You are on page 1of 5

Proiect didactic

Data:
Clasa: a-VI-a
Aria curriculara: Matematica si stiinte ale naturii
Disciplina: Biologie animala
Unitatea de invatare: Principalele grupe de animale vertebrate
Profesor:
Scoala:
Tema: Pestii marini
Tipul lectiei: comunicare si insusire de noi cunostinte
Scopul: fixarea i consolidarea cunotinelor privind structura, funciile i importana pestilor marini.
I. OBIECTIVE DE REFERINTA:
Sa identifice grupe si specii de animale (1.1)
Sa stabileasca relatii intre factorii de mediu si diversitatea animalelor (1.3)
Sa utilizeze mijloace si metode adecvate explorarii/investigarii lumii animale (2.1)
Sa realizeze activitati experimentale si sa interpreteze rezultatele (2.2).
Sa exerseze utilizarea unor surse de informare (3.1).
II. OBIECTIVE OPERAIONALE.
La sfritul lectiei elevii trebuie s fie capabili s realizeze urmtoarele:
O1. S recunoasca si sa denumeasca pe materialul didactic elementele de alcatuire externa
caracteristice pestilor.
O2. S indice mediul de via al pestilor.
O3. S evidentieze alcatuirea interna la pesti completand fisa de lucru.
O4. S precizeze adaptarile pestilor la mediul de viata.
O5. S evidenieze importana economica a pestilor.
O6. S prezinte clasificarea pestilor innd cont de natura scheletului.
O7. S numeasc alte specii de pesti care taiesc in mari si oceane.
III. STRATEGIA DIDACTIC.
METODE I PROCEDEE:

Observaia;
Explicaia;
Conversaia euristic;
Demonstraia;
Problematizarea;
nvarea prin descoperire

MIJLOACE DE NVMNT:

Planse cu structura interna si externa a rechinului si strurionilor;


Fise de lucru;

Manual, atlas ;

FORME DE ORGANIZARE:

Individual;
Pe grupe;
Frontal.

Locul de desfasurare: laboratorul de biologie


IV. RESURSE DE SPECIALITATE CONSULTATE.

Programa colar;
IORDACHE ION: Metodica predrii biologie.
BRANDUSOIU M., ANDRONE C.: Biologie, manual clasa a VI-a, Ed. Didactica si
Pedagogica, 1999.
Prof. Dr. Viorel Lazar, Prof. Mariana Nicolae: Cartea- forma de baza a organizarii
procesului de predare invatare la disciplina Biologie, Ed. ARVES, 2007.
EVENIMENTELE LECIEI

I. ETAPA INTRODUCTIV timp: 5 minute.


CAPTAREA ATENIEI I REACTUALIZAREA CUNOTINELOR NVATE ANTERIOR.
Prin chestionare orala:
1. Prezenta sau absenta coloanei vertebrale imparte lumea animala in doua categorii. Care sunt
acelea?
2. Ce categorie de animale am studiat pana in prezent?
3. Din ce catogorie face parte crapul?
4. Care sunt adaptarile crapului la mediul de viata?
5. Cum se nmulteste crapul?
6. care sunt speciile de pesti nrudite cu crapul?
Profesorul prezinta elevilor materialul pregatit pentru lectie si cere elevilor sa deduca ce animale vom
studia.
II. ETAPA FUNDAMENTAL timp: 35 minute.
PREZENTAREA NOULUI CONINUT, A SARCINILOR DE NVARE I CONDUCEREA
PROCESULUI DIDACTIC.
Elevii sunt anunai c vor trece la o nou categore de peti, i anume Pestii marini. Elevii noteaza
titlul lectiei in caiete.
Evenimentul didactic
1. Captarea ateniei

Activitatea de nvare
Ce face profesorul
Ce face elevul

Metode i
procedee
evaluare

Pregtesc climatul socio afectiv Pregtete materialul necesar


necesar actului nvarii
pentru lecie
2.
Reactualizarea - lucrez frontal, adresez ntrebri, Ascult, gndesc, rspund
Conversaia
cunotinelor
urmresc
elaborarea
frontal

anterioare

rspunsurilor, dac realiazeaz


conexiuni ntre noiunile discutate
3.
Enunarea - anun titlul leciei, l scriu pe
obiectivelor
tabl
operaionale
- comunic clar obiectivele
operaionale ale leciei:
O1. S recunoasca si sa
denumeasca
pe
materialul
didacticelementele de alcatuire
externa caracteristice pestilor.
O2. S indice mediul de
via al pestilor.
O 3. S evidentieze
alcatuirea interna la pesti
completand fisa de lucru.
O 4. S precizeze adaptarile
pestilor la mediul de viata.
O 5. S evidenieze
importana economica a pestilor.
O 6. S prezinte clasificarea
pestilor innd cont de natura
scheletului.
O 7. S numeasc alte
specii de pesti care taiesc in mari
si oceane..
4.Prezentarea
- prezint notiunile noii
coninutului
i - explic noiunile noi
sarcinile noii nvri - realizez schema logic sub
forma unui tabel(prezentat in
anexa 1)
5.Obinerea
- cer elevilor s aplice cele
performanei
nvate
- adresez ntrebri clasei
6. Asigurarea feed - urmresc activitatea elevilor
back-ului

comparaia
Ascult, scriu

- ascult,
deseneaza

explicaia

observ,

scriu, Conversaia
Observaia

- ascult, gndesc, rspund

Activitate
frontal

- rezolv cerinele de pe fia Activitate


de lucru
individual

ANEXA1-asa va arata tabla si caietul elevilor


ANIMALE VERTEBRATE
Pestii marini
Mediul de viata: apa marilor si oceanelor
Clasificare: - pesti cartilaginos: Rechinul
- pesti cartilaginos-ososi: Sturionii
RECHINUL
Forma corpului: - alungita , suplu
- acoperit cu piele
- solzii sunt ca niste placi osoase, prevazute cu un carlig intors inapoi
- sub piele sunt muschi bine dezvoltati
- schelet cartilaginos
Alcatuirea corpului:
Cap- bot ascutit
- Gura se afla ventral
- Numerosi dinti dispusi pe mai multe straturi
- 5-7 fante branhiale
Trunchiul se termina cu o coada formata din 2 lobi inegali
Deplasarea- prin inot: bun inotator ( 40 Km/h)
Hranirea- carnivor, rapitor
Respiratia- cu ajutorul branhiilor
nmultirea sexe separate
- prin icre pe care femele le depune in apa peste care masculul varsa laptii
( fecundatie intern)
- la unele specii dezvoltarea puilor se face in interiorul mamei
STURIONII
- au schelet cartilaginos-osos
- inotatoarele difera ca numar si pozitie
- sunt pesti rapitori
- sunt pesti migratori: traiesc in mare si se deplaseaza pentru depunerea de icre in Dunare,
dupa care, inpreuna cu puietii se intorc in mare
- din aceasta categorie fac parte : morunul, nisetrul, pastruga si cega ( cega-traieste in Dunre)
Importanta economica a pestilor:
- sursa de hrana pentru oameni
- morunul, nisetrul si pastruga sunt renumiti pentru icrele negre
- din ficatul lor se obtine untura de peste
- din solzi, oase si capete se obtine faina si cleiul de peste

Nume si prenume............................................................
Clasa...........................................................
FISA DE LUCRU
1. Completati tabelul de mai jos
CRAPUL

ASEMANARI

DEOSEBIRI

RECHINUL
2. Clasificati pestii n functie de natura sheletului lor. Da-ti exemple de pesti din fiecare categorie.
................................................ex. crapul
.................................................................................................................
.................................................................................................................
3. Numiti 5 adaptari ale pestilor la viata acvatic.
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
4. Importanta economica a pestilor.
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................................

You might also like