You are on page 1of 5

TUGASAN RPH KBSR TAHUN 4 BIDANG MENGGAMBAR PSV 3107-IPG KAMPUS

1
IPOH

PROGRAM PENSISWAZAHAN GURU (PPG)


MOD PENDIDIKAN JARAK JAUH
IJAZAH SARJANA MUDA PERGURUAN DENGAN KEPUJIAN
KERJA KURUS PENDEK

NAMA

YUSRI BIN ZAINOL ABIDIN

NOMBOR KAD PENGENALAN

671009025675

NOMBOR KAD MATRIK

28981

E-MAIL

e.yusri@gmail.com

NO TELEFON

0195433334

KUMPULAN / UNIT

BM01

MATAPELAJARAN

PEDAGOGI PENDIDIKAN SENI VISUAL


KURIKULUM BERSEPADU SEKOLAH
RENDAH RPH PSV KBSR TAHUN 4
BIDANG MENGGAMBAR

KOD MATAPELAJARAN

PSV3107

NAMA PENSYARAH

TN. HJ. RAZID B ABD KARIM

TARIKH SERAHAN

30 Mac 2014

RPH Pendidikan Sni Visual Tahun 4

TUGASAN RPH KBSR TAHUN 4 BIDANG MENGGAMBAR PSV 3107-IPG KAMPUS


2
IPOH

Tahun
Tarikh
Bil. Murid
Masa
Bidang kegiatan
Aktiviti
Tajuk
Masa

: 4 Kasturi
: 06 Mac 2014
: 34 0rang
: 09.45 pagi 10.45 pagi
: Menggambar
: Kolaj
: Hidupan Laut
: 1 jam

Objektif.
iiiiii-

Menghasilkan gambar mengunakan teknik kolaj.


Melakukan pergerakan motor halus dengan melakukan aktiviti
menggunting dan menampal.
Membentuk murid yang kreatif

Hasil pembelajaran
Pada akhir pembelajaran murid dapat :
iiiiii-

Mengenali teknik kolaj bagi menghasilkan gambar.


Dapat mengetahui cara-cara menghasilkan gambar hidupan laut
menggunakan teknik kolaj.
Menghasilkan gambar hidupan laut menggunakan teknik kolaj

Keperluan
Alatan : gunting.
Bahan : Kertas warna, kertas lukisan, gam,
Rujukan : Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah (KBSR)

Langkah-langkah pengajaran dan pembelajaran.


iiiiii-

Mulakan pengajaran dengan bersoal jawab dengan murid terhadap


hasil pembelajaran minggu yang lepas.
Mulakan proses pengajaran dan pembelajaran dengan set induksi.
Menggunakan teknik simulasi bagi memudahkan murid untuk

TUGASAN RPH KBSR TAHUN 4 BIDANG MENGGAMBAR PSV 3107-IPG KAMPUS


3
IPOH

ivvvivii-

memahami cara menghasilkan gambar hidupan laut dan seterusnya


menunjukan contoh yang telah siap kepada murid-murid.
Menerangkan cara-cara menghasilhan gambar hidupan laut
menggunakan teknik kolaj.
Memberi bimbingan kepada murid dalam menyiapkan gambar hidupan
laut.
Apresiasi dan rifleksi
Penutup

Butiran Aktiviti
Set induksi.(5 minit)
Guru meminta murid menyanyi
mengikut guru.
"Ikan Kekek"
Ikan Kekek Mak Iloi, Iloi,
Ikan Gelama Mak Ilai, Ilai,
Sungguh Cantik Adikku Amboi,
Tapi Ketawa Mengilai-Ngilai.
Ikan Kekek Mak Iloi, Iloi,
Ikan Gelama Mak Ilai, Ilai,
Kalau Adik Nak Jadi Pandai,
Mari Belajar, Janganlah Lalai.
Ikan Kekek Hoi !,
Ikan Kekek.......

Hasil Pembelajaran

Strategi
Pembelajaran
i- Murid dapat menyanyi
TKP.
mengikut guru.
Interpersonal.
Muzik.
ii- Murid dapat bersoal
jawab dengan duru
berkenaan dengan
hidupan laut.

ii- Mengaitkan aktiviti menggambar


hidupan laut dengan
menggunakan teknik kolaj.
iii- Bersoal jawab dengan murid
berkenaan warna-warna yang
terdapat pada hidupan laut.
Aktiviti 1 (5minit)

Aras 1
TPK
i- Murid dapat
i- Guru menerangkan aktiviti yang
menerangkan tentang interpersonal
akan dilakukan iaitu
aktiviti menggambar
menggambar dengan
hidupan laut
menggunakan teknik kolaj serta
mengunakan teknik
menunjukkan contoh yang telah
kolaj.
siap.

ii- Guru menerangkan tentang bahan Murid dapat


dan alat yang diperlukan untuk
menyenaraikan bahan
menggambar menggunakan
dan alat yang
teknik
diperlukan untuk
kolaj.
menggambar

TUGASAN RPH KBSR TAHUN 4 BIDANG MENGGAMBAR PSV 3107-IPG KAMPUS


4
IPOH

menggunakan teknik
kolaj.

Aktiviti 2 (20 minit)

Aras 2

TKP

i- Guru menunjukan cara (teknik i- Murid akan dapat


i- Kecerdasan
simulasi) untuk membuat
menceritakan langkahruang.
gambar hidupan laut.
langkah menggambar ii- Teori kecerdasan

hidupan laut seperti


sosial.
ii- ii- Guru membimbing murid untuk
ikan menggunakan
menyiapkan gambar hidupan
teknik kolaj.
laut seperti ikan dengan
mengunakan teknik kolaj
dengan menekankan aspek
keselamatan seperti mengunting
semasa menghasilkan gambar.
Aktiviti 3 (20minit)

Aras 3

TKP

i- Guru membimbing murid untuk i- Murid dapat


menggambar hidupan laut dengan
mengaplikasikan teknik
teknik kolaj.
kolaj.

Konstruktivisme

ii- Murid dapat


menjalankan aktiviti
dengan lancar dibawah
pemerhatian guru.
Sesi aspresiasi dan rifleksi.
(5 minit)

i- Murid mempamirkan hasil kerja


mereka yang telah Berjaya
disiapkan

i- Murid gembira dengan


gambar yang telah
dihasilkan.

i-Interpersonal

ii-Murid dapat menilai


hasil kerja mereka.

ii-Sesi aspresiasi dan rifleksi kerja


yang telah dihasilkan oleh murid.

TKP

iii-Murid diberi peluang


untuk memberi

ii-Intrapersonal

TUGASAN RPH KBSR TAHUN 4 BIDANG MENGGAMBAR PSV 3107-IPG KAMPUS


5
IPOH

pendapat terhadap
gambar yang
dihasilkan
oleh rakan-rakan.

Baik
Sederhana

Kurang mencapai tahap


Penutup (5 minit)
i- Guru membuat kesimpulan
terhadap aktiviti yang telah
dilakukan dengan mengunakan
teknik kolaj.

i- Murid akan menghargai


hasil yang telah
mereka
hasilkan.

You might also like