You are on page 1of 11

Proiect de lecie

Unitatea de nvmnt: Colegiul National Pedagogic Carol I


Data: 17.02.2015
Prof. Metodist: Georgescu Ion
Prof.nv.primar: Popescu Daniela
Propunator: Birloiu Narcisa
Clasa: Pregtitoare
Aria curricular: Arte si tehnologii
Disciplina: Muzic i micare
Unitatea de nvare: Anotimpurile
Domeniul: Elemente de limbaj muzical
Subiectul:
-cntecul: Copacelul de C. Mures
-repetarea cantecelor invatate:
Scolarei si scolarite-consolidare
Iarna-consolidare
Saniuta fuge consolidare
-exerciti pentru incalzire a vocii.
Forma de realizare: lecie integrat
Tipul leciei: predare-nvare

Competene specifice :
1.1 Receptarea unor sunete din mediul nconjurtor, cu durate i intensiti contrastante
2.3 Emiterea unor onomatopee asemntoare cu sunetele din mediul nconjurtor, cu durate i intensiti diferite
3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare
3.2 Executarea unui dans cu micare repetat, pe un cntec simplu, din folclorul copiilor
Obiective operaionale:
a. Cognitive:

OC1 S-i nsueasc corect elemente de tehnic vocal (dicie, emisie, respiraie);

OC2 S interpreteze corect i expresiv cntecul nvat;

OC3 S execute corect i expresiv linia ritmico-melodic a noului cntec.


b. Psiho-motorii:

OPM1 S menin o poziie corect n timpul cntrii, n vederea realizrii respiraiei costo-diafragmate i a emisiei corespunztoare

a sunetelor;
OPM2 S acompanieze interpretarea cu micri sugerate de textul cntecului.

c. Afective:

OA1: Dezvoltarea sensibilitii artistice a copiilor;

Resurse:
I.

Metodologice

Strategii didactice:
a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, jocul de micare
b) Mijloace de nvmnt: panou-imagini cu anotimpul iarna, fi de lucru

c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.


II.

Temporale
Ora are o durat de 50 minute, din care 40 minute activitatea propriu-zis i 10 minute activiti recreative.

III.

Umane
Clasa are un numr de elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.

IV. Bibliografice:
tiinifice: - auxiliar didactic: Piil Teodora, Mihilescu Cleopatra, Grigorescu Crinela, Coman Camelia, ABC muzical, clasa pregtitoare,
Bucureti, Editura Art, 2012
oficiale: - Programe colare pentru clasa pregtitoare, nr. 3418/19.03.2013
metodico didactice: - Motora-Ionescu Ana, ndrumtor pentru predarea muzicii la clasele I-IV, Bucureti, Editura Didactic i Pedagogic,
1978

Strategii
Nr.
crt.
1.

Etapele leciei

Ob.
op.

Coninut activiti de nvare


Activitatea

Activitatea

Metode i

Mijloace de

Moduri de

procedee

nvmnt

organizare

Evaluare

nvtoarei
elevilor
Asigur condiii optime Se pregtesc

Moment
organizatoric

pentru desfurarea

pentru nceperea

activitii propriu-zise. activitii


Desfor urmtoarele

Conversaia

activiti muzicale:
OC1

Frontal

a) Exerciii de

Execut

respiraie sub form

exerciiile de

de joc:

respiraie

Observarea
sistematic
a elevilor

- umflm balonul
- mirosim florile
- suflm fulgul de nea

Exerciiul

b) Exerciii de dicie:

Aprecieri

Rici, rici, mi arici,

Individual

scoate epele de-aici,

Execut

Bu-bu,crbu iei

exerciiile de

afar din culcu.

dicie.

globale i
individuale

c) Exerciii de
nclzire a vocii sub

OPM1

form de joc:

Execut

- se imit sunete din

exerciiile de

natur

nclzire a vocii

Exerciiul

Frontal

Observarea
sistematic
a elevilor

... imitm zumzitul


albinei (zummm)
... imitm ciripitul
psrelelor (cip-cirip)
... imitm sunetul
clopoelului
(cling-cling)
OC2
Reactualizarea
2.

cunotinelor
nsuite anterior

Cer elevilor s repete

Interpreteaz

cntecul

cntecul nvat

Scolarei si

anterior.

Exerciiul

Frontal
Evaluare

scolaritedar si

sumativ

cantecelul:
Saniuta fuge

3.

Captarea ateniei
Elevii rspund la

Conversaia

Frontal

ghicitoare.
Prezint elevilor
urmtoarea ghicitoare:

Primavara o vesteste
Vara te umbreste
Iarna te-ncalzeste
Poftim de ghiceste

Un elev vine s
Cer unui elev s vin

Individual

desfac pachetul.

Pachet panou
cu imagini de

s desfac pachetul

iarn

lsat de postaul
clasei.
Alctuiesc
Solicit elevii s
alctuiasc enuuri pe

Conversaia

enunuri pe baza
imaginilor.

baza imaginilor de pe
panou.
4.

Anunarea temei

Copii, astzi vom

i a obiectivelor

nva un cntec
Acesta se numete:

Rein titlul

Copacelul.

cntecului

Conversaia

Frontal

Voi v-a trebui s fii


ateni i s reinei
corect versurile
6

cntecului.

5.

Dirijarea
propriu-zis a
nvrii

Ascultarea noul

Rspund la

cntec.

ntrebrile

Adresez urmtoarele

adresate.

ntrebri:

Ce anotimp

Calculator
Conversaia

Frontal

Evaluare
formativ

este prezentat
n cntec?
Care sunt vestitorii
primaverii?
Ce fac oamenii in
gradina primavara?
Ce se intampla cu
pasarelele?

Conversaia

Frontal

Precizez
modalitile de lucru
pentru nvarea

cntecului.
1. Se cnt prima
strof apoi se rein tot
cte dou versuri.
2. Se reia prima strof.
3. Se cnt strofa a
doua procednd la fel.
4. Se reia strofa a
doua.
Se reia n ntregime
cntecul.
n scopul consolidrii

Se mobilizeaz

cntecului nsuit, cer

pentru nvarea

interpretarea melodiei

cntecului.

asociind micri
specifice fiecrei
OC3

Exerciiul

Frontal

Evaluare
formativ

Individual

strofe.
Pe grupe

Interpreteaz
respectnd
OPM2

cerinele.

Frontal
Exerciiul

Obinerea
7.

performanei i
conexiunea
invers
(feed-back-ul)

OA1

Evaluare
formativ

Eleviii se impart in
doua grupe.

Sunt atenti si

Prima grupa este

recita cantecelul.

Demonstraia

echipa fetitelor,care

Evaluare

este numita

Pe grupe

formativ

Albinutelesi a doua
grupa este echipa

Exerciiul

baietilor numita
Fluturasii.
Prima grupa v-a recita
primele doua strofe iar
a doua grupa ultimele

doua strofe.

8.

Evaluarea
activitii

Fac aprecieri globale

Aprecieri

i individuale .

globale i
individuale

10

Copacelul

Copacelul din gradina


Primavara a inverzit
Si cu o raza de la soare
Alb ca neaua a inflorit.
Copacel, copacel
Te iubesc de mititel.
Copacel, copacel
Te iubesc de mititel.
Primavara copacelul
De omizi l-am curatat.
Si in toamna urmatoare
Rod bogat am adunat.
Refren:
Muzica: C. MERES

11

You might also like