Professional Documents
Culture Documents
Ayaman Zahidi PSV
Ayaman Zahidi PSV
1.0 PENGENALAN
Pendidikan Seni visual ialah mata pelajaran wajib di peringkat sekolah rendah.
Mata pelajaran ini bertujuan membentuk keperibadian generasi Malaysia yang celik
budaya kesenian. Sukatan Pelajaran pendidikan Seni Visual Kurikulum Bersepadu
sekolah rendah merangkumi tajuk-tajuk yang menegaskan penerokaan, proses
penghasilan, pengertian seni secara menyeluruh dan aspek kritikan.
Kursus ini meminta kami untuk menyiapkan satu Kerja Kursus Projek PSV 3703e
mengenai perancangan Rancangan Pengajaran Harian. Dalam tugasan ini kami
dikehendaki menyediakan rancangan pengajaran harian yang mengandungi aktivitiaktiviti yang menarik dan merangkumi Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual
sekolah rendah.Di samping menyediakan Rancangan Pengajaran Harian, kami juga
dikehendaki untuk menyediakan bahan bantu mengajar dan hasil aktiviti pendidikan
seni yang dijalankan semasa pengajaran dan pembelajaran berlansung. Selain dari itu,
tugasan ini memerlukan pengaplikasian pendekatan, stategi, kaedah dan teknik
pengajaran dan pembelajaran PSV penghasilan bahan bantu mengajar maujud 2D atau
3D serta menghasilkan folio berproses.
Seperti yang dimaklumkan matlamat mata pelajaran seni visual sekolah rendah
adalah untuk melahirkan insan yang harmonis, kritis, kreatif dan produktif menerusi
pemupukan asas seni visual. Kandungan kurikulum berupaya membantu murid
meningkatkan rasa kesyukuran terhadap Tuhan, menghargai keindahan alam
persekitaran, keindahan seni dan warisan bangsa serta dapat menyumbang kearah
pembangunan diri, keluarga, masyarakat dan Negara selaras dengan hasrat Falsafah
pendidikan Kebangsaan.Justeru, di harapkan kerja Kursus Projek ini dapat memberi
input positif kepada kami semua.
PSV 3703e
3 Arif
Tema
Bidang
Modul
Anyaman
Tajuk
Masa
60 minit
Media
Alat
EMK
STANDARD KANDUNGAN
1.
Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu garisan, rupa, jalinan, warna,
harmoni dan kontra yang terdapat pada objek alam semula jadi dan karya seni
dalam penghasilan anyaman siku keluang.
2.
3.
4.
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual,
sejarah seni dan budaya.
PSV 3703e
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1
Unsur seni
4.1.1.1
Garisan - lurus
4.1.1.2
Rupa - geometri
4.1.1.3
4.1.1.4
kedua-dua warna
4.1.2 Prinsip rekaan
4.1.2.1
4.1.2.2
4.2
Aplikasi Seni
seni visual,
Harmoni - kelarai
Kontra - warna
penghasilan anyaman.
4.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis media
4.2.1.1
Alat gunting
4.2.1.2
visual,
penghasilan karya
PPG JUN 2011 | TESL 4
PSV 3703e
karya
4.4
Apresiasi Seni
dan rakan
4.4.1
4.4.2
OBJEKTIF PEMBELAJARAN
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
Kognitif :
1)Mengenal kraftangan tradisional Melayu.
2) Meningkatkan daya kreativiti dalam penghasilan anyaman.
Afektif :
1) Menghargai hasil seni kraftangan tradisional
2) Bekerjasama dan bantu-membantu antara satu sama lain
PSV 3703e
STANDARD PEMBELAJARAN
ILUSTRASI AKTIVITI
Persepsi Estetik
Aplikasi Seni
SET INDUKSI/ORIENTASI
PSV 3703e
SET PERALIHAN
PSV 3703e
SET PERKEMBANGAN
Guru
menunjukkan
anyaman
kelarai
dijadikan
alas
yang
contoh
telah
PSV 3703e
Ekspresi Kreatif
PSV 3703e
PENUTUP
Guru meminta murid menyatakan
perasaan diri terhadap kegiatan
yang dijalankan.
Gambar 1
PSV 3703e
Gambar 2
Gambar 3
1
0
PSV 3703e
Gambar 4
1
1
PSV 3703e
Anyaman Selipar
Pemilihan Objek Dan Bahan 1
PPG JUN 2011 | TESL 4
1
2
PSV 3703e
1
3
PSV 3703e
1
4
PSV 3703e
1
5
PSV 3703e
pengaplikasian pendekatan, stategi, kaedah dan teknik pengajaran dan pembelajaran PSV
penghasilan bahan bantu mengajar maujud 2D atau 3D serta menghasilkan folio berproses.
Saya telah melakukan beberapa sesi pemilihan untuk mendapatkan idea
yang terbaik bagi memenuhi kehendak tugasan projek. Beberapa pemerhatian telah saya
lakukan di perpustakaan sekolah, galeri seni dan juga galeri sejarah yang terdapat di sekolah
saya. Berdasarkan keempat-empat bidang yang terdapat dalam bidang seni sekolah rendah ini,
saya telah memilih kraf tradisional iaitu anyaman.
Saya memulakan tugasan projek ini dengan membuat Rancangan Pengajaran
Harian Pendidikan Seni Pengajaran dan pembelajaran adalah berkait rapat antara satu sama
lain. Justeru, di sinilah pentingnya kaedah, strategi dan teknik-teknik pengajaran di dalam kelas.
Guru merupakan watak utama untuk membimbing pelajar mengikuti pembelajaran di dalam
kelas. Ini semua hanya akan dapat dilakukan sekiranya warga pendidik dapat melaksanakan
peranan mereka untuk mengikuti kaedah pengajaran ini dengan sebaik mungkin dan
mengaplikasikanya di dalam kelas terutamanya untuk membangunkan sumber manusia
bersesuaian dengan keperluan menghadapi globalisasi.
Oleh yang demikian, berdasarkan tugasan ini, dapat disimpulkan bahawa
penyediaan Rancangan Pengajaran Harian adalah perkara yang perlu dititik beratkan supaya
dapat menyediakan Rancangan Pengajaran yang berkesan serta dapat menjalankan sesi
pengajaran dengan lancar dan teratur. Oleh yang demikian, bagi mencapai sesi pengajaran
yang baik, guru seharusnya menguasai segala strategi, kaedah dan teknik-teknik dalam
pengajaran. Untuk itu, secara tidak langsung penyampaian yang dilakukan juga turut berkesan
jika strategi pengajaran yang digunakan adalah bersesuaian dengan apa yang ingin diajar dan
seterusnya sudah tentu dapat memenuhi objektif yang ingin dicapai.
Namun demikian, perlu diingat bahawa aktiviti pengajaran juga haruslah
bersesuaian dengan pelajar dan mengikut aras yang bersesuaian bermula dari aras rendah,
sederhana dan tinggi. Selain itu, bahan bantu mengajar bagi subjek Seni Visual ini juga amatlah
penting supaya sesi pengajaran dan pembelajaran dapat berjalan secara berkesan dan dapat
menarik perhatian murid untuk penglibatan secara menyeluruh. Kesimpulannya, saya dapati,
perancangan yang baik serta pengintegrasian yang menarik amatlah membantu melicinkan sesi
pengajaran dan pembelajaran di samping perkara lain, kerana sudah tentu murid lebih
berkeyakinan dan seronok untuk belajar.
PPG JUN 2011 | TESL 4
1
6
PSV 3703e
Sepanjang melaksanakan tugasan ini, saya telah melalui pelbagai masalah, namun
saya tetap menanamkan sikap rajin berusaha bagi menyiapkan tugasan ini. Di samping itu,
dengan melaksanakan kerja kursus ini, saya telah mengkaji, memahami dan sedikit sebanyak
dapat mengukuhkan pengetahuan berkenaan matapelajaran ini lebih-lebih lagi berkenaan
penulisan Rancangan Pengajaran. Justeru, tugasan ini telah memberikan input dan
pengalaman yang baik untuk saya dan rakan saya.
RUJUKAN
Ikhsan Othman, Norila Md Salleh. (2005). Kurikulum dan Pengajaran Sekolah Rendah.
Perak: Quantum Books.
Kamarudin Hj Husin. (1993). Perkaedahan Mengajar Bahasa. Selangor: Kumpulan
Budiman Sdn. Bhd.
Mok Soon Sang. (2010). Pedagogi untuk Pengajaran dan Pembelajaran .Perak:
Multimedia Sdn. Bhd.
PPG JUN 2011 | TESL 4
1
7
PSV 3703e
Loy Chee Luen, Mazlina Che Mustafa, Norly Jamil, Azila Alias.(2011). Perkembangan
Seni dan Kraf Kanak-kanak. Selangor: Gerak Ilmu Sdn Bhd.
PERKEMBANGAN IDEA
Langkah 1 :Potong kertas warna mengikut jalur untuk dijadikan sisip anyaman
1
8
PSV 3703e
1
9
PSV 3703e
2
0
PSV 3703e
2
1