You are on page 1of 17

PROIECT DE LECIE

Clasa: a IX-a
Profesor: Eftenie Anca
Aria Curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Tema lectiei: Mircea Eliade Maitreyi. Caracterizarea personajelor
Tipul lectiei: Lecie mixt

Competene generale:
2. Folosirea modalitilor de analiz tematic, structural i stilistic n receptarea diferitelor texte literare i nonliterare
3. Argumentarea n scris i oral a unor opinii n diverse situaii de comunicare

Competene specifice:
2.6 aplicarea conceptelor de specialitate n analiza i discutarea textelor literare studiate
3.3 argumentarea unui punct de vedere privind textele studiate

Obiective operaionale:
La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
O1: s identifice, n textul dat, trsturile personajului Allan
O2: s argumenteze, folosind citate, fiecare trstur identificat
O3: s identifice modalitile de caracterizare
O4: s identifice mijloace de construcie specifice prozei moderne

Strategia Didactic:
Metode i procedee: conversaia euristic, lectura, problematizarea, explicaia, ntrebri intertextuale
Mijloace didactice: fie de lucru, tabla, caiet
Forme de organizare: frontal, individual
Evaluare: formativ, oral: chestionare oral, observaia sistematic

Bibliografie:
1.
2.
3.
4.
5.

Ioana Banaduc, Ghid de practic pedagogic, Ed. Eurobit, 2010


Mihaela Secrieru, Didactica limbii romne, Ed. Studis, Iai, 2008
Mircea Eliade, Maitreyi, Jurnalul Naional, Bucureti, 2009
N. Manolescu, Arca lui Noe,Vol.al II-lea,Ed. Minerva, Bucureti, 1981
Parfene, Constantin, Metodica predrii limbii si literaturii romne in coal, Ed.Polirom, Iasi, 1999;

DESFURAREA ACTIVITII DIDACTICE

Momentele leciei
Moment organizatoric
Verificarea
cunotinelor
anterioare; actualizarea
ideilor-ancor

Anunarea subiectului
leciei i a
competenelor vizate

Dirijarea nvrii i
obinerea conexiunii
inverse

Competene
vizate

Coninuturi
Pregtirea pentru lecie
Notarea absenelor
Discuie despre tema, coninutul i
problematica romanului; ncadrarea
romanului n tipologie, dup diverse criterii
Pentru a capta atenia elevilor, profesorul le
va arta o serie de poze ce nfieaz
personajele principale stnd mpreun i
diverse locuri din India.

Subiectul leciei este Caracterizarea


personajelor principale din romanul
Maitreyi, de Mircea Eliade,
se vor identifica diverse modaliti de
caracterizare ale personajelor din text, diverse
trsturi ale acestora, i mijloace de
construcie specifice prozei moderne.
Profesorul explic elevilor modalitatea de
lucru. Acetia au o fi coninnd diverse
citate din care i pot da seama care sunt
trsturile personajului. Pentru fiecare citat se
va identifica o trstur sau mai multe i se
va stabili modalitatea de caracterizare i
mijlocul de construcie specific prozei
moderne .

Metode i mijloace
Forme de
organizare

Evaluare

Timp
3
min.

Conversaia

Evaluare
formativ

Activitate frontal

5
min.

Indicarea
temei;
Prezentarea
succint a
subiectului;
Stabilirea
tipologiei
romanului.
2
min.

Evaluare
formativ

35
min.

Explicaia

Conversaia,

Chestionare
oral pentru
verificarea
nelegerii
sarcinilor de
2

Elevi citesc cu voce tare fiecare citat i


rezolv sarcinile date de profesor.

lucru
fia de lucru

Se stabilete tipologia personajului principal,


trsturile i se justific fiecare trstur prin
trimitere la text.

Observaia
sistematic

Particulariti de construcie a personajului:

O1,
O2,
O3,
O4

Construcia personajelor se realizeaz ntr-o


manier modern.
Allan:

personaj-narator
ofer o perspectiv subiectiv
asupra ntmplrilor
tnr european
orgolios i mndru
nsetat de cunoatere
se ndrgostete treptat

Conversaia,
Problematizarea,
Explicaia
ntrebri
intertextuale,
lectura, fia de
lucru

Evaluarea
corectitudinii
rspunsurilor
Exprimare
nuanat
Corectitudinea
exprimrii

Activitate
Precizarea
frontal/individual tipologiei
Indicarea
principalelor
trsturi

interogativ i problematic
prin introspecie i analizeaz cu
luciditate tririle
simpatic

Argumentarea
acestora pe
baza textului

e ca un copil
vzut, spre final ca un zeu de
Maitreyi
lucid i nsetat de concret
e strinul ce triete o experien
3

Fixarea cunotinelor

Asigurarea reteniei i
a transferului

de cunoatere
Concluzii:
- personaj modern
- Allan: simbol al strinului lucid i
analitic ce triete o experien de
cunoatere
- mijloace de construcie specifice
prozei subiective (autoanaliza,
instrospecia, jurnalul)
- impresia de autenticitate
Tema pentru acas:
Elevii trebuie s completeze, dup modelul
din clas, fia corespunztoare personajului
Maitreyi .

Conversaia

3
min.

individual

2
min.

Anexa 8
(Caracterizarea lui Maitreyi)
1. Completai tabelul urmtor cu mijloacele de construcie specifice prozei moderne, modalitile de caracterizare i trsturile
persoanjelor corespunztoare citatelor din prima coloan:

Trstura
personajului

Citat
,,Mi se prea urt cu ochii ei prea mari i prea negri, cu buzele
crnoase i rsfrnte, cu snii puternici, de fecioar bengalez
crescut prea plin, ca un fruct trecut n copt

,,Maitreyi mi s-a prut, atunci, mult mai frumoas, n sari de


culoarea ceaiului palid, cu papuci albi cusui n argint, cu alul
asemenea cireelor galbene, i buclele ei prea negre, ochii ei prea
mari, buzele ei prea roii creau parc o via mai puin uman n
acest trup nfurat i totui transparent, care tria, s-ar fi spus,
prin miracol, nu prin biologie.

Adolescent
bengalez
Inocent
Urt (la nceput)
Trsturi fizice:buze
crnoase, sni
puternici
Frumoas,
Fermectoare
Magia iubirii
spiritualizate i
prezen carnal, vie
Se dezvluie treptat
Senzual

Modalitatea de
caracterizare
Caracterizare
direct, fcut de
personajul narator

Caracterizare
direct, fcut de
personajul narator

Mijloace de
construcie
specifice
prozei
moderne
Retrospecie
(privire n
trecut)

Retrospecie

Caracterizare
5

Fat bengalez

,, O priveam cu oarecare curiozitate, cci nu izbuteam s neleg


ce tain ascunde fptura aceasta n micrile ei moi, de mtase,
n zmbetul timid, preliminar de panic, i mai ales n glasul ei
att de schimbat n fiecare clip, un glas care parc ar fi
descoperit atunci anumite sunete.

Misterul feminitii
Senzual
Fermectoare

,,i deodat aud un rs nestvilit, contagios, un rs de femeie i


de copil n acelai timp, care trecea de-a dreptul n inim i m
nfiora

Copil i femeie n
acelai timp
Inocent i senzual

,, -Nu tii c Maitreyi scrie versuri? m ntreab foarte mndru,


inginerul.

(...) Domnul Sen , care e o brut, a lovit-o peste fa cu pumnii


pn a podidit-o sngele.
,,Vorbea o englez fad i corect, de manual, dar, de cte ori
ncepea s vorbeasc, nici eu, nici Lucian nu ne puteam opri s
n-o privim: parc ar fi chemat vorbele ei.
,,- Am iubit nti un pom, din aceia pe care noi i numim ,,apte
frunze se pregti ea s povesteasc. (...)
M dureau cele ce spunea Maitreyi. M dureau att de mult , cu
ct simeam n stare s iubeasc totul cu aceeai pasiune, n timp
ce eu voiam s m iubeasc numai pe mine. O fiin care iubete
ntruna pe oricine

Preocupat de poezie
i filozofie
E mndria tatlui
Victim

Vorbete corect limba


englez

Pentru ea, viaa


nseamn iubire,
pasiune

indirect (trstura
reiese din
mbrcminte)
Caracterizare
indirect (din
gesturi, mimic)
Caracterizare dirct
(fcut de
personajul narator)
Caracterizare
indirect (mimic)
Caracterizare
direct (fcut de
naratorul persoanj
Caracterizare
indirect (reiese din
faptele sale, din
relaia cu alte
persoanje)
Caracterizarea
direct (fcut de
persoanjul narator)
Caracterizare
direct (fcut de
personajul narator)

Introspecie

Introspecie
Retrospecie

Retrospecie

Retrospecie

Introspecia
Autoanaliza

,, Mi-ai spus odat c, dac a fi fost violat i zvrlit afar din


cas, tu m-ai iubi nc. M gndeam ce bine ar fi fost s se
ntmple aa. N-ar mai rmnea nicio piedic n calea unirii
noastre. Allan nelege c noi nu vom putea fi unii i vom muri
aa cu pcatul nostru deasupra. Nici dac te vei converti tu, nu
vor accepta s-mi fii so. Ei vor altceva, de ce nu-i aminteti?
Dar dac cineva m-ar necinsti, vor trebui s m arunce pe strzi,
pentru c altminteri pcatul va cdea asupra casei ntregi. i
atunci a putea fi soia ta, voi fi i eu cretin, pentru c pentru
un cretin nu e pcat s fii necinstit cu fora, i tu
m-ai iubi i atunci

Cunoate interdiciile
culturii sale i
urmrile erosului
interzis, dar prefer
sacrificiul
Simbol al sacrificiului
pentru iubire

Caracterizarea
Retrospecia
indirect (reiese din
felul ei de a gndi)

Anexa 9
Fia de lucru
(Caracterizarea lui Allan)
1. Completai tabelul urmtor cu mijloacele de construcie specifice prozei moderne, modalitile de caracterizare i trsturile
persoanjului corespunztoare citatelor din prima coloan.

Citat
,,Gara o simeam ca prieten de cte ori scoboram din taxi i
alergam vioi pe peron, cu casca maron tras bine pe ochi, cu
servitorul dup mine, cu cinci reviste ilustrate subsuoar...

,,M aflam, atunci, la nceputul carierei mele n India. Venisem cu o


sum de superstiii, eram membru n Rotary Club, foarte mndru de
cetenia i descendena mea continental, citeam mult despre fizica
matematic (dei n adolescen visasem s m fac misionar) i

Trstura
personajului
Personaj - narator
Perspectiv
subiectiv

Tnr european
Mndru,
orgolios

Modalitatea
de caracterizare

Mijloace de
construcie
specifice
prozei
moderne

Caracterizarea
indirect
(trsturile reies
din limbaj,
comportament, din
gndurile lui Allan)
Caracterizare
direct
(autocaracterizare)

Retrospecia
Introspecia

Retrospecie
Introspectie

scriam aproape zilnic n jurnal


,,N-a fi suportat pentru nimic n lume s-i bat joc de mine o fat
de aptesprezece ani...
,,Pe Norinne o iubisem i eu ntr-o vreme, aa cum iubim noi, tinerii
de 24 de ani
,,Voiam s dau via acestor locuri necate n ferigi i liane, cu
oamenii lor att de cruni i inoceni. Voiam s le descopr estetica i
morala i culegeam zilnic anecdote, luam fotografii, schiam
genealogii

,,mi fixa picioarele cu un zmbet ()


Eu ncepui a vorbi stupiditi ca s curm tcerea spunnd c aceasta
nu are nicio importan cci niciodat nu se vd picioarele()
- La noi e altfel, m ntrerupse Maitreyi, mblnzit. La noi
prietenii i arat dragostea atingndu-i picioarele goale.
,,A vrea s mrturisesc de la nceput i rspicat c niciodat nu
m-am gndit la dragoste n cele dinti luni petrecute n tovria lui
Maitreyi
,,nu simeam niciun fel de dragoste, ci numai delicii intelectuale
,,Sunt sigur c Maitreyi m iubete (Not. Ct mi-a trebuit pn s
neleg!) Scrie poeme pentru mine i mi recit ziua ntreag versuri.
Eu nu o iubesc. O admir enorm...
,,Mi-o arta de sub pat; o rogojin subire ca pnza, fcut din pai de
bambu. Eram emoionat; parc m-a fi aflat deodat n faa unei
sfinte. Am adorat-o aproape n acea clip
,, O iubesc mult, feroce i mi-e team de Maitreyi.
,,Nicio femeie nu m-a tulburat atta. Suferina mea senzual e un
blestem

,,Mi-e team i m bucur. Sufletul nu mi-e nc uscat de gnduri


noi i nerezolvate. Pot fi nc ptima ndrgostit, dei nu
sentimental. Dar, defapt, ce-mi pas mie dac sunt sau nu
sentimental?
,,Cteodat, afacerea asta m enerveaz, alteori m amuz. n
general sunt intoxicat de dragoste, visez cstorie i fii. M face
s-mi pierd mult timp. Concentrarea mintal e dificil. Dar nu voi

nsetat de
cunoatere
Vrea s
,,civilizeze
India
Prin eros
descoper
cultura hindus

Caracterizare
indirect
(trsturile reies
din gnduri, din
fapte)
Caracterizare
indirect
(trsturile reies
din relaia cu alte
personaje)

Lucid i analitic Caracterizare


Se ndrgostete indirect ( trsturile reies din
treptat
gndurile i
frmntrile
sufleteti ale
personajului, din
relaia cu celelalte
personaje)

Interogativ i
problematic
i analizeaz
cu luciditate
tririle

Caracterizare
indirect ( trsturile reies din
gndurile i
frmntrile
sufleteti ale
personajului)

Retrospecia

Retrospecia

Autoanaliza
Introspecia
Jurnalul

Autoanaliza
Introspecia
Jurnalul

renuna la dragoste.
,,Eforturile vizibile pe care le fcea Sen m stinghereau tot mai mult,
m fceau bnuitor, rutcios. Cteodat m ntrebam dac nu i-au
pus n gnd s m cstoreasc cu fata lor, dei, logic, lucrul acesta
era o imposibilitate, i ei toi i-ar fi pierdut casta i numele dac ar fi
ngduit asemenea nunt

Bnuitor
Rutcios
Interogativ
Problematic
Lucid

,,Doamna Sen, ndeosebi, m covrete cu simpatia-i matern.


Inginerul m numete copilul su.

Simpatic
,,copil

,,Strngnd-o n brae, am simit pentru ntia dat teama c


dragostea Maitreyiei ar putea cndva s m oboseasc.(...)Cnd
aveam nevoie de singurtate de ce nu mi-o ghicea? De ce nici
dragostea cea mai mare nu poate ghici dorina celuilalt?

Dominat de
incertitudine

,,Inginerul plec, i izbucni n plns nebunete, smulgndu-mi prul,


mucndu-mi pumnii. (...)Parc fusesem rupt n zece buci, cci mi
simeam trupul numai o ran, sufletul risipit, nu mai aveam nici
voin, nici putere s m dezmeticesc o clip.

Patetic

,,Nu mai eram de mult tnrul vnjos i optimist, tiind ce vrea i ce


poate, europeanul ndrgostit de tehnic i pionierat, care debarcase
cndva n India ca s-o civilizeze.

E marcat de
suferin
Dezamgit

,, Nopile, tu vii la mine, cum veneam eu altdat, n camera noastr


de dragoste din Bhowanipore. Dar eu veneam ca femeie(...) pe cnd
tu vii acum ca un zeu din aur i din pietre scumpe, i te ador, cci tu
eti mai mult dect dragostea mea, tu eti soarele meu, viaa mea

Seamn cu un
zeu

,,Nu voiam cu niciun pre s dispar din dragostea ei, nlocuit fiind de
o idee, de un mit. Nu voiam s m consolez cu dragostea etern i

Intelectualul
lucid nsetat de

Caracterizarea
direct
(autocaracterizare)
Caracterizerea
indirect (reiese
din gndurile
personajului)
Caracterizarea
direct (fcut de
alte persoanje)
Caracterizarea
indirect (reiese
din gndurile
personajului)
Caracterizare
indirect
(trsturile reies
din faptele
personajului i din
gndurile sale, din
reaciile pe care le
are n situaii
limit)
Caracterizarea
direct
(autocaracterizarea)
Caracterizare
direct (fcut de
Maitreyi)

Caracterizare

Retrospecia

Retrospecia
Introspecia
Jurnal

Retrospecia
Introspecia

Retrospecia
Introspecia

Retrospecia

Introspecia
Retrospecia
9

cereasc; dragostea mea cerea mplinire, vieuire pe pmnt, nu


perechea ngereasc
,,Iubeam bucata aceasta de pmnt aproape de mare, cmpia aceasta
plin de erpi i dezolat, n care palmierii erau mari i tufele
parfumate. Iubeam dimineile, nainte de rsritul zorilor, cnd
tcerea m fcea s chiui de bucurie; o singurtate aproape uman,
pe acest cmp att de verde i att de prsit ateptndu-i cltorul
sub cel mai frumos cer care mi-a fost dat s-l vd vreodat.

concret
indirect (reiese
Strinul care are din gndurile
o experien de personajului)
cunoatere
Prin eros
descoper
cultura indian

10

Fia de lucru
(Caracterizarea lui Allan)
1. Completai tabelul urmtor cumijloace de construcie specifice prozei moderne, modalitile de caracterizare i trsturile
persoanjului corespunztoare citatelor din prima coloan.

Citat

Trstura
Modalitatea de
personajului caracterizare

Mijloace de
construcie
specifice prozei
moderne

,,Gara o simeam ca prieten de cte ori scoboram din taxi i alergam vioi pe peron,
cu casca maron tras bine pe ochi, cu servitorul dup mine, cu cinci reviste ilustrate
sub suoar...
,,M aflam, atunci, la nceputul carierei mele n India. Venisem cu o sum de
superstiii, eram membru n Rotary Club, foarte mndru de cetenia i descendena
mea continental, citeam mult despre fizica matematic (dei n adolescen
visasem s m fac misionar) i scriam aproape zilnic n jurnal
,,N-a fi suportat pentru nimic n lume s-i bat joc de mine o fat de aptesprezece
ani...
,,Pe Norinne o iubisem i eu ntr-o vreme, aa cum iubim noi, tinerii de 24 de ani
,,Voiam s dau via acestor locuri necate n ferigi i liane, cu oamenii lor att de
cruni i inoceni. Voiam s le descopr estetica i morala i culegeam zilnic
anecdote, luam fotografii, schiam genealogii
,,mi fixa picioarele cu un zmbet ()
Eu ncepui a vorbi stupiditi ca s curm tcerea spunnd c aceasta nu are nicio
11

importan cci niciodat nu se vd picioarele()


- La noi e altfel, m ntrerupse Maitreyi, mblnzit. La noi prietenii i arat
dragostea atingndu-i picioarele goale.
,,A vrea s mrturisesc de la nceput i rspicat c niciodat nu
m-am gndit la dragoste n cele dinti luni petrecute n tovria lui Maitreyi
,,nu simeam niciun fel de dragoste, ci numai delicii intelectuale
,,Sunt sigur c Maitreyi m iubete (Not. Ct mi-a trebuit pn s neleg!) Scrie
poeme pentru mine i mi recit ziua ntreag versuri. Eu nu o iubesc. O admir
enorm...
,,Mi-o arta de sub pat; o rogojin subire ca pnza, fcut din pai de bambu. Eram
emoionat; parc m-a fi aflat deodat n faa unei sfinte. Am adorat-o aproape n
acea clip
,, O iubesc mult, feroce i mi-e team de Maitreyi.
,,Nicio femeie nu m-a tulburat atta. Suferina mea senzual e un blestem
,,Mi-e team i m bucur. Sufletul nu mi-e nc uscat de gnduri noi i
nerezolvate. Pot fi nc ptima ndrgostit, dei nu sentimental. Dar, defapt, ce-mi
pas mie dac sunt sau nu sentimental?
,,Cteodat, afacerea asta m enerveaz, alteori m amuz. n general sunt intoxicat
de dragoste, visez cstorie i fii. M face s-mi pierd mult timp. Concentrarea
mintal e dificil. Dar nu voi renuna la dragoste.
,,Eforturile vizibile pe care le fcea Sen m stinghereau tot mai mult, m fceau
bnuitor, rutcios. Cteodat m ntrebam dac nu i-au pus n gnd s m
cstoreasc cu fata lor, dei, logic, lucrul acesta era o imposibilitate, i ei toi i-ar
fi pierdut casta i numele dac ar fi ngduit asemenea nunt
,,Doamna Sen, ndeosebi, m covrete cu simpatia-i matern. Inginerul m
numete copilul su.
,,Strngnd-o n brae, am simit pentru ntia dat teama c dragostea Maitreyiei ar
putea cndva s m oboseasc.(...)Cnd aveam nevoie de singurtate de ce nu mi-o
ghicea? De ce nici dragostea cea mai mare nu poate ghici dorina celuilalt?
,,Inginerul plec, i izbucni n plns nebunete, smulgndu-mi prul, mucndu-mi
pumnii. (...)Parc fusesem rupt n zece buci, cci mi simeam trupul numai o ran,
sufletul risipit, nu mai aveam nici voin, nici putere s m dezmeticesc o clip.
,,Nu mai eram de mult tnrul vnjos i optimist, tiind ce vrea i ce poate,
12

europeanul ndrgostit de tehnic i pionierat, care debarcase cndva n India ca s-o


civilizeze.
,, Nopile, tu vii la mine, cum veneam eu altdat, n camera noastr de dragoste din
Bhowanipore. Dar eu veneam ca femeie(...) pe cnd tu vii acum ca un zeu din aur i
din pietre scumpe, i te ador, cci tu eti mai mult dect dragostea mea, tu eti
soarele meu, viaa mea
,,Nu voiam cu niciun pre s dispar din dragostea ei, nlocuit fiind de o idee, de un
mit. Nu voiam s m consolez cu dragostea etern i cereasc; dragostea mea cerea
mplinire, vieuire pe pmnt, nu perechea ngereasc
,,Iubeam bucata aceasta de pmnt aproape de mare, cmpia aceasta plin de erpi
i dezolat, n care palmierii erau mari i tufele parfumate. Iubeam dimineile,
nainte de rsritul zorilor, cnd tcerea m fcea s chiui de bucurie; o singurtate
aproape uman, pe acest cmp att de verde i att de prsit ateptndu-i cltorul
sub cel mai frumos cer care mi-a fost dat s-l vd vreodat.

13

Fia de lucru
(Caracterizarea lui Maitreyi)
2. Completai tabelul urmtor cu trsturile persoanjelor i modalitile de caracterizare corespunztoare citatelor din prima
coloan.

Citat

Trstura
personajului

Mijloace de
Modalitatea constructie
de
specifice
caracterizare prozei
subiective

,,Mi se prea urt cu ochii ei prea mari i prea negri, cu buzele crnoase i
rsfrnte, cu snii puternici, de fecioar bengalez crescut prea plin, ca un
fruct trecut n copt
,,Maitreyi mi s-a prut, atunci, mult mai frumoas, n sari de culoarea ceaiului
palid, cu papuci albi cusui n argint, cu alul asemenea cireelor galbene, i
buclele ei prea negre, ochii ei prea mari, buzele ei prea roii creau parc o
via mai puin uman n acest trup nfurat i totui transparent, care tria,
s-ar fi spus, prin miracol, nu prin biologie.
,, O priveam cu oarecare curiozitate, cci nu izbuteam s neleg ce tain
ascunde fptura aceasta n micrile ei moi, de mtase, n zmbetul timid,
preliminar de panic, i mai ales n glasul ei att de schimbat n fiecare clip,
un glas care parc ar fi descoperit atunci anumite sunete.
,,i deodat aud un rs nestvilit, contagios, un rs de femeie i de copil n
acelai timp, care trecea de-a dreptul n inim i m nfiora
,, -Nu tii c Maitreyi scrie versuri? m ntreab foarte mndru, inginerul.
(...) Domnul Sen , care e o brut, a lovit-o peste fa cu pumnii pn a
podidit-o sngele.
,,Vorbea o englez fad i corect, de manual, dar, de cte ori ncepea s
vorbeasc, nici eu, nici Lucin nu ne puteam opri s n-o privim: parc ar fi
chemat vorbele ei.
,,-Am iubit nti un pom, din aceia pe care noi i numim ,,apte frunze se
pregti ea s povesteasc. (...)
14

M dureau cele ce spunea Maitreyi. M dureau att de mult, cu ct simeam n


stare s iubeasc totul cu aceeai pasiune, n timp ce eu voiam s m iubeasc
numai pe mine. O fiin care iubete intruna pe oricine
,, Mi-ai spus odat c, dac a fi fost violat i zvrlit afar din cas, tu m-ai
iubi nc. M gndeam ce bine ar fi fost s se ntmple aa. N-ar mai rmnea
nicio piedic n calea unirii noastre. Allan nelege c noi nu vom putea fi unii
i vom muri aa. cu pcatul nostru deasupra. Nici dac te vei converti tu nu
vor accepta s-mi fii so. Ei vor altceva, de ce nu-i aminteti? Dar dac cineva
m-ar necinsti, vor trebui s m arunce pe strzi, pentru c altminteri pcatul va
cdea asupra casei ntregi. i atunci a putea fi soia ta, voi fi i eu cretin,
pentru c pentru un cretin nu e pcat s fii necinstit cu fora, i tu
m-ai iubi i atunci

15

Oglinada tablei
Mircea Eliade, Maitreyi
Caracterizarea personajelor
Allan

personaj-narator
ofer o perspectiv subiectiv asupra ntmplrilor
tnr european
orgolios i mndru
nsetat de cunoatere
prin eros descoper cultura hindus
lucid i analitic
se ndrgostete treptat
interogativ i problematic
i analizeaz cu luciditate tririle
simpatic (pentru doamna Sen)
e ca un copil (pentru Narendra Sen)
patetic
marcat de suferin
vzut, spre final, ca un zeu de Maitreyi
lucid i nsetat de concret
e strinul ce triete o experien de cunoatere
16

personaj modern
mijloace de construcie specifice prozei subiective (autoanaliza, instrospecia,
jurnalul)

17

You might also like