You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

SEJARAH
Kelas

:- Tahun 4 Bestari

Tema

:- Sejarah Awal Negara

Tajuk

:- Tokoh-tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka

Masa

:- 1 Masa ( 30 minit )

Fokus

:-

Standard Kandungan :5.1 Mengetahui dan memahami tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu
Melaka.

Standard Pembelajaran :5.1.1 Menyatakan maksud tokoh terbilang.


5.1.2 Menjelaskan kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam masyarakat
Melayu lama.
K5.1.4 Menyatakan keistimewaan tokoh-tokoh terbilang Kesultanan
Melayu Melaka dalam pembentukan sahsiah individu.

Objektif
1.

:- Pada akhir pembelajaran dan pengajaran ini murid akan dapat :

menerangkan dengan jelas maksud tokoh terbilang.

2. menyenaraikan tokoh-tokoh terbilang dalam Kesultanan Melayu Melaka.


3. menyatakan keistimewaan tokoh-tokoh terbilang dalam Kesultanan
Melayu Melaka

Aktiviti

:-

1. Menonton sedutan dari babak Filem Hang Tuah sebagai rangsangan


persediaan murid kepada isi pelajaran. ( TMK )
2. Penerangan tentang maksud tokoh terbilang.
3. Pengenalan tokoh terbilang dalam Kesultanan Melayu Melaka.
EMK

:- *Nilai murni
*KPS

- Sahsiah yang baik / keperibadian terpuji


- Elemen asas sejarah negara

*Kewarganegaraan - Rasa bangga dengan sejarah negara


Mencontohi keperibadian tokoh-tokoh
berbilang

BBM

*TMK

- Aktiviti P&P menggunakan TMK.

* KB

- Menghubungkait / menaakul

:- Komputer, LCD, kad maklumat, carta Hiraki , lembaran


kerja/buku latihan

Penilaian

:-

( DSKP )
Menerangkan :i. kedudukan tokoh-tokoh terbilang dalam masyarakat
Melayu berserta contoh

STRATEGI
PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI

EMK

CATATAN

Set Induksi
(5 minit)
Menonton sedutan tayangan filem

Nilai Murni

BBM

1. Murid menonton sedutan tayangan filem Hang

-bersyukur

-Komputer riba,

Tuah lakonan P. Ramlee


2. Guru bertanyakan soalan kepada murid

LCD
TMK

Filem Hang Tuah

berkaitan sedutan filem yang ditayangkan:


a) Apakah tajuk filem ini?

KB

b) Siapakah tokoh terbilang yang dikisahkan

-Menjana Idea

dalam filem ini ?


c) Di manakah tokoh terbilang ini berasal?

-Menghubung
kait

3. Murid menjawab soalan guru.


4. Guru mengaitkan dapatan dari murid

KPS

kepada isi pelajaran pada hari ini.

Aktiviti 1
(15 minit)
1. Murid diterangkan maksud tokoh terbilang.

KPS

2.Murid didedahkan dengan nama tokoh-tokoh

Nilai Murni

terbilang serta kedudukan mereka dalam zaman

- rasa bangga

Kesultanan Melayu Melaka. Maklumat juga

dengan sejarah

dipaparkan pada papan tulis.

negara

3.Murid meneliti carta Hiraki Kesultanan Melayu


Melaka.

- keperibadian
yang mulia

Kad bacaan

4. Murid diterangkan tentang setiap kedudukan

BBM:-

tokoh-tokoh ini di dalam Kesultanan Melayu

Nilai

Melaka serta keperibadian mereka.

Kewarganega

Carta

ra-an :KESULTANAN MELAYU MELAKA


.

Sultan ( Parameswara )

* taat
* cintakan
negara

Parameswara
( Sultan )

* keberanian
Bendahara ( Tun Perak )
Penghulu Bendahari

* bijaksana

Tun Perak

* sahsiah

( Bendahara )

terpuji
Hang Tuah
( Laksamana )

Temenggong
Laksamana ( Hang Tuah )

Aktiviti 2
(5 minit)

BBM :Lembaran kerja

1. Murid dibekalkan lembaran kerja oleh guru.


2. Murid diminta melengkapkan tugasan yang
diberi. ( rujuk lampiran )

KPS
DSP
B3D5E1
Menerangkan :i. kedudukan
tokoh-tokoh
terbilang dalam
masyarakat Melayu
beserta contoh

Penutup
(5 minit)
1. Murid diterapkan nilai kewarganegaraan dengan

Nilai Murni :-

Nilai

mengemukakan soalan berkenaan tokoh-tokoh

*keperibadian

Kewarganegaraan

terbilang yang menjurus kepada pembentukan

yang mulia

sahsiah murid.
Cadangan soalan-soalan dari guru:a. Apakah jawatan yang disandang oleh Hang

K5.1.4

*sahsiah yang
baik dan
terpuji

Tuah?
b. Apakah keistimewaan yang ada pada Hang Tuah
sehingga beliau dikenang sebagai tokoh terbilang

KB

sehingga hari ini?

EMK

c. Apakah nilai-nilai yang ada pada Hang Tuah


patut kamu contohi untuk menjadi murid yang
bersahsiah terpuji?

Refleksi :Murid telah dibekalkan lembaran kerja. 30 orang murid berjaya melengkapkan
tugasan yang diberi dengan betul dengan bimbingan guru.

You might also like