You are on page 1of 8

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL KBSR

Matapelajaran

: Pendidikan Seni Visual

Tahun

: 4 Bestari

Tarikh

: 10 Oktober 2011

Bil. murid

: 32/32

Masa

: 9.15 10.15 pagi

Bidang kegiatan : Mengenal kraf tradisonal


Aktiviti

: Menghasilkan wau menggunakan teknik tampalan dan potongan.

Tajuk

: Wau Hiasanku

Objektif

: Di akhir pembelajaran, murid dapat:


1) Eksplisit
- Menghasilkan bentuk dan corak yang menarik menggunakan
teknik tampalan dan potongan.
2) Implisit
- Membuat wau pelbagai saiz, bentuk dan jenis serta
mengaplikasikan dalam kehidupan seharian mereka.
3) Estetika
- Menerapkan nilai-nilai kreativiti dan keselamatan dalam
penghasilan produk serta menekankan aspek kekemasan
-

sepanjang proses penghasilan.


Menerapkan sifat menghargai barangan kraf tradisonal
negara.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat dan bermain wau atau layang-layang di
rumah dan persekitarannya.
Persediaan murid

: i) Alat Gunting, gam


ii) Bahan Rainbow paper , mounting board, tali, benang bulu
kambing,

Bahan bantu mengajar : Contoh hasilan guru, video


KBKK

: Murid dapat menjana idea dalam menghasilkanbentuk wau


yang kemas dan menarik.

Nilai

: i) Memupuk sikap tolong-menolong, mementingkan


kekemasan dan ketelitian.
ii) Saling menghormati dan bertoleransi antara satu sama lain.

PERKARA
SET INDUKSI
(5 minit)

BUTIRAN
1) Guru

ISI KANDUNGAN
1) Murid-murid

menayangkan

dikehendaki menonton

video

video yang guru

permainan wau
tradisional.

tayangkan.
2) Guru bersoal jawab

CATATAN
BBM
-Tayangan video
Teknik
-Soal jawab

dengan murid tentang


permainan wau.
Antaranya ialah:
- Adakah kamu pernah

Teori Kecerdasan
Pelbagai
-Verbal Linguistik

bermain wau?
- Apakah wau yang
kamu paling suka?
3) Guru mengaitkan
aktiviti tersebut dengan

Teori pembelajaran
-Konstektual
KBKK
-Menghubungkaitkan

topik pembelajaran.
PERKEMBANGAN
( 40 minit)

1) Guru
menunjukkan
hasilan produk
guru iaitu wau
kepada muridmurid.
2) Guru

1) Murid-murid melihat
contoh karya yang telah
dihasilkan oleh guru.
2) Guru menerangkan
proses penghasilan
wau. Langkahnya

-Demonstrasi
Kemahiran
-Mendengar
-Memerhati

adalah seperti berikut::

menerangkan

KBKK

proses

Langkah 1:

penghasilan

Sediakan alat dan bahan

mengikut

(gunting, gam, Rainbow paper


, mounting board, tali, benang

urutan langkah

Teknik

-Kreatif
-Inovatif
-Menjana idea

yang betul.
3) Guru meminta

bulu kambing)

Teori Kecerdasan
Pelbagai

murid

-Interpersonal

menyediakan

-Kecerdasan visual

alat dan bahan

ruang

yang
diperlukan

Teori pembelajaran

untuk
menghasilkan

Langkah 2:

wau mengikut

Sediakan sekeping rainbow

kreativiti

paper. Lukiskan bentuk wau

masing-

yang diingini.

masing.

-Konstruktivisme
Nilai
-Kerjasama
-Ketelitian
-Kekemasan
-Ketekunan

Langkah 3:
Kemudian, guntingkan bentuk
wau tersebut.

Langkah 4:
Seterusnya, tampalkan bentuk

wau yang telah digunting pada


mounting board supaya tebal
dan keras.

Langkah 5:
Lukiskan corak/motif pada
kertas warna yang lain.
Kemudian, gunting dan
tampalkan pada wau tadi.

Langkah 6:
Seterusnya, tampalkan tali

putih pada bahagian tepi/ garis


tepi wau supaya lebih kemas.

Langkah 7:
Kemudian, hiaskan bahagian
atas dan tepi wau dengan
benang nilon yang berwarnawarni.

Langkah 8:
Produk siap

3) Murid menghasilkan
karya dengan
bimbingan guru.

KEMUNCAK
(10 minit)

1) Proses
kemasan
2) Membuat
apresiasi dan
kritikan.

1) Murid-murid membuat
kemasan terakhir pada
karya masing-masing.
2) Guru memilih beberapa
orang murid untuk
membuat apresiasi dan

Teori Kecerdasan
Pelbagai
-Interpersonal
-Intrapersonal
Kecerdasan Vervallinguistik

kritikan di hadapan
kelas.
3) Semasa sesi ini, murid
membuat refleksi dan

KBKK
-Membanding beza

menyatakan perasaan
serta pengalaman
mereka terhadap aktiviti
yang telah dijalankan.

Nilai
-Menghargai

4) Sesi apresiasi dan


refleksi kerja murid

Pendekatan DBAE
-Apresiasi seni

dinilai menerusi skala:


i)Baik
ii)Sederhana
iii)Kurang mencapai
tahap
5) Guru membuat kritikan
membina dan membuat
rumusan tentang topik
pembelajaran.
PENUTUP
(5 minit)

1) Pamer hasil
murid
2) Perbincangan

1) Produk yang dihasilkan


dipamerkan di sudut
seni.
2) Guru dan murid

KBKK:
-Menjana idea murid
untuk lebih kreatif

membuat perbincangan

Teori Kecerdasan

mengenai topik hari

Pelbagai

tersebut.

-Intrapersonal
Nilai
-Menghargai

Refleksi:

You might also like