You are on page 1of 4

Contoh Rancangan Pengajaran Harian Sains Tahun 6

Contoh Rancangan Pengajaran Harian


Mata pelajaran:
Kelas:
Tarikh:
Masa:
Bilangan murid:
Bidang pelajaran:
Objektif pembelajaran:

Sains
Tahun 6 Jujur
11 Februari 2011
11.35 pagi 12.35 tgh (60 minit)
25 orang
Daya dan Gerakan
Menganalisis konsep daya

Hasil pembelajaran:

Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat:

Menguasai isi kandungan


Menjelaskan dengan contoh kesan daya geseran dalam
kehidupan harian
b.
Menyatakan kebaikan dan keburukan daya geseran dalam
kehidupan
c.
Membuat kesimpulan kesan jenis permukaan ke atas
gerakan objek
a.

B
a.

Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir


mereka bentuk dan menjalankan eksperimen dalam
kumpulan untuk menentukan kesan jenis permukaan ke atas
gerakan objek

Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni


a. melibatkan diri secara aktif dalam menjalankan eksperimen
berdasarkan prosedur yang dipersetujui dalam kumpulan
b. menghargai masa dengan menjalankan eksperimen dengan
pantas dan sentiasa menumpu kepada menjalankan tugasan
tersebut

Konsep/prinsip/hukum/teori:
Daya geseran
a.
menghakis permukaan
b.
memperlahankan gerakan
c.
membantu gerakan
d.
dipengaruhi oleh jenis permukaan (kasar dan licin)

Bahan, peralatan dan bahan sumber:


Blok kayu 5 unit
Kacang hijau Beberapa biji
Minyak masak 1 botol
Beg plastik 5 unit
Kertas pasir 5 unit
Kereta mainan 5 unit
Surat khabar lama 5 helai
Pembaris 5 batang
Gelang getah 5 unit
Nota di slaid PowerPoint
Langkah berjaga-jaga:
Elakkan minyak dan kacang hijau jatuh ke lantai kerana jika terpijak boleh
menyebabkan jatuh.
Pengetahuan sedia ada:
Murid telah mempelajari daya wujud apabila ada tolakan dan tarikan dan daya boleh
mengubah bentuk dan arah gerakan. Murid juga mungkin mempunyai miskonsepsi
bahawa daya dipunyai oleh sesuatu benda.
Fasa
Permulaa
n/
Mencung
kil idea
(5 min)

Menstrukt
ur/
Menstrukt
ur semula
(40 min)

Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran


Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
Daya wujud
Buat kaitan dengan
Murid
akibat interaksi
pengetahuan sedia
memberi
yang melibatkan ada pelajar dengan
respon
tolakan dan
menyoal
tarikan dan boleh Cungkil idea murid
mengubah
tentang kesan daya
bentuk dan arah
selain mengubah
gerakan
bentuk dan arah
gerakan.
Daya geseran
a.menghakis
permukaan
b.
memperlahanka
n gerakan
c.membantu
gerakan
d. dipengaruhi
oleh jenis

Mengutarakan satu
persoalan utama:
Apakah kesan daya
geseran ke atas
objek?
Tanya hipotesis, reka
bentuk eksperimen
dan pembolehubah
terlibat.

Murid
membuat
hipotesis, beri
cadangan reka
bentuk
eksperimen,
menyatakan
pembolehubah
.
Murid

Nota

Strategi/
Teknik:
Penyoalan
seluruh kelas
menggunakan
Kartun
Konsep
Strategi/
Teknik:
Aktiviti
inkuiri dalam
kumpulan
Sikap
saintifik dan
nilai murni:

permukaan
(kasar dan licin)

Aplikasi
Idea
(10 min)

1. Kesan tayar
botak ketika di
jalan raya
2. Penggunaan
roda bagi
mengurangkan
geseran

Penutup
(5 min)

Daya geseran
a.menghakis
permukaan
b.
memperlahanka
n gerakan
c.membantu
gerakan
d. dipengaruhi
oleh jenis
permukaan
(kasar dan licin)

menjalankan
Debriefing
eksperimen
Taksir kefahaman
bagi
secara lisan Murid menjawab
yang telah menguasai persoalan.
maju ke fasa aplikasi,
manakala murid yang
tidak, dikumpul
Aktviti
dalam satu kumpulan pemulihan:
dan diberi
Mendengar
penerangan
penerangan
kumpulan kecil
guru dalam
kumpulan
kecil
Tunjukkan masalah
Pelajar
di slaid
menyelesaikan
(rujuk lampiran 1)
masalah dalam
kumpulan
Pelajar
membentangk
an dapatan

Penglibatan
aktif
Menghargai
masa

Taksir kefahaman
pelajar dengan
memberi kuiz
pendek. Tingkatkan
keterujaan dengan
mengadakan
pertandingan antara
kumpulan
Tunjukkan ringkasan
idea utama di slaid.
Beri tugasan
membaca untuk tajuk
seterusnya iaitu
pengawetan makanan
dan 4 soalan
menyelesai masalah
dalam buku latihan.

Strategi:
Penyoalan
keseluruhan
kelas

Pelajar
berbincang
dalam
kumpulan
untuk
menjawab
kuiz dan
membuat
kesimpulan
pelajaran
dengan
menyatakan
idea utama
serta
mengaitkanny
a dengan idea
asal.

Refleksi selepas p & p:


.................................................

Strategi:
Perbincangan
kumpulan
diikuti
persembahan
Sumber
pengajaran:
slaid PP

Sumber
pengajaran:
slaid PP

Dicatat oleh DUNIA SAINS di 8:56 PTG E-melkan Ini BlogThis! Kongsi ke
Twitter Kongsi ke Facebook Kongsi ke Pinterest

Tiada ulasan:
Catat Ulasan

You might also like