You are on page 1of 9

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran

: Sains

Kelas

: Tahun 4 Pintar

Tarikh / Hari

: 06 November 2012 / Selasa

Masa

: 9.00pg 9.40pg

Bil Murid

: 12 orang

Tema

: Menyiasat Bumi dan Alam Semesta

Bidang Pembelajaran

: Sistem Suria

Objektif Pembelajaran

: Memahami Sistem Suria

Hasil Pembelajaran

: Di akhir sessi pembelajaran ini, murid dapat:


A Menguasai isi kandungan

<!--[if !supportLists]-->a) <!--[endif]-->Menyatakan nama-nama planet dalam Sistem


Suria mengikut turutan.

<!--[if !supportLists]-->b) <!--[endif]-->Menyatakan keistimewaan bagi setiap planet


dalam Sistem Suria.
B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi
berfikir
a) Memerhati
b) Menggunakan perhubungan ruang dan masa
c) Membanding dan membezakan
d) Mencirikan
e) Membuat urutan

C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni

<!--[if !supportLists]-->a) <!--[endif]-->Menyedari bahawa Sains merupakan satu


daripada cara untuk memahami alam.

<!--[if !supportLists]-->b) <!--[endif]-->Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam


sekeliling
Konsep/prinsip/hukum/teori:
a) Sistem Suria

b) Planet-planet beredar mengelilingi matahari


mengikut orbitmya
c) Ada 8 planet dalam Sistem Suria
Bahan:
LCD
Notebook
Kad nama planet
Kad keistimewaan planet
Pengetahuan sedia ada:
Murid pernah melihat gambar planet-planet melalui
pembacaan atau di kaca televisyen

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS 4 PINTAR


Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan

Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set

Catatan
Strategi /

Induksi

<!--[if !

(5 minit)

Ahli-Ahli Sistem
Suria

1.Matahari
2.Bulan /
satelit
semulajadi
3.Planet
4.Asteroid
5.Meteor
6.Komet

<!--[if !

Teknik

<!--[if !
supportLists]- supportLists]supportLists]
->1. <!-->1. <!--->1. <!-[endif]-->Guru [endif]-->Murid
[endif]-menayangkan

memerhati

gambar Sistem

gambar Sistem

>Tayangan

Suria melalui

Suria yang

powerpoint

powerpoint.

ditayangkan.

<!--[if !
<!--[if !

<!--[if !

supportLists]

supportLists]- supportLists]- -->2. <!-->2. <!-->2. <!-[endif]--

Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan

Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Catatan

[endif]-->Guru
bertanya kepada
murid apakah

[endif]-->Murid

ahli-ahli Sistem

menyatakan ahli-

Suria.

ahli Sistem Suria.

<!--[if !

>Penerangan

<!--[if !
KBKK

supportLists]- supportLists]<!--[if !
->
3.
<!-->3. <!-supportLists]
[endif]-->
Murid
[endif]-->Guru
-->1. <!-memerhati
menunjukkan

gambar ahli-ahli

gambar-gambar

[endif]--

Sistem Suria

ahli Sistem Suria


yang ditayangkan

>Memerhati

melalui
powerpoint

dan mendengar
penerangan guru.

dan memberi
penerangan
mengenainya.
Perkembangan
Langkah
1
(6 minit)

Strategi /
Kenal pasti

<!--[if !

planet-planet
dalam Sistem
Suria mengikut
turutan

1.Utarid
2.Zuhrah
3.Bumi
4.Marikh

<!--[if !

Teknik

<!--[if !
supportLists]- supportLists]supportLists]
->1. <!-->1. <!--->1. <!-[endif]-->Guru [endif]-->Ahli
[endif]-memberi setiap

setiap kumpulan

kumpulan dengan

berbincang dan

>Perbincangan

2 keping kad

menilai nama-

kumpulan

nama-nama

nama planet yang

Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan
5.Musytari
6.Zuhal
7.Uranus
8.Neptun

Catatan
Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
planet .
diberi.
<!--[if !

supportLists]
<!--[if !

<!--[if !

-->2. <!--

supportLists]- supportLists]- [endif]-->2. <!-->2. <!->Penerangan


[endif]-->Guru

[endif]--> Ahli

mengarahkan

kumpulan ke

setiap kumpulan

papan putih untuk

untuk

menampalkan

menampalkan

nama-nama

-->3. <!--

nama-nama

planet apabila

planet di papan

dipanggil oleh

[endif]--

<!--[if !
supportLists]

putih berdasarkan guru berdasarkan

>Tayangan

kad yang diterima

kad yang mereka

powerpoint

mengikut urutan

terima.

apabila dipanggil.

KBKK

<!--[if !
3. Guru meminta
murid
menyatakan

<!--[if !
supportLists]- supportLists]
->3. <!--

-->1. <!--

nama-nama

[endif]-->Murid [endif]--

planet mengikut

menyatakan

turutan yang

nama-nama

betul.

planet mengikut

>Membuat
turutan

turutan yang

<!--[if !

betul.

<!--[if !

supportLists]-<!--[if !
->4. <!--

supportLists]-

supportLists]
-->2. <!--

Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan

Catatan

Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

[endif]-->Guru
menayangkan

->4. <!-[endif]-->Murid

gambar planet-

memerhati

planet dalam

gambar planet-

Sistem Suria

[endif]--

planet yang

melalui

>Memerhati

ditayangkan dan

powerpoint dan

mendengar

memberi

penerangan guru.

penerangan.
Langkah
2

<!--[if !

(15 minit)

<!--[if !

supportLists]- supportLists]- Strategi/ Teknik


<!--[if !
->1. <!-->1. <!-memberikan

[endif]-->Murid supportLists]
berbincang dalam -->1. <!--

planet dalam

setiap kumpulan

kumpulan

Sistem Suria

dua kad yang

mengenai kad

mengandungi

yang diterima

>Perbincangan

keistimewaan

berkaitan dengan

kumpulan

mana-mana

planet yang

planet.

mana.

Kenal pasti

[endif]-->Guru

keistimewaan 8

[endif]--

<!--[if !
supportLists]

<!--[if !

<!--[if !

-->2. <!--

supportLists]- supportLists]->2. <!--

->2. <!--

[endif]-->Guru

[endif]-->Wakil

meminta setiap

setiap kumpulan

[endif]->Penerangan

<!--[if !

Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan

Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
kumpulan
menampalkan
menampalkan

keistimewaan

keistimewaan

planet yang

Catatan

supportLists]
-->3. <!--

<!--[if !vml]-- planet-planet di


berkaitan dengan [endif]-><!--[endif]-- papan putih
kad yang diterima >Tayangan
> Utarid
berdasarkan kad
di papan putih
powerpoint
<!--[if !vml]-- yang mereka
apabila dipanggil
><!--[endif]-- terima mengikut oleh guru.
>Zuhrah
turutan
<!--[if !vml]-<!--[if !
><!--[endif]-- planetyang
pertama hingga
> Bumi
supportLists]kelapan
apabila
<!--[if !vml]-->3. <!-><!--[endif]-- dipanggil oleh
guru.
> Marikh
[endif]-->Murid
<!--[if !vml]-mendengar
><!--[endif]--<!--[if !
penerangan guru
>Musytari
dengan melihat
<!--[if !vml]-- supportLists]gambar di
><!--[endif]-- ->3. <!-powerpoint serta
> Zuhal
KBKK
[endif]-->
Guru membuat
<!--[if !vml]-<!--[if !
perbandingan
><!--[endif]-- menerangkan
supportLists]
keistimewaan
dengan jawapan
> Uranus
yang telah
<!--[if !vml]-- setiap planet
-->1. <!-><!--[endif]-- berdasarkan
mereka
[endif]-> Neptun
gambar di
tampalkan di
powerpoint dan
membandingkan
dengan jawapan

papan putih.

>Memerhati
<!--[if !

murid melalui kad

supportLists]

keistimewaan

-->2. <!--

yang ditampal

[endif]--

Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan

Catatan

Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

>Menggunakan
perhubungan
ruang dan
masa

<!--[if !
supportLists]
-->3. <!-[endif]->Mencirikan

oleh setiap
kumpulan.

<!--[if !
supportLists]
-->4. <!-[endif]->Membanding
dan membeza

Langkah

Kuiz

Strategi/ Teknik

<!--[if !

(5 minit)

<!--[if !

supportLists]-

supportLists]- ->1. <!-[endif]-->Ahli


->1. <!-[endif]-->Guru
memberikan

kumpulan
menjawab soalan

Kuiz

Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan

Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid
soalan. Ahli

Catatan

kumpulan yang
mengangkat
tangan dahulu

yang diajukan

boleh menjawab

oleh guru.

soalan. Ganjaran

Ganjaran bintang

bintang diberi

ditampal diruang

kepada kumpulan

kumpulan

yang ahlinya

masing-masing

dapat menjawab
dengan betul.

<!--[if !

<!--[if !

supportLists]->1. <!-[endif]-->Guru

Langkah

Penilaian

(Lembaran Kerja)

(5 minit)

mengedarkan
lembaran kerja
berdasarkan hasil
pembelajaran

supportLists]->1. <!-[endif]-->Murid
menjawab
soalan-soalan
dalam lembaran

Strategi/ Teknik
Penilaian

kerja yang
diberikan oleh
guru.

(Rujuk
Lampiran 1)
Penutup
(4 minit)

Strategi/ Teknik

<!--[if !
Menyatakan
semula planetplanet dalam

supportLists]-<!--[if !
->1. <!--

supportLists]-

Penyoalan

Langkah
/ Masa

Aktiviti Pengajaran
Isi Kandungan

Dan Pembelajaran
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

->1. <!-[endif]-->Guru

[endif]-->Murid

mengingatkan

menyatakan

Sistem Suria dan

semula tentang

semula nama-

keistimewaannya

urutan planet-

nama planet

planet dalam

mengikut turutan

Sistem Suria dan

dan keistimewaan

keistimewaannya.

planet tersebut.

Catatan

You might also like