You are on page 1of 11

3

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

BAHASA MALAYSIA TAHUN 3


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
(BERPASANGAN)
TARIKH : 1 Febuari 2013 (Jumaat)
MASA : 0900 1000 ( 1 JAM)

Tarikh
Masa
Tahun
Tema
Tajuk
Bilangan Murid

: 04 Mac 2014 ( Selasa )


: 8.30 - 9.30 pagi
:3
: Sekolah
: Kerja Sekolah
: 25 orang

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

Fokus Utama
Standard Kandungan
Standard Pembelajaran

3.3
3.3.3

: Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.


: Membina dan menulis jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dengan
betul.

Fokus Sampingan
Standard Kandungan

2.2

Standard Pembelajaran

2.2.3

: Membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber
dengan sebutan yang betul.
: Membaca dan memahami ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan
dengan sebutan yang betul.

Fokus sampingan
Standard Kandungan

5.1

Standard Pembelajaran

5.1.2

: Memahami dan menggunakan pembentukan kata yang sesuai dalam pelbagai


situasi betul.
: Memahami dan menggunakan kata terbitan awalan beR, meN, teR dan di... dengan
betul dalam pelbagai situasi.

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

Objektif :
Pada akhir pelajaran murid dapat :
I)
Membina dan menulis 2 daripada 4 jawapan pemahaman berdasarkan soalan bertumpu dengan betul berdasarkan
II)

petikan teks Kerja Sekolah.


Membaca dan memahami 5 daripada 9 ayat dalam perenggan daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang

III)

betul berdasarkan petikan teks Kerja Sekolah.


Memahami dan menggunakan kata terbitan awalan beR, meN, teR dan di... dengan betul dalam pelbagai situasi
berdasarkan petikan teks Kerja Sekolah.

Pengisian Kurikulum
I) Ilmu
II) Nilai Murni

: Muzik, Pendidikan Moral


: Berani, berdikari, bekerjasama.

Pengetahuan Sedia Ada


1. Murid menguasai kemahiran bertutur, membaca dan menulis di peringkat awal
2. Murid telah mempelajari kata terbitan awalan beR, meN, teR dan di... sebelum ini.

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

EMK
I) Teori Kecerdasan Pelbagai
II) Kemahiran Berfikir
III) Belajar Cara Belajar
IV) Elemen Keusahawanan

: Verbal linguistik, Interpersonal, Intrapersonal


: Membanding beza, Mentafsir maklumat
: Kemahiran Membaca, Komunikasi
: 1.1 Bertanggungjawab terhadap keputusan

Sistem Bahasa
1) Tatabahasa: awalan beR dan meN
2) Kosa Kata : cemas, menyiapkan, masalah, kerja, rujukan
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran :
i)
ii)
iii)
iv)
v)

Petikan Teks Kerja Sekolah


Kertas Sebak
Lembaran kerja
Papan hitam
Lirik lagu

Langkah / Masa
Set induksi
(5 minit)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

i) Guru menampalkan lirik lagu " Bangun pagi "


Bangun Pagi "

BSM:
ii) Guru terlebih dahulu menyanyikan lagu Kad manila ( lirik
lagu )
"Bangun pagi "

iii) Murid menyanyikan lagu Bangun pagi

KB: Memerhati

iv) Murid diminta menyatakan pendapat mereka


mengenai lirik lagu.

TKP : Muzik,

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA
v) Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk Interpersonal
pelajaran.

Perkembangan
Langkah 1
(10 minit)

Petikan
Teks
Sekolah

Kerja

Kosa Kata:
cemas, menyiapkan,
masalah, kerja, rujukan

i) Guru mengedarkan petikan teks Kerja


Pendekatan :
Sekolah kepada murid.
Deduktif
ii) Murid membuat bacaan secara senyap.
iii) Murid membaca petikan teks Kerja Sekolah KP: Muzik, Kinestetik
secara

beramai-ramai;

individu

dengan

KB:
bimbingan guru.
Membaca,
iv) Guru meminta murid menjelaskan maksud setiap maklumat
perenggan berdasarkan petikan teks Kerja
Sekolah.
v) Guru merumuskan isi pelajaran.

mentafsir

BSM:
Petikan Teks
Sekolah.

Kerja

Nilai Murni:
Berani, Berdikari
Fokus Sampingan
SK 2.2
SP 2.2.3

Langkah 2
(12 minit)

Petikan
Teks
Sekolah

Kerja

Kosa Kata:
cemas, menyiapkan,

i)

Guru mengedarkan lembaran kerja kepada BSM:


Lembaran Kerja
murid.
ii) Murid menulis dan menjawab soalan bertumpu
TKP:
berdasarkan petikan teks Kerja Sekolah
Intrapersonal dan
iii) Guru menyemak jawapan murid bersama- Interpersonal

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

masalah, kerja, rujukan

sama.
iv) Guru merumuskan isi pelajaran.

Soalan:
1) Mengapa Jasni
kelihatan cemas?
2) Mengapa Jasni belum
menyiapkan kerja
sekolahnya?
3) Siapa yang
meminjamkan buku
rujukan kepada
Jasni?
4) Apakah sikap yang
ditunjukkan oleh
Jasni?

Langkah 3
(10 minit )

Sistem Bahasa:
Kad imbuhan awalan
beR- dan meN Definisi:
Imbuhan
yang
ditambahkan
di
hadapan kata dasar.
Contohnya:
Bermaiin
berlari,
berlakon, berkawan,
melukis, membaca,
menggaris,
mengelap.

KB: Kemahiran
Membaca, Kemahiran
Memerhati.
Ilmu:
Pendidikan Moral
Nilai Murni:
Kerajinan, Keberanian
Fokus Utama
SK 3.3
SP 3.3.3

i) Guru menunjukkan perkataan yang ber


imbuhan awalan beR- dan meN- kepada
murid.
ii) Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan
iii) Setiap
kumpulan
dikehendaki
mencari
imbuhan awalan beR- dan meN- dan
melekatkannya di atas kertas sebak.
iv) Kumpulan murid dipilih secara rawak untuk
membentangkan hasil kerja.
v) Guru menyemak jawapan bersama murid.
vi) Guru merumuskan isi pelajaran.

BSM:
Kad Perkataan, Kertas
Sebak.
KP:
Intrapersonal,
Interpersonal.
KB:
Kemahiran Carian,
Kemahiran
Memerhati.
Nilai Murni:

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA
Mencuci,

Bekerjasama

Fokus Sampingan
SK 5.1
SP 5.1.2
Langkah 4
(10 minit)

Langkah 5
(8 minit)

Pentaksiran
Lembaran Kerja

Penggayaan
Mengisi tempat kosong
Pemulihan
Menggaris perkataan

i) Murid A dan B
Suai padan jawapan yang betul.

KB: Menjana Idea,


Membanding beza

ii) Murid C
Soalan BETUL atau SALAH

BSM: Lembaran Kerja

iii) Guru menyemak jawapan murid


iv) Guru merumuskan isi pelajaran.

Nilai Murni: Berdikari,


Kerajinan.

Penggayaan

Murid mengisi tempat kosong dengan jawapan


yang betul berdasarkan imbuhan awalan beR- dan
meN-

KB: Menjana Idea


Memerhati,
Mencirikan
BSM: Lembaran Kerja

Pemulihan
Murid menggariskan perkataan berimbuhan yang Nilai Murni: Berdikari,
betul.
Kerajinan.

TAHUN

Penutup
(5 minit)

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

1. Penutup Kognitif
2. Penutup Sosial

1. Murid menyanyikan lagu " Bangun Pagi "


2. Guru merumuskan isi pelajaran.

KP: Muzik
BSM:
Lirik lagu
Nilai Murni:
Hormat-menghormati,
Berdikari

Aktiviti susulan : Aktiviti permainan Cari Kata

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

PENYEMAKAN DAN PENGESAHAN RPH


(Diserahkan kepada guru/pensyarah pembimbing sebelum melaksanakan sesi P&P)
Disemak oleh Guru / Pensyarah Pembimbing :

Disemak oleh Guru Besar :

Catatan

Catatan

Tandatangan :
Nama
:
Tarikh
:

Tandatangan :
Nama
:
Tarikh
:

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

PENULISAN CATATAN REFLEKSI MATA PELAJARAN BAHASA MALAYSIA


ISU
Kekuatan :

BUKTI

TINDAKAN SUSULAN
Penambahbaikan :

TAHUN

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


BAHASA MALAYSIA

Kelemahan :

Tindakan Susulan :

Disemak oleh Guru Pembimbing :

Disemak oleh Pensyarah Pembimbing :

Catatan :

Catatan :

Tandatangan :
Tandatangan :
Nama
:
Nama
:
Tarikh
:
Tarikh
:
Catatan : Sila rujuk Borang PR1/P Komponen Pelaksanaan untuk mencari isu kekuatan dan kelemahan

You might also like