You are on page 1of 15

Rancangan Pengajaran Harian

Bahasa Malaysia Tahun 3


Hari

: Khamis

Tarikh

: 7 Ogos 2014

Masa

: 9.30 pagi 10.30 pagi ( 60 minit )

Kelas

: 3 UUM

Bilangan murid

: 15 orang

Mata Pelajaran

: Bahasa Malaysia

Tema

: Keselamatan

Tajuk

: Menjaga Keselamatan di Jalan Raya

Standard Kandungan :
3.7 Menghasilkan penulisan kreatif dalam pelbagai genre dengan betul.
Standard Pembelajaran :
3.7.2 Menghasilkan penulisan kreatif berbentuk imaginatif dan deskriptif secara berpandu
dengan betul.

Objektif Pembelajaran :
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :
i Melengkapkan karangan dengan isi tempat kosong di petikan Tali Pinggang Keledar.
ii Menghasilkan sebuah karangan berpandu berbentuk deskriptif.
iii Menghasilkan sebuah karangan pendek berbentuk imaginatif.

Kemahiran bahasa : Menulis


Sistem Bahasa :

Tatabahasa

: Sintaksis Membina ayat

Pengisian Kurikulum

Ilmu Muzik, Pendidikan Moral


Nilai - Bekerjasama, Yakin diri, Bertanggungjawab, Rasional

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik


Kemahiran Berfikir : Penyoalan, Menghubung kait, Menilai dan Mentaksir
Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Intrapersonal, Verbal Linguistik, Visual
Belajar Cara Belajar : Kemahiran mencari maklumat, Kemahiran bacaan mekanis
Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK
Bahan Bantu Mengajar
Bil
.
1
2
3
4

Jenis
Komputer riba
Pembesar suara
Petikan
Lembaran Kerja

Pengetahuan Sedia Ada :

Bilangan
1
1
15
15

Murid adalah pengguna jalan raya.

Langkah dan

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran

Catatan

Set Induksi

Video Kemalangan

1. Murid dipaparkan

(5 minit)

Jalan Raya

video Kemalangan

Video

Jalan Raya.

LCD

Verbal linguistik

Menghubungkait

Masa

Contoh Soalan :
1. Apakah yang anda
lihat dalam video ini?
2. Apakah yang
menyebabkan
kemalangan di video
yang dipaparkan?
2. Apakah yang anda

BBB:

2. Murid disoal oleh


guru berkenaan

KP:

video.
3. Guru mengaitkan
isi kandungan video

KB:

dengan tajuk
pembelajaran hari

Nilai :

ini.

faham melalui video

Rasional

ini?

Berhati hati

Mematuhi peraturan
di jalan raya

Langkah 1
(10 minit)

Kuiz yang disediakan

1. Guru

dengan menggunakan

membahagikan

perisian Hot

murid kepada 3

Potatoes

kumpulan.

BBB :

Kuiz dalam bentuk


perisian Hot
Potatoes

2. Guru

LCD

menerangkan
peraturan kuiz
kepada murid.
3. Guru

KP :

Verbal linguistik

Interpersonal

memaparkan soalan
kuiz menerusi LCD.
4. Murid

KB :

Membuat keputusan

membincangkan
jawapan dalam
kumpulan.

NILAI :

5. Salah seorang

Kerjasama

Rasional

wakil kumpulan
tampil ke hadapan
untuk menekan
jawapan yang betul
di komputer riba.

Langkah 2

Lembaran kerja 1

1. Murid diedarkan

(10 minit)

Teks Petikan Tali

teks petikan.

pinggang
keselamatan
-

untuk berbincang
bersama ahli

isi tempat

kumpulan untuk

kosong.

mencari jawapan.

Jawapan

3. Guru bersama-

disediakan

sama murid

oleh guru dan

membincangkan

murid

jawapan yang betul.

memilih

Lembaran kerja 1

Interpersonal

Membuat keputusan

2. Murid diarahkan

Teks petikan

dikehendaki

BBB:

4. Guru
membetulkan

KP:

KB:

Nilai :

Kerjasama

jawapan yang

kesalahan murid.

sesuai untuk

(jika ada)

mengisi
tempat
kosong.
Langkah 3
(15 minit)

Lakonan
-

Murid

1. Setiap kumpulan
diberi 1 kad situasi.

Kad Situasi

verbal linguistik

Interpersonal

selama 8 minit untuk

Mengenalpasti

bersedia untuk

Menghubungkait

berbincang

3. Guru

dan

mengarahkan murid

melakonkan

untuk berbincang

situasi yang

dan melakonkan

berkaitan

situasi yang diberi.

akibat tidak
menggunakan
tali pinggang
keselamatan.

BBB :

4. Murid diberi masa

berlakon.

KP:

KB:

NILAI :

5.Murid-murid

Bekerjasama

mempersembahkan

Bertanggungjawab

lakonan di hadapan

Mematuhi undang-

kelas.

Langkah 4
(20 minit)

Karangan Autobiografi
-

Penilaian

Menulis

1. Murid diedarkan

karangan

lembaran yang

pendek

mengandungi isi-isi

bertajuk Saya

penting yang

sebuah topi

disediakan oleh

keledar.

guru.

Guru

2. Guru

menyediakan

mengarahkan murid

undang

BBB :
-

Teks Petikan

verbal linguistik

Interpersonal

Menghubungkait

KP:

KB:

isi-isi penting

untuk menulis

sebagai

karangan pendek

panduan untuk

dalam masa 10

murid

minit.

menghasilkan
karangan.
-

Guru
memainkan

Pemulihan
1. Murid diedarkan
lembaran kerja.

rakaman audio

2. Guru

yang

mengarahkan murid

disediakan

untuk berbincang

khas untuk

dalam kumpulan dan

murid

menyiapkan

pemulihan.

lembaran kerja.
3. Guru membimbing
murid menyiapkan
kerja.
Pengayaan
1. Murid
meperdengarkan
audio rakaman dan
menyalin apa yang
diperdengarkan.
2. Guru menyemak
hasil kerja murid.

1. Murid diedarkan
lembaran kerja.
2. Guru
mengarahkan murid

NILAI :
-

Bekerjasama

Bertanggungjawab

Mematuhi undangundang

untuk berbincang
dalam kumpulan dan
menyiapkan
lembaran kerja.

Penutup

Penutup Kognitif

1. Guru memilih 2
orang murid secara
rawak untuk

KP:

merumuskan

verbal linguistik

Menilai dan mentaksir

pelajaran hari ini.


KB:
2. Guru merumuskan
pengajaran.
3. Guru memberi

Bekerjasama

peneguhan positif

Bertanggungjawab

berbentuk pujian

Mematuhi undang-

kepada murid kerana


member kerjasama.

Refleksi :

NILAI :

undang

Lampiran 1
Video

Lampiran 2
Kuiz (Hot Potatoes)

Lampiran 3 - Lembaran Kerja 1

Nama :_____________________________________
Kelas : _____________________________________
Tarikh : ______________________________________

Lengkapkan petikan di bawah dengan jawapan yang sesuai

keselamatan

kemalangan

Tali pinggang keledar

anak-anak
mengurangkan

Tali Pinggang Keledar

(1) ____________________________________________ merupakan satu alat keselamatan


yang perlu dipakai semasa menaiki kenderaan. Tali pinggang keledar berada di tempat duduk
pemandu

dan

penumpang. Ianya

penumpang berada

direka

di

dengan

tempat

(2)______________________________. Ini

sempurna

bagi

duduk
secara

dapat (3)___________________________________ risiko

memastikan
jika

tidak
pemandu

tubuh
berlaku

langsung

dan

penumpang

tercampak keluar dari kereta.


Selain daripada itu, tali pinggang keledar dapat mengelakkan penumpang belakang terhumban
ke

hadapan

jika

pemandu

menerapkan kepentingan

membrek secara
memakai

tali

mengejut. Ibu
pinggang

bapa

bertanggungjawab

keledar

kepada(4)

__________________________ sejak kecil lagi. Pemakaian tali pinggang keledar adalah demi
(5) ____________________________ dan bukan kerana takut disaman oleh pihak berkuasa.

Lampiran 4 Kad Situasi

SITUASI 1
Anda bersama kawan-kawan anda berebut-rebut menaiki bas sekolah
semasa pulang ke rumah. Salah seorang kawan anda telah jatuh dan
mengalami kecederaan. Lakonkan situasi tersebut.

SITUASI 2
Anda bersama rakan-rakan anda tidak menggunakan laluan melintas dan
melintas di jalan raya yang sibuk. Anda terkejut apabila salah sebuah
kereta hamper-hampir melangar anda. Lakonkan situasi tersebut.

SITUASI 2
Anda bermain di tempat perhentian bas bersama kawan-kawan anda dan
terlepas bas sekolah. Anda berasa cemas dan mula menangis. Lakonkan
situasi tersebut.

Lampiran 5 Isi Karangan

Aku Sebuah Topi Keledar

Pendahuluan
1. Nama
2. Warna
3. Tempat Lahir

Isi
1. Dibeli oleh nama pemilik
2. Kegunaan diri
3. Disimpan dan dijaga dengan baik

Penutup
1. Berterima kasih kepada pemilik
2. Berkhidmat dengan baik sehingga akhir

Lampiran 6 Lembaran Kerja 2

Lembaran Aktiviti Bahasa Malaysia Tahun Tiga.


Nama: _________________________________
Kelas : ________________________________
Tarikh :_________________________________
Lengkapkan tempat kosong dengan jawapan yang sesuai.

penumpang

kelabu

tercampak

terhumban

kecederaan

pemandu

Hai,

kawan-kawan!

Saya

sebagai

tali

pinggang

keledar.

Warna

saya

__________________________. Saya berada di tempat duduk pemandu dan penumpang.


Tahukah kawan-kawan akan fungsi saya? Saya dipakai oleh ______________________
dan penumpang kereta supaya mereka tidak __________________________ ke luar kereta
jika berlaku kemalangan.
Kawan-kawan jangan tersilap, saya tidak dapat mengelakkan kemalangan daripada berlaku
tetapi saya dapat mengurangkan risiko ___________________________ semasa kemalangan.
Ingat tu kawan-kawan, bukan pemandu sahaja yang perlu memakai saya tetapi
____________________________

belakang

pun

wajib

memakai

saya

supaya

tidak

_______________________ ke hadapan jika pemandu membrek secara mengejut. Pakailah


saya demi keselamatan anda.

Lampiran 7 Teks Rakaman Audio

Sejak akhir-akhir ini, kadar kemalangan jalan raya di negara kita semakin meningkat setiap
tahun. Kebiasaannya kemalangan kerap berlaku pada musim-musim perayaan. Tragedi ini
berpunca daripada beberapa faktor. Sikap pengguna yang tidak berhati-hati menjadi faktor
berlakunya kemalangan jalan raya. Selain itu, hampir semua pengguna jalan raya pada masa
kini mementingkan diri sendiri. Mereka tidak memikirkan keselamatan pengguna jalan raya
yang lain semasa memandu. Pengguna yang menjadikan jalan raya sebagai medan
perlumbaan juga menyebabkan berlakunya kemalangan jalan raya. Oleh itu, semua pengguna
perlulah mengubah sikap mereka untuk menjamin keselamatan diri sendiri dan orang lain.

You might also like