Professional Documents
Culture Documents
TAJUK 4
PPG
SINOPSIS
Tajuk empat mengandungi tiga subtajuk iaitu format rancangan pelajaran harian
umum, model konstruktivis dan model inkuiri. Format umum menstrukturkan
pengajaran dengan urutan yang jelas dengan padanan hasil pembelajaran
dengan aktiviti guru serta sumber yang digunakan.Model konstruktivis menjurus
kepada pelajar sendiri membina pengetahuan manakala model inkuairi
menekankan tentang penyiasatan dan penemuan. Format dan model ini
bertujuan memaksimumkan proses pemindahan pembelajaran dari guru kepada
murid
HASIL PEMBELAJARAN
a. Menyatakan tujuan merancang rancangan pelajaran harian.
b Menerangkan kebaikan dan keburukan kelima-lima model iaitu Model
Lima Fasa Needham,dan model pengajaran inkuiri (5E, induktif, deduktif
dan penyelesaian masalah ).
KERANGKA TAJUK-TAJUK
Rancangan Pelajaran
Harian
Format umum
41
Model 5 Fasa
Needham
Model Pengajaran
Inkuairi
- 5E, Induktif,
deduktif & masalah
PPG
KANDUNGAN ISI
4.0 Rancangan Pelajaran Harian
4.1 Format umum
4.2 Model pengajaran konstruktivisme
-Model Lima Fasa Needham
4.3 Model pengajaran inkuiri
4.3.1
- Kitar pembelajaran 5 Es
4.3.2
4.3.3
4.3.3
Aktiviti : Jawab soalan berikut dan hantar kepada pensyarah anda melalui
OLL dan simpan dalam folio sebagai bukti
a. Nyatakan 10 sebab dan fungsi penyediakan rancangan pelajaran harian
b. Baca dengan teliti contoh lima model rancangan pelajaran harian dari 4.2
hingga 4.3. Nyatakan kebaikan dan keburukan setiap model
c. Berikan pendapat anda dalam 200 perkataan adakah sepatutnya guru
menggunakan adunan (blended) pendekatan atau satu pendekatan atau
satu model sahaja dalam pengajaran mereka.
d. Bahagikan setiap model satu kumpulan ( 5 model ). Bincangkan kebaikan
dan keburukan setiap model. Jadikan perbincangan kelas.
4.0
kerana
ia
menyebabkan
guru
itu
menyampaikan
maklumat,
PPG
Format umum
Format umum adalah seperti terdapat dalam tajuk 1 iaitu tarikh, masa, kelas,
bilangan pelajar, mata pelajaran, tajuk, hasil pembelajaran, pengetahuan sedia
ada, kemahiran proses sains, nilai murni, sumber pengajaran dan pembelajaran
dan langkah. Seterusnya format umum adalah seperti berikut :
Langkah/Fasa
Isi Kandungan
Aktiviti
Pengajaran Catatan
& Pembelajaran
Set
Induksi/
Orientasi
Perkembangan
Penutup
Umumnya guru tidak boleh terus memindahkan ilmu atau isi pelajaran secara
terus tetapi guru itu perlu menyediakan aktiviti mengajaran dan pembelajaran
kepada pelajar supaya pelajar dapat mencapai ilmu tersebut kedalam mindanya.
Rancangan pelajaran harian ini adalah cara guru tersebut menyampaikan isi
pelajaran bertujuan untuk memaksimakan pemindahan pembelajaran pelajar.
Berikut adalah beberapa pendekatan yang dicadangkan untuk pengajaran sains
seperti yang terdapat dalam praforma kursus
43
PPG
Satu fahaman bahawa murid bina sendiri secara aktif pengetahuan atau konsep
berdasarkan kepada pengetahuan atau pengalaman yang sedia ada dan tidak
menerima pengetahuan secara pasif dari alam sekeliling. Urutan langkah dalam
5 fasa Needham ialah orientasi, pencetusan idea, penstrukturan idea, aplikasi
dan refleksi.
Tahun
Masa
60 minit
Bilangan pelajar
30 orang
Tema
Tajuk
Sifat Bahan
Objektif Umum(LO)
Hasil Pembelajaran(LOT)
Konstruktivisme
Strategi
Aktiviti `Hands-on`
lengkap,
simbol,
alatradas
dan
Nilai Murni :
Sumber Pengajaran :
44
cara
Isi
Kandungan
Membina
litar elektrik
Soalan :
Adakah
mentol akan
menyala?
Mengapa?
Soalan:
Adakah
mentol akan
menyala
sekarang?
Mengapa?
Aktiviti P&P
Jenis Aktiviti : Simulasi
1. Guru memberi
gambar bateri,
mentol, dan suis
digantungkan kepada
murid untuk
menghasilkan satu
litar .
2. Murid berpegang
tangan untuk
menunjukkan satu
litar elektrik lengkap.
(Murid telah ada
pengetahuan
membina litar
elektrik.)
PPG
Catatan
BBM: Gambar
mentol, bateri, dan
suis
Kemahiran Proses
Sains: Memerhati
Kemahiran
Berfikir: Membuat
gambaran mental
Nilai Murni:
Bekerjasama,
minat, sifat ingin
tahu tentang alam
sekeliling
Pelbagai
3. Murid yang memakai Kecerdasan:
gambar suis
Visual dan
melepaskan tangan pergerakan
kinestatik
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
Perkem
bangan
Langkah 1
Pencetusan
Idea
5 minit
Mengenal
pasti objek
yang boleh
mengalir
arus elektrik
dan tidak
boleh
mengalirkan
arus elektrik
Soalan
Adakah
murid-murid
membawa
objek yang
diminta?
Soalan
45
2. Murid mengelas
objek kepada boleh
mengalirkan arus
elektrik dan tidak
boleh mengalirkan
arus elektrik
Langkah 2
Pengstruktur
an idea
17 minit
Langkah 3
15 minit
Pengstruk
46
Menyam
bungkan litar
Menguji
objek yang
boleh
mengalir
arus elektrik
Laporan
hasil
dapatan
murid
PPG
dan meramal
Nilai Murni:
Sistematik dan
berfikir secara
rasional
Tahap Kognitif:
Pengetahuan,
pemahaman
1. Rujuk
Lampiran 1
BBM: bateri,
Jenis aktiviti : `Hands-on
wayar, mentol, suis,
kad manila, dan
Pelajar cuba sambungkan
marker
litar dan alat radas yang Kemahiran Proses
Sains: Memerhati,
diberikan oleh guru.
Arahan
inferens, mengelas,
Guru meminta murid
eksperimen, dan
menguji objek yang
komunikasi
Kemahiran
dikelaskan tadi dan
Berfikir:
merekodkan pemerhatian.
membanding dan
1. Murid menguji objek
membeza, serta
yang telah
mengumpul
Nilai Murni:
dikelaskan dengan
menggunakan litar
Jujur dalam
elektrik.
merekod, sabar
2. Murid merekodkan
dalam menjalani
hasil dapatan
sesuatu perkara,
mengikut kreativiti
kritis dan analitis,
kumpulan masingserta kerjasama
Pelbagai
masing.
Kecerdasan:
verbal, visual, dan
pergerakan
kinestatik
Tahap Kognitif:
Pengetahuan
Kemahiran Proses
Jenis aktiviti :
Sains: komunikasi
Pembentangan
1. Wakil daripada setiap
Nilai Murni:
kumpulan
melaporkan hasil
Berani, yakin dan
dapatan.
berdikari
2. Murid membuat
Langkah 4
8 minit
Aplikasi idea
perbandingan
jawapan dengan
ramalan yang telah
dibuat.
3. Guru membuat
perbandingan hasil
dapatan antara
kumpulan. (Cara
merekod yang paling
sesuai adalah jadual)
Soalan
1.Apa akan
berlaku jika
kita
memegang
suis dengan
tangan yang
basah?
2. Mengapa
wayar
elektrik
disalut
dengan
bahan
plastik?
Besi dan
keluli boleh
mengalirkan
arus elektrik.
Plastik, kain,
getah, kayu,
kaca tidak
boleh
mengalirkan
arus elektrik.
*air limau
dan lidi
pensil
(karbon)
boleh
mengalirkan
arus elektrik.
*air paip
47
Jenis aktiviti :
Perbincangan
1. Guru membimbing
murid
menyenaraikan jenis
bahan berdasarkan
objek yang telah
dikelaskan.
2. Murid mengenalpasti
bahan yang boleh
mengalirkan arus
elektrik.
PPG
Pelbagai
Kecerdasan:
interpersonal
Rujuk Lampiran 2
BBM: mentol,
bateri, dan suis
Kemahiran Proses
Sains: komunikasi
Kemahiran
Berfikir: menilai
dan membuat
kesimpulan
Nilai Murni:
Berfikir secara
rasional, berhatihati semasa
mengendalikan
alatan elektrik
Tahap Kognitif:
aplikasi dan
penilaian
PPG
adalah
konduktor
elektrik yang
lemah
*plastik
boleh
mengelakka
n daripada
renjatan
elektrik
kerana tidak
boleh
mengalirkan
arus elektrik
Penutup
5 minit
Refleksi
Peneguhan
Lampiran 3
1. Guru menunjukkan
10 objek satu persatu
kepada murid untuk
dikelaskan kepada
yang boleh
mengalirkan arus
elektrik dan tidak
boleh mengalirkan
arus elektrik.
5 minit
2. Murid mengangkat
kad warna (merahtidak, hijau ya)
Lampiran 1
Contoh ramalan murid sebelum eksperimen.
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus
elektrik
48
Kunci
Syiling satu sen
Klip kertas
Paku
Sudu plastik
Sapu tangan
*Air limau
*Lid pensil
Pemadam
Surat khabar
Lampiran 2
Hasil Dapatan Murid
Contoh 1
Boleh mengalirkan arus elektrik
Kunci
Syiling satu sen
Klip kertas
Paku
*Air limau
*Lid pensil
Lampiran 3:
Lagu (Adaptasi lagu satu dua tiga- Ariswatan)
Kunci, klip kertas dan paku
Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik
Pemadam, pembaris kayu,
Tidak boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat wahai kawan-kawan
Sifat bahan juga mempengaruhinya
Apa yang dipelajari bahan besi dan keluli
Boleh mengalirkan arus elektrik
Ingat janganlah lupa
Setiap bahan ada cirinya
Pastikan kita mengetahui
Bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik
49
PPG
Sudu plastik
Sapu tangan
Pemadam
Surat khabar
PPG
Penglibatan
(Engage)
Tindakan
guru(Teacher
action)
Pencetusan
pengetahuan sedia
ada
Memotivasi
Memberi tumpuan
Penerokaan
(Explore)
Melengkapkan
aktiviti yang
membantu murid
menggunakan
pengetahuan sedia
ada.
50
Tindakan
murid(Student
action)
Menilai
pengetahuan
sedia ada murid
Baca cerita,
Memberi
soalan,
Melakukan
demonstrasi
bagi
menunjukkan
hasil bukan
intuitif(satu
peristiwa
bercanggah)
Tunjuk satu klip
vide, atau
mengendalikan
beberapa akti
ringkas yang
boleh
mencetuskan
pengetahuan
sedia ada
murid..
Merekabentuk
aktiviti-aktiviti
dan pengalaman
pembelajaran
Menyediakan
tugas untuk
meneroka
Menyediakan
sumber-sumber
Monitor
penglibatan
Soalan-soalan,
Murid
menggunakan
peta konsep,
kuiz dan
membuat
perbincangan
dalam
meningkatkan
kefahaman
topik
Pelajar
mendedahka
n
pemahaman
mereka
terhadap
topik
Bekerja dalam
kumpulan atau
individu dalam
menyelesaikan
tugasan atau
aktiviti
Menjana idea
mengeksplorasi
soalan-soalan
dan
kemungkinankemungkinan
PPG
isyarat,
menggalakkan
pemikiran
Menyediakan
penjelasan,
menerangkan
kefahaman
semasa mereka
konsep utama.
membuat
persembaha
n, berkongsi
idea dengan
satu sama
lain dan
membuat
pengkajian
menyediakan
poster-poster,
mendengar
membaca
Penjelasan
(Explain)
Membina
pengetahuan
melalui penjelasan
secara perkongsian
Pengolahan
(Elaborate)
Mengaplikasi dan
menambahkan
kedalaman topik
Guru membantu
murid untuk mereka
bentuk tugas baru, ,
Mengenal pasti atau
membantu pelajar
mengenalpasti
masalah untuk
diselesaikan
51
mereka bentuk
dan
menjalankan
siasatan awal.
Murid
menghuraikan
pemahaman
mereka
terhadap
konsep itu
dengan
menjalankan
aktiviti-aktiviti
tambahan.Lear
ners elaborate
their
understanding
of the concept
by conducting
additional
activities.
Menyelesaikan
masalah
dengan
menggunakan
pengetahuan
mereka
4.3.2
Fasa penilaian
membantu keduadua pelajar dan
pengajar menilai
sejauh mana
pelajar memahami
konsep dan sama
ada mereka telah
memenuhi hasil
pembelajaran.
Mengendalikan
penilaian
PPG
Laporan
Menjalani
proses
penilaian
Berkongsi
kefahaman
Mengikut
David
Ausubel,
kanak-kanak
mempunyai
keupayaan
untuk
Pendekatan Induktif
Menerima idea-idea dan penjelasan sesuatu konsep atau
pun prinsip
52
PPG
Selasa
Tarikh
01 Februari 2010
Masa
60 minit
Kelas
4 MAJU
Tema
Bidang Pembelajaran
Objektif Pembelajaran
Hasil Pembelajaran :
dapat:
Pendekatan P& P
Kaedah
KPS
KMS
BBM
:
:
Pembelajaran Masteri
Mengeksperimen
Berkomunikasi, Meramal, Menginferens,
Mengeksperimen,
Membina hipotesis, Mengawal Pemboleh ubah
Mengguna dan mengendalikan bahan dan peralatan
sains
Mengendalikan spesimen hidup betul dan cermat
Bekas, kasa dawai, kadbod, belalang, air, daun, pita
pelekat, akuarium, ikan, tumbuhan air
Perancangan P & P
:
Fasa
Isi Kandungan
Pengajaran
Orientasi
Menyatakan
(5 minit)
haiwan
peliharaan murid
53
Aktiviti
Guru bersoal-jawab:
1. Siapakah yang
memelihara
haiwan di rumah?
2. Apakah nama
haiwan
kesayangan
kamu?
3. Bagaimana kamu
menjaga haiwan
kesayangan
Catatan
Pencetusan
idea
(15 minit)
Penstruktura
n semula
idea
(25 minit)
54
Keperluan asas
haiwan
Soal-jawab:
1. Mengapakah
kamu
memberikan
haiwan
peliharaan kamu
makanan?
2.Mengapakah
kamu
memberikan
haiwan kamu air?
3.Mengapakah
kamu
menyediakan
haiwan
peliharaan kamu
tempat
berlindung?
4.Apakah akan
berlaku jika
haiwan
peliharaan kamu
tidak mendapat
udara, air,
makanan dan
tempat
berlindung?
Mengenalpasti
keperluan asas
haiwan:
1. Udara
2. Air
3. Makanan
4. Tempat
berlindung
4. kamu?
Berdasarkan soalansoalan tersebut, guru
mengaitkan dengan
keperluan asas haiwan.
Contoh :
Udara, air, makanan, dan
tempat berlindung
PPG
KPS:
1. Berkomunikasi
2. Meramal
3. Menginferens
KBKK:
1. Menghubungk
aitkan
2. Mencirikan
3. Menginferens
Nilai Murni:
1. Minat dan
bersifat ingin
tahu tentang
alam sekeliling
2. Mempunyai
sifat
tanggungjawa
b terhadap diri
sendiri, orang
lain, dan alam
sekeliling.
Tahap Kognitif:
1. Pengetahuan
2. Kefahaman
KPS:
1. Mengeksperim
en
2. Mengawal
pemboloeh
ubah
3. Membuat
pemerhatian
KBKK:
1. Membanding
dan
membezakan
keperluan
asas hidupan.
PPG
2. Menghubungk
ait
3. Menjana idea
4. Membina
hipotesis
Nilai Murni
1. Minat dan
bersifat ingin
tahu tentang
alam sekeliling
2. Mempunyai
sifat
tanggungjawa
b terhadap diri
sendiri, orang
lain, dan alam
sekeliling.
3. Baik hati dan
penyayang
4. Mensyukuri
nikmat yang
dikurniakan
Tuhan
Stesen 4
Bekas D:
Mengandungi air,
makanan dan
ditutup dengan
jaring
2. Murid diminta
membina hipotesis
menentukan
pemboleh ubah,
membuat
pemerhatian serta
cadangan dan
akhirnya membuat
kesimpulan
tentang apa yang
mereka dapati
daripada
eksperimen yang
dijalankan.
55
Borang
Pemerhatian
Lembaran
Kerja
Aplikasi idea
(10 minit)
Mengenalpasti
keperluan asas
haiwan:
1. Udara
2. Air
3. Makanan
4. Tempat
berlindung
Refleksi
(5 minit)
Peta minda
berkaitan dengan
keperluan asas
hiawan
(Murid menulis
dalam lembaran
kerja yang
disediakan:
a) Lembaran kerja
b) Borang
pemerhatian
Projek memelihara ikan
Nilai murni
secara kumpulan
Menyayangi haiwan
1. Murid
menyediakan
Bekerjasama
bahan-bahan yang
diperlukan seperti : Tahap kognitif
a) Akuarium
b) Pam udara
Pengetahuan
c) Makanan
Aplikasi
d) Ikan
e) Tumbuhan air
f) Air bersih
Guru meminta murid
Tahap kognitif
melengkapkan peta
minda berdasarkan
pelajaran hari ini
Pengetahuan
Kefahaman
Air
Makanan
r
Keperluan
asas haiwan
Udara
56
PPG
Tempat berlindung
PPG
Borang pemerhatian
Bekas
Hari
Pertama
Hari Kedua
Hari Ketiga
Hari
Keempat
Lembaran Kerja
Kumpulan :.................................................................
Nama ahli
:..................................................................
.....................................................................
...................................................................
..................................................................
........................................................................
Arahan
: Jawab semua soalan
Tujuan
: Menyiasat keperluan asas haiwan.
1. Bina satu hipotesis berdasarkan eksperimen yang akan dijalankan.
___________________________________________________________
__________________________________________________
___________________________________________________________
__________________________________________________
iii.
PPG
Tajuk
Sifat-sifat Bahan
Sub Topik
Sifat Bahan
Tempoh
60 minit
Tahun
Objektif Pembelajaran
Hasil Pembelajaran
Mengenalpasti bahan
konduktor/penebat elektrik
58
Fasa
(Masa)
Set Induksi
(5 minit)
Meramal
Idea
(10 minit)
Isi kandungan
Mengapa terdapat
jenis bahan dalam
satu alat elektrik
Mengenalpasti
objek konduktor
dan penebat
elektrik.
Pemerhatian Mengeksperimen
(25 minit)
bahan yang diberi
dalam litar elektrik.
59
PPG
Catatan
Kemahiran
saintifik:
Komunikasi
Nilai murni :
Berhati-hati
Kemahiran
saintifik:
Meramal,
Mengelas
Nilai murni :
Kerjasama,
berani
Kemahiran
saintifik:
Mengeksperimen,
Pemerhatian
Nilai Murni :
Penjelasan
(15 minit)
- Bahan konduktor
(pengalir elektrik)
- Bahan penebat
(bukan pengalir
elektrik)
1. Guru meminta
setiap kumpulan
murid
membentangkan
hasil keputusan
eksperimen.
2. Setiap kumpulan
murid memberikan
kesimpulan
berdasarkan hasil
eksperimen masingmasing. ( Aras
tinggi)
3. Guru mengukuhkan
hasil dan memberi
takrifan konduktor
elektrik dan penebat
elektrik.
Refleksi
(5 minit)
Senarai bahan
konduktor dan
penebat elektrik
60
PPG
Berkerjasama
Jujur
PPG
Lampiran 1
Standarad Kandungan: 5.1 Memahami sifat-sifat bahan.
Standard Pembelajaran: 5.1.3 Mengenalpasti konduktor dan penebat
Tandakan ( / ) bagi objek yang dapat menyalakan mentol.
OBJEK
MENYALA
Getah Pemadam
Pensil kayu
Pembaris plastic
Karbon pensil
Duit Syiling 10
sen
Sudu plastic
Rod Kaca
Paku
Kertas buku
61
TIDAK MENYALA
PPG
:
:
:
:
:
4 Bestari
60 Minit
Menyiasat Alam Kehidupan
Proses Hidup
Di akhir pembelajaran murid akan dapat :
1. Berwaspada mengenai tabiat yang
menganggu proses hidup
Hasil Pembelajaran
Fasa
(Masa)
Set
Induksi
(5 minit)
Isi Kandungan
Tabiat buruk
manusia
62
Catatan
KPS
-Memerhati
-Berkomunikasi
KBKK
-Menjana idea
-Membandingkan
dan membezakan
Nilai Murni
-Minat dan bersifat
ingin tahu tentang
alam sekeliling
BBM
Teks berita
Contoh tabiat
yang
membawa
keburukan
kepada
kehidupan
manusia
Menyatakan
keburukan
kesan merokok
kepada paruparu
Tabiat-tabiat buruk
KPS
-berkomunikasi
-pemerhatian
Nilai Murni
-berfikir secara
rasional
BBM
Slide gambargambar
dari internet
63
KBKK
-mengumpul
-mengelas
Mengambil
dadah
2. Guru menayangkan gambar-gambar
orang merokok, minum arak dan jenisjenis dadah.
Langkah
2
PPG
KPS
-berkomunikasi
KBKK
-mengikut urutan
-menganalisis
-membanding dan
membeza
Nilai Murni
-berkerjasama
-sistematik
BBM
-botol plastik
-kapas
-rokok
Gambarajah di
powerpoint
Menyatakan
keburukan
kesan merokok
kepada paruparu
Langkah
4
(10 minit)
Kesimpulan
BBM
Gambar dari
powerpoint
Jawapan:
Kanser paru-paru
Jenis Aktiviti: Percambahan Fikiran
64
KBKK
-Membanding dan
membeza
-menjana idea
Nilai Murni
-Berfikiran kritikal
dan analitis
Refleksi
KPS
-pemerhatian
-berkomunikasi
-meramal
Jawapan:
Paru-paru elok dan rosak
Jawapan :
Merokok membahayakan kesihatan
Merosakkan gigi
Bau nafas dan badan
Mencemarkan udara
Menjejaskan kesihatan orang sekeliling
Langkah
5
(10 minit)
PPG
KPS
-membuat inferens
KBKK
-menjana idea
Nilai Murni
Bertanggungjawab
keselamatan diri,
rakan dan alam
sekeliling
BBM
Kertas lukisan
Pensil warna
PPG
Catatan eksperimen
Warna kapas sebelum eksperimen
a)
b)
c)
65