You are on page 1of 5

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran :
Komponen
Kelas

Pendidikan Khas (Pemasalahan Pembelajaran)


Matematik
: Kelas 9

Bilangan Pelajar

: 5 orang

Tarikh

: 14 November 2011 (Isnin)

Masa

: 9.00 -

Tajuk

: 5. Wang

Hasil Pembelajaran

9.30 pagi (30 minit)

: Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat:

1)

Mengenal mata wang Malaysia

2)

Mengenal pasti wang syiling 5 sen, 10 sen, 20 sen dan 50 sen.

3)

Melabelkan wang syiling 5 sen, 10 sen, 20 sen dan 50 sen

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran:


1)

Set Induksi : Guru mengocangkan satu kotak, murid meneka.

2)
sen

Langkah 1 : Memperkenalkan wang syiling 5 sen,10 sen, 20 sen, dan 50

3)
Langkah 2: Murid dibahagikan kepada 2 kumpulan (kumpulan merah/ 2
orang dan kumpulan hijau / 3 orang) permainan antara kumpulan membuat buku
skrap masa diperuntukkan 15minit sahaja

Pengunaan BBM: wang syiling, pensel warna gunting, gam, kertas A4, gambar
wang cawan plastik yang berlabel
4)
Penutup: Murid mengasingkan, menyebut dan memasukkan wang
syiling secara individu
dalam cawan plastik yang dilabel 5 sen, 10 sen, 20 sen
dan 50 sen berasingan

Penilaian murid diberi satu lembaran kerja sebagai pengukuhan pengajaran


guru
Nilai

: Kejujuran, keberanian,

bertolenrasi, berdikari

KBKK

: Mengenal pasti,

mengkategori,
melabelkan,
uaikan, menyebut,
mengasingkan
menamakan.

menyeses
dan

Pengetahuan Sedia ada: Murid-murid sudah kenal wang syiling dan jenis wang
syiling: Murid tahu penggunaan wang syiling dalam kehidupan harian
mereka.

Penerangan Perlaksanaan pengajaran dan pembelajaran:

Masa

Perlaksanaan aktiviti

Catatan

Set Induksi

1)
Guru akan mengocangkan satu kotak
hadiah

BBM:

( 5 minit)

2)
Guru meminta murid meneka benda
yang terdapat dalam kotak hadiah yang
digoncangkan oleh guru tersebut.

Kotak Hadiah
warna merah
jambu

Pelbagai wang
syiling

Malaysia bernilai 5
sen, 10 sen, 20
sen dan 50 sen

Langkah 1
( 5 minit)

1.
Guru memperkenalkan wang syiling 5
sen, 10 sen, 20 sen dan 50 sen
2.
Guru akan memberi peluang setiap
murid untuk memegang wang syiling 5 sen,
10 sen, 20 sen dan 50 sen.

BBM:
Wang syiling 5
sen, 10 sen, 20
sen dan 50 sen

3.
Guru mengarah murid menunjukkan
wang syiling berdasarkan nilai yang disebut
oleh guru.

Langkah 2
( 15 minit)

1.
Guru akan membahagikan murid
kepada 2 kumpulan.( Kumpulan Merah dan
Hijau)
2.
Guru akan membekalkan setiap
murid dengan gambar wang syiling 5 sen,
10 sen, 20 sen dan 50 sen, gunting, gam,
Lembaran Buku Skrap dan pensel warna
3.
Guru akan mengarah murid membina
buku skrap wang syiling secara individu.

4.
Guru akan mengarah murid supaya
bersaing untuk menyiapkan buku skrap
dengan peruntukan masa 15 minit sahaja.
Murid yang cepat akan dipuji sebagai satu
motivasi.

BBM :
Gambar wang
syiling 5 sen, 10
sen, 20 sen dan 50
sen, gunting, gam,
pensel warna,
Lembaran Buku
Kerja

Kertas warna Hijau


dan Merah
( Pengasingan
untuk kumpulan )

Penutup
( 5 minit)

1)
Guru akan meminta murid
mengasingkan wang syiling 5 sen, 10 sen,
20 sen dan 50 sen.
2)
Guru meminta murid menyebut
kumpulan wang syiling yang telah
diasingkan.
3)
Guru meminta murid memasukkan
wang.

BBM:
Wang syiling 5
sen, 10 sen, 20
sen dan 50 sen,
cawan plastik
yang berlabel ,
Lembaran kerja

syiling tersebut di dalam cawan


plastik
4)
Guru akhir sekali sebagai pengukuhan
dan penilaian guru akan memberi murid
satu lembaran kerja.

3.0

REFLEKSI ( MIKRO PENGAJARAN)

Refleksi bermakna melihat kembali pengajaran dan pembelajaran yang telah


berlaku, membina semula, melakon semula dan mengingati semula peristiwa,
emosi dan pencapaian guru dalam pengajaran dan pembelajarannya. Proses refleksi
ini adalah berlandasan yang digunakan guru professional untuk belajar daripada
pengalamannya dan memperbaiki Pengetahuan Pedagogikal Isi Kandungannya.
Pengetahuan guru bersifat pratikal kerana melalui proses penambahbaikan
berasaskan kepada `wisdom and practice untuk satu jangka masa yang tertentu
(Shulman 1987). Refleksi membantu guru mendokumentasikan dan menerangkan

tindakan mereka iaitu membuktikan pengetahuan professional mereka, bagaimana


dan mengapa mereka melakukan sesuatu tindakan (Lounghran & Corrigan, 1995).

3.1

KEKUATAN

Kelebihan dan kekuatan yang dapat dikesan dalam melaksanakan tugasan mikropengajaran ialah set induksi pengajaran dan pembelajaran guru dapat menarik
minat murid untuk terus menumpukan perhatian terhadap pengajaran dan
pembelajaran guru.. Penggunaan kaedah pembelajaran yang berasaskan kaedah
bermain sambil belajar dalam pengajaran dan pembelajaran mudah difahami dan
menyeronokkan murid-murid. Guru mendapati kaedah ini amat efektif
diimplikasikan kepada tahap kemampuan murid-murid pendidikan khas (Masalah
Pembelajaran).

Respon daripada murid-murid amat memberangsangkan. Mereka berebut-rebut


menjawab soalan yang dikemukakan dengan aktif. Kaedah ini sesuai untuk mereka
mengikut tahap kemampuan murid-murid pendidikan khas (Masalah Pembelajaran).
Kaedah ini dapat melatih murid-murid memperoleh sesuatu maklumat berdasarkan
pada mesej yang tersirat di sebalik permainan yang dijalankan.

You might also like