahami dan menggunakan kata kerja

kata dengan betul mengikut konteks.

Objektif :

tunggal dengan betul mengikut konteks.

Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

i.

Mengecam sekurang-kurangnya lima daripada tujuh perkataan kata kerja tunggal

ii.

yang terdapat dalam latihan yang disediakan.


Mengenalpasti kata kerja tunggal dan menggunakannya dengan betul.

Sistem Bahasa

Tatabahasa : Morfologi Kata kerja tunggal


Kosa kata : Syampu, perigi, daki

Pengisian Kurikulum / Elemen Merentas Kurikulum

Ilmu
Nilai Murni
Pendidikan Alam Sekitar

Teknologi Maklumat
dan Komunikasi
Kreativiti

: PJK, Sains
: Kebersihan fizikal dan mental
: Bertanggungjawab terhadap kebersihan diri dan
persekitaran

: Belajar melalui TMK


: Pergerakan kreatif Imaginasi dan visualisasi,
mencipta lirik lagu.

Strategi

Kemahiran berfikir

dan kesihatan diri.


Kecerdasan pelbagai
: Verbal linguistik, intrapersonal dan kinestatik
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul dan memproses maklumat
Pembelajaran kontekstual
: Menghubung kait dengan amalan kebersihan dalam

: Penyoalan dan sebab akibat menjaga kebersihan

kehidupan seharian.
Bahan bantu mengajar
Jenis

Bilanga

Komputer riba

n
1

LCD

Lirik lagu : Lompat si katak lompat

14

Kotak

Sikat, sabun mandi, pemotong kuku dan berus gigi

Gambar keadaan gigi yang rosak dan badan yang kotor

Lembaran kerja pemulihan

Borang rekod pemulihan


i.
ii.

Pemerhatian mengecam kata kerja tunggal


Latihan kata kerja tunggal lagu bangun pagi

15
15

Pengetahuan sedia ada : Murid biasa mengamalkan penjagaan kesihatan dalam kehidupan
seharian mereka.

Isi pelajaran

Langkah dan aktiviti

Catatan

Soalan

Set induksi ( 5 minit )

1- Namakan benda-benda yang

Beberapa

dipegang dan dilihat dalam


kotak ?
2- Pernahkah

anda

menggunakan alatan ini ?


3- Apakah kegunaan alatan ini ?

BBB

orang

murid

diminta

menyentuh

dan

meneka

objek

yang

terdapat di dalam kotak.


Guru
mengemukakan

soalan

untuk

Bahan maujud

Menghubung

KB
kait

mencungkil

ciri objek.

Jangkaan jawapan

BCB

1- Benda yang dipegang dan

Memproses
maklumat

dilihat di dalam kotak ialah


sikat rambut, sabun mandi,
berus

gigi

dan

Pembelajaran

pemotong

Kontekstual

kuku.
2- Ya, kami gunakan setiap hari.
3- Digunakan untuk potong kuku.

Menghubung
kaitkan dengan

Ciri

pengalaman

Deria : Boleh dipegang dan dilihat

dalam
kehidupan.

Isi pelajaran
Perkaitan objek dengan tajuk dan isi

Guru mengaitkan jawapan

pelajaran.

murid

dengan

pelajaran pada hari ini.

tajuk

Kata kerja tunggal


Lagu

Lompat

Langkah 1 ( 10 minit )
Si

Katak

Lompat

Aktiviti 1

Lompat si katak lompat

Murid

Cepatlah bangun pagi

Teks lagu- Lompat si

katak lompat.
Rakaman lagu
LCD
Gambar keadaan gigi

diperdengarkan

rakaman lagu Lompat si

Lompat dalam perigi


Cepatlah adik cepat

BBB

katak lompat
Murid

diminta

menyanyikan

lagu

yang rosak dan badan


yang kotor.

berdasarkan seni kata


yang

Lompat si katak lompat


Lompat dalam perigi
Cepatlah adik cepat

sambil bernyanyi.
Guru bersoal jawab
tentang

Lompat dalam perigi

sebab

menjaga

Cepatlah adik cepat

gigi

Gosok badan hilang daki


Lompat si katak lompat

bersama- sama guru.


Murid
diminta
melakukan gerak kreatif

Pergi mandi cuci gigi


Lompat si katak lompat

dipaparkan

akibat

kebersihan
dan

badan

berdasarkan

paparan

gambar.
Murid

diminta

Lompat dalam perigi

menyatakan

Cepatlah adik cepat

badan yang lain yang

Pakai baju naik teksi

perlu dijaga kebersihan.

Anggota badan yang lain

KB

Sebab dan akibat

Teknik

Jangkaan jawapan
1.
2.
3.
4.
5.

anggota

Hidung
Tangan
Mata
Kuku
Telinga

Pemerhatian
Tunjuk cara
Pergerakan kreatif

Intrapersonal
Verbal linguistik
Kinestatik

KP

Nilai Murni

Kebersihan,
Bertanggungjawab

Kata kerja tunggal

Langkah 2 ( 15 minit )

Lirik lagu : Bangun pagi,

Aktiviti 1

Bangun pagi,

Guru

kata lagu (berpasangan).


Guru menayangkan lirik lagu

Gosok gigi,
Cuci muka,

BBB

mengedarkan

seni

kepada murid melalui slaid

Pakai baju,

Sikat rambut,

yang disediakan.
Murid
dikehendaki
melakonkan

Pakai kasut,

aksi

berdasarkan kata kerja yang

Otak cergas,
Ke sekolah.

terdapat dalam lirik lagu.


Murid diminta memberikan
contoh kata kerja tunggal
berdasarkan pelakuan dan
pergerakan dalam kelas dan
alam sekeliling.

Lirik lagu
(mengandungi
tunggal )

kerja

Guru memberikan murid lirik


Bangun

Induktif

Teknik

Nyanyian
Penyoalan

Intrapersonal
Verbal linguistik

KP

Nilai Murni

Kebersihan fizikal dan

mental
Kerjasama

lagu
kata

Pendekatan

PAS

Aktiviti 2

Lirik lagu

pagi

yang

masih belum lengkap.


Murid
dikehendaki
berbincang

untuk

Bertanggungjawab

Penilaian Objektif

Pemerhatian
(lembaran kerja : kata
kerja

tunggal

yang

Masuk kelas,

melengkapkan

lagu

digarisi, disebut dan

. lantai,

dengan kata kerja tunggal

diisi tempat kosong )

tingkap,

dalam seni kata lagu.

yang sesuai.
Murid
memperdengarkan

jawapan masing-masing
Guru memaparkan jawapan
Guru
dan
murid

. meja,
Dan kerusi,

lirik

Bilik bersih,

menyanyikan

Otak cergas,

melakukan

Guru tiba,

kreatif

buku.

lagu dan jawapan sebenar.

lagu

sambil

pergerakan

bersama

maksud

Kata kerja tunggal

Langkah 3 ( 25 minit )

Soalan kuiz

Aktiviti 1

Bangun

Pagi.

1- Guru

Contoh :

kanak

saya membasuh
anggota

anggota

mengikut

badan
perlu

ialah ..
3. Syampu
digunakan untuk
membersihkan
?
4. Sapulah

saya

setiap

pagi

supaya

kelas

tempoh 30 saat
Satu set kad perkataan
anggota

darjah
Borang penilaian rakan
sebaya

kuiz

badan

dalam

dan

peralatan kelas diberikan

kepada setiap kumpulan.


Murid
dikehendaki
menampal

pada

badan

dan peralatan kelas yang


perlu

Siapa

Jangkaan jawapan

dijaga

kebersihan

berdasarkan soalan kuiz.


Pemenang
dikira
berdasarkan

jumlah

markah.

Kaki
Kuku
Rambut
Tangan
Lantai
Tingkap

Jangkaan

pembersih
Kad perkataan anggota

untuk tujuan penilaian.


Murid
dikehendaki
kerja tunggal
Murid menjawab

nampak

saya ?

1.
2.
3.
4.
5.
6.

menjaga kebersihan
Gambar
bahan

kumpulan

saya. Siapa saya

bersih.

kanak-kanak

menjawab mengikut kata

dibersihkan

anda

Gambar

tubuh dan perlatan bilik

kuiz kata kerja tunggal

kelas

yang

dan

gambar bilik darjah


2- Guru
mengadakan

Siapakah saya ?
2. Selepas bermain
luar

menjaga

kebersihan

ini.

mempamerkan

gambar tubuh kanak-

1. Sebelum makan

di

BBB

KP

Verbal linguistik
Intrapersonal

jawapan

pengayaan
1. Lari Ahmad lari
dengan laju.

Aktiviti 2
Penilaian objektif

Pengayaan
1- Guru memberikan lima
8

Pemerhatian

Penilaian

Kognitif

Penutup

Rumusan isi pelajaran

5 minit

Kata

kerja

merupakan
yang

tunggal
kata

dapat

Murid diminta menyebut

kerja

kata kerja tunggal yang

berdiri

dipelajari dan ciri kata

sendiri tanpa ada apitan

imbuhan
Pengajaran
1- Kita

BBB

haruslah

menjaga
kebersihan diri
2- Kita
haruslah
bekerjasama

kerja tunggal.
Setiap
murid

LCD
Skrin
Lirik lagu

Merumus

KB

diminta

Nilai

memberikan satu contoh

kata kerja tunggal.


Guru memberi pujian atas
sikap

murid

kebersihan
persekitaran

dalam kumpulan
Sosial
Pujian atas usaha dan
kejayaan.

menjaga
diri

dan

Kebersihan

Pend. Alam Sekitar

Bertanggungjawab

Verbal linguistik
Intrapersonal

KP

You might also like