You are on page 1of 13

KPR 3974 LATIHAN MENGAJAR 1

RPH KUMPULAN:
BM TAHUN 2
MINGGU 6
UPSI109 (A132PJJ)
DISEDIAKAN OLEH:
NAMA
NO. ID
NO.TELEFON
ALAMAT EMEL
ALAMAT RUMAH

ZAINI SAHAWATI BINTI MAT ZIN


D 20102043042
017 6683192
zaini043043@siswa.upsi.edu.my
39, JLN HIJAU 6/7, GREEN VALLEY PARK, BANDAR
TASIK PUTERI, 48000 RAWANG, SELANGOR.

NAMA TUTOR E-LEARNING :


DR OTHMAN BIN LEBAR
TARIKH SERAH:
26 APRIL 2014
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Bahasa Melayu

Tahun

: 2 Tekun

Bil. Murid

: 36 orang

Masa

: 1.10 2.10 petang

Tarikh

: 21 / 4 / 2014

Tema

: Kami Anak Malaysia

Tajuk

: Bendera Malaysia

FOKUS UTAMA

FOKUS SAMPINGAN

Standard
Kandungan

2.4

Standard
Pembelajaran

2.4.1

Standard
Kandungan

3.5

Standard
Pembelajaran

3.5.2

Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan


tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi
respons dengan betul..
Membaca dan memahami maklumat untuk mengenal
pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan
multimedia dengan tepat.
Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara
daripada pelbagai sumber.
Mencatat maklumat penting yang betul untuk
menghubungkaitkan fakta daripada pelbagai sumber..

OBJEKTIF

: Diakhir PdP murid dapat;


i.
Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada
pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul
ii.
mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan
multimedia dengan tepat.
iii.
. Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara.

PENGISIAN
KURIKULUM

Ilmu

DSV, Kemahiran Hidup

Nilai

Prihatin, Cintakan negara, Hormat-menghormati, bersemangat

KBT

KB : Menjanakan idea, Menganalisis


BCB : Bacaan intensif, Perbincangan
KP : Verbal linguistik

SISTEM BAHASA

Sistem bahasa : Ayat Penyata, ayat tunggal,imbuhan akhir


Kosa kata
: jalur gemilang, bendera Malaysia

MEDIA

Bil
1
2
3
4
5
6
7

Jenis
Slaid Lirik lagu
Komputer riba
Pembesar suara
LCD
Slaid Petikan teks Bendera Malaysia.
Kad ayat
Lembaran kerja

EMK

Kreativiti dan Inovatif,TMK

Pengetahuan Sedia
Ada

Murid pernah melihat bendera Malaysia.

LANGKAH /
MASA

Set Induksi

Bilangan
1
1
1
1
1
4
36

ISI PELAJARAN

AKTIVITI

Slaid lirik lagu Jalur Gemilang:

1. Murid melihat dan


mendengar nyanyian lagu
kanak-kanak Jalur
Gemilang menerusi
persembahan LCD.

BBB:
-Komputer riba
-LCD
-Skrin putih
-Lirik lagu

2. Murid diminta menyanyikan


lagu tersebut dengan
dengan sebutan dan intonasi
yang betul serta gaya yang
sesuai.

Teknik:
-Nyanyian
-Soal jawab
-Perbincangan

Merahmu bara
5 minit semangat waja
Putihmu bersih budi
1.10 1.15pekerti
Kuning berdaulat
payung negara
Biru perpaduan kami
semua
Puncak dunia telah kau
tawan
Lautan luas telah kau
redah
Membawa semangat
jiwa merdeka
Semarak jaya kami
warganya
Empat belas melintang
jalurnya
Semua negeri dalam
Malaysia
Satu suara satu
semangat

3. Murid dan guru bersoal jawab


tentang isi kandungan lagu
tersebut.
4. Guru mengaitkan lagu Jalur
Gemilang dengan isi
pelajaran hari ini.
Tajuk : Jalur Gemilang

PENGISIAN
KURIKULUM
/CATATAN

KP:
-Verbal Linguistik
KB :
Menghubungkait /
Menjana Idea
BCB:
-Mendengar
dengan berkesan
Ilmu :
Pendidikan Muzik
Nilai:
-Menjaga
kebersihan diri

Langkah 1

Petikan Bendera Malaysia

10 minit Malaysia mempunyai bendera

sendiri. Bendera Malaysia


sebagai
Jalur
Gemilang.

1.15 -1.25dikenal

Jalur Gemilang ada empat


warna,
iaitu
merah,
putih,biru,
dan
kuning.
Terdapat bentuk anak bulan
dan bintang berbucu empat
belas pada bahagian yang
berwarna biru.

1. Murid melihat guru


memaparkan petikan pantun
di skrin LCD.
2. Murid membaca petikan
mengikut intonasi yang betul
di bawah bimbingan guru.
3. Murid membaca petikan
dengan sebutan yang
betul,intonasi dan gaya
yang sesuai secara kelas,
kumpulan dan individu.
4. Murid bersoal jawab
mengenai petikan tersebut.

Anak
bulan
merupakan
lambang agama Islam sebagai
agama rasmi. Bintang pula
menjadi simbol perpaduan
empat belas buah negeri di
Malaysia.
Warna kuning pada bulan dan
bintang merupakan warna
diraja. Selain itu, empat belas
Langkah Jalur
2 Gemilang
Lampiran 3
melambangkan bilangan
15 minit
Akhiran
negeriImbuhan
di Malaysia.
1.25-1.40

1) Terletak di akhir kata


dasar
2) Contoh perkataan :
1. bahagian,
2. bilangan,
3. makanan,
4. pakaian

BBB:
-Komputer riba
-LCD
-Skrin putih
-Petikan pantun
Teknik:
-Soal jawab
KP:
-Verbal Linguistik
BCB:
-Mendengar
dengan berkesan /
Bacaan Intensif
Ilmu :
Pendidikan Moral
Nilai:
- Menjaga
kebersihan diri

1. Murid berbincang tentang


imbuhan akhir dalam sesuatu
perkataan.
2. Murid diminta mengenal pasti
perkataan yang
mengandungi imbuhan
akhiran..
3. Murid diminta membaca
perkataan yang
mengandungi imbuhan akhir
yang terdapat dalam petikan.

BBB:
-Komputer riba
-LCD
-Skrin putih
Teknik:
-Soal jawab
-Perbincangan
KP:
-Verbal Linguistik
KB :
Menghubungkait /
Menjana Idea
BCB:
-Mencatat nota
Nilai:
-Menjaga
kebersihan diri

Langkah 3
Aktiviti berkumpulan.

1. Murid dibahagikan kepada


tiga kumpulan.

BBB:
-Kad ayat

Ayat tunggal

2. Setiap kumpulan menerima


kad perkataan

Teknik:
-Perbincangan

3. Murid dalam kumpulan


diminta menyusun perkataan
menjadi ayat yang betul.

KP:
-Verbal Linguistik

15 minit
1.40-1.55

Menyusun semula perkataan


menjadi ayat yang betul.
Rujuk Lampiran 4
Kad perkataan :
1. ada Jalur Gemilang
warna empat.

4. Wakil dari setiap kumpulan


diminta membentangkan
hasil tugasan.

KB :
Menjana Idea
BCB:
-Mencatat nota
Ilmu :
Pendidikan Moral

2. mempunyai juga
Malaysia bendera

Nilai:
-Hormat
menghormati

3. dikenal Bendera Jalur


sebagai Gemilang
Malaysia.
Nama kumpulan :
a.Kumpulan 1
b. Kumpulan 2
c. Kumpulan 3
Langkah 4
10 minit
1.55 - 2.05.

Aktiviti Pentaksiran.
Lembaran kerja.

1. Murid diberi lembaran kerja


menjawab soalan kefahaman
berdasarkan petikan yang
diberi.
( Pentaksiran)

BBB:
-Lembaran kerja

2. Murid mewarna gambar Jalur


Bendera . (Pengayaan)

KB :
Menghubungkait /
Menjana Idea

3. Murid dikehendaki membaca


ayat tunggal dengan intonasi
yang betul. (Pemulihan)

KP:
-Verbal Linguistik

Nilai:
-Taat pada negara

Penutup

Membuat rumusan dan


penilaian hasil kerja.

1)

5 minit
Rumusan isi pelajaran.

Murid-murid disoal
mengenai maksud warna
yang terdapat dalam
Jalur Gemilang

2.05 -2.10

Kognitif:
-Maksud warna dan lambing
pada bendera Jalur Gemilang.
Sosial:
Bertepuk tangan untuk diri
sendiri.

2)

Murid menyatakan
maksud lambing yang
tersirat dalam Jalur
Gemilang.

3)

Murid- murid diminta


menyatakan nilai-nilai
murni yang diperoleh
dalam PdP.

4)

KB:
-Merumus
Nilai murni:
-Perihatin
-Sayangi diri
-Hormati Jalur
gemilang
BBB:
-Komputer riba
- LCD

Guru merumuskan isi


pelajaran.

REFLEKSI :
34 ORANG MURID TELAH MENCAPAI OBJEKTIF PELAJARAN. 2 ORANG MURID
TELAH DIBERI LATIHAN PEMULIHAN

LAMPIRAN

Lampiran 1

Lirik lagu Jalur Gemilang


Merahmu bara semangat waja
Putihmu bersih budi pekerti
Kuning berdaulat payung negara
Biru perpaduan kami semua
Puncak dunia telah kau tawan
Lautan luas telah kau redah
Membawa semangat jiwa merdeka
Semarak jaya kami warganya
Empat belas melintang jalurnya
Semua negeri dalam Malaysia
Satu suara satu semangat
Itu sumpah warga berdaulat
Jalur gemilang dibawah naunganmu
Jalur gemilang kami semua bersatu.
Perpaduan ketaatan
Amalan murni rakyat Malaysia
Jalur gemilang megah kami terasa
Jalur gemilang kibarkanlah wawasan
Merah putih biru kuning
Jalur semangat kami semua
Berkibarlah..Berkibarlah..Berkibarlah
Jalur Gemilang.

Lampiran 2

Petikan Bendera Malaysia

Malaysia mempunyai bendera sendiri.


Bendera Malaysia dikenal sebagai Jalur
Gemilang. Jalur Gemilang ada empat
warna, iaitu merah, putih, biru, dan kuning.
Terdapat bentuk anak bulan dan bintang
berbucu empat belas pada bahagian yang
berwarna biru. Anak bulan merupakan
lambang agama Islam sebagai agama
rasmi. Bintang pula menjadi simbol
perpaduan empat belas buah negeri di
Malaysia. Warna kuning pada bulan dan
bintang merupakan warna diraja. Selain itu,
empat
belas
Jalur
Gemilang
melambangkan
bilangan
negeri
di
Malaysia.

Lampiran 3

Aktiviti kumpulan : Susun kad perkataan menjadi ayat yang betul.

1.

ada

Jalur

2.

mempunyai

3.

dikenal

Malaysia

Lampiran 4

Gemilang

juga

Bendera

warna

Malaysia

Jalur

empat

bendera

Gemilang

Pentaksiran
Arahan : Jawab soalan di bawah berdasarkan petikan .
1. Berapakah warna Jalur Gemilang?

2. Apakah bentuk yang terdapat pada Jalur Gemilang?


______________________________________________________________
3. Berapakah bucu bintang?

4. Apakah yang melambangkan agama Islam sebagai agama rasmi?

5. Mengapakah bintang penting dalam negra kita?

Lampiran 5

Aktiviti Pengayaan

Arahan

: Warnakan Jalur Gemilang di bawah.

Lampiran 6

Aktiviti Pemulihan
Arahan : baca ayat tunggal di bawah dengan intonasi yang betul.

JALUR GEMILANG ADA EMPAT WARNA

WARNA KUNING WARNA DIRAJA

SAYA ANAK MALAYSIA

HORMATI BENDERA KITA

You might also like