You are on page 1of 3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS PENDEKATAN INDUKTIF

Tarikh

30 April 2014

Masa

08.40 09.40

Kelas

5 Mulia

Bilangan Murid

33 orang

Tema

Menyiasat Alam Bahan

Tajuk

Sifat-sifat Bahan

Objektif Pembelajaran

Memahami sifat-sifat bahan

Hasil Pembelajaran

Pada akhir PdP murid akan dapat;

Mengenalpasti

bahan

konduktor

atau

penebat elektrik
Pengetahuan Sedia Ada

a)

kejutan elektrik yang berkaitan dengan


pengalir dan penebat elektrik.

Kemahiran Proses Sains

Kemahiran Berfikir

a)

komunikasi, meramal dan mengelas

Mengumpul dan mengelas bahan konduktor dan


bahan penebat

Pendekatan / kaedah/

Fasa / Masa

induktif

Kandungan
1

Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran
1. Jenis aktiviti : Bercerita
Guru menceritakan
mengenai pengalaman
terkena kejutan elektrik
yang kecil apabila
Orientasi
( 5 minit )

menggunakan alatan

Mengapa terdapat jenis


bahan dalam satu alat
elektrik

elektrik.
Bersoal jawab tentang

Kem

Kom

cerita tersebut iaitu

Nila

tentang jenis bahan yang

Me

boleh menyebabkan
kejutan elektrik
berdasarkan pengalaman
sedia ada murid.
1. Mengedarkan pelbagai jenis
objek kepada murid seperti
paku, kertas, buku, pensel kayu,
pembaris plastik, getah
Pencetusan Idea
( 10 minit )

Mengenalpasti objek
konduktor dan penebat
pemadam dan rod kaca.
2. Murid mengelaskan bahan-

elektrik.

Kem

Me

bahan tersebut kepada 2

Penstrukturan Idea
( 25 minit )

kumpulan iaitu konduktor dan

Nila

penebat elektrik.

Ker

Mengekperimen bahan yang


diberi dalam litar elektrik.

Kem
1. Murid membina litar lengkap.
2. Murid menyambungkan objek
yang diberi dalam satu litar
lengkap.
3. Murid membuat pemerhatian

Me

pem

Nila

tentang nyalaan mentol bagi


setiap objek yang disambung
dalam litar lengkap.
4. Murid merekodkan hasil
pemerhatian dalam lembaran

Ker

yang telah diberikan.

1. Guru meminta setiap kumpulan


murid untuk membentangkan

Aplikasi Idea
( 15 minit )

Bahan konduktor

( pengalir elektrik )
Bahan penebat
( bukan pengalir
elektrik )

hasil keputusan eksperimen.


2. Setiap kumpulan murid
membuat kesimpulan
berdasarkan hasil eksperimen
masing-masing.

( aras

tinggi )
3. Guru mengukuhkan lagi hasil

Kem

kom

Nila

Ker

dapatan bagi setiap kumpulan


dan memberi takrifan konduktor
dan penebat elektrik.

Kem
Refleksi

Senarai bahan konduktor

( 5 minit )

dan penebat elektrik

1. Murid membuat peta minda

kom

daripada lembaran kerja yang


diberikan.

Nila

Hor

You might also like