You are on page 1of 3

Lesvoorbereidingsformulier Fontys Pabo Eindhoven

Bron: Didactisch model van Gelder


Student(e):
Klas (PABO):
Stageschool:
Plaats:

Rick Gerhartl
P14EhvE
Het Venster
Gemert

Mentor:
Datum :
Groep:
Aantal lln:

Monique van der Kruijs


24-3-2015
1B
20

Vak- vormingsgebied:
Taal

Speelwerkthema / onderwerp:
Auditieve oefeningen

Beginsituatie:
Er zitten 20 kinderen in de klas. In de klas zijn ze nu bezig met het Thema: Boerderij. Deze oefeningen sluiten aan op dat thema. Deze les sluit aan op kerndoel 1 van TULE.
Deze opdracht hebben de kinderen nog nooit gedaan, in ieder geval niet op deze manier.
De kinderen zitten allemaal rond hetzelfde niveau qua taalontwikkeling.
Het is een rustige klas, maar af en toe zijn er een paar kinderen wat drukker (Sem, Jan, Arthur)

Lesdoel(en):

De kinderen kunnen lettergrepen/letters samenvoegen tot een woord.


De kinderen kunnen eenvoudige zinnen van 4 7 woorden nazeggen.
De kinderen leren reactiewoorden herkennen

Evaluatie van lesdoelen:


Beoordeling van mentor

Lesverloop
Tijd/
Leerinhoud
Inleiding
2 min

Oefening 1
5 tot 7
minuten

Didactische
Werkvorm
De les wordt
gestart.

Didactische handelingen
Leraar
Ik start de les door de zeggen dat we vandaag een taal les
over de boerderij gaan doen. Hierbij vermeld ik dat de
kinderen goed op moeten letten, want het is een les
waarin veel gepraat wordt.
De eerste oefening Ik zeg tegen de kinderen dat we beginnen met de eerst
wordt uitgevoerd. oefening. Ik ben Henk Hak, en de kinderen zijn Piet
Deze oefening
Plak. Deze oefening houdt in dat ik een woord in stukjes
betreft hakken en hak, en dat de kinderen dit woord weer aan elkaar
plakken van
plakken. Als ik merk dat dit goed gaat, ga ik moeilijkere
woorden.
woorden gebruiken. Ook vermeld ik dat ik vingers wil
zien.
Hier komen woorden als B-OE-R en TRAC-TOR.

Leeractiviteit
leergedrag leerling(en)
De kinderen zullen luister naar wat we gaan doen.

Materialen /
Organisatie

De kinderen luisteren naar mij. Ze steken hun vingers op als ze weten welk
woord ik uit heb gesproken.

Blad met woorden

Oefening 2
5 minuten

Oefening 3
5 minuten

Afsluiten
2 minuten

De tweede
oefening wordt
uitgevoerd. De
oefening betreft
het nazeggen van
zinnen van 4 tot 7
woorden.
De derde
oefening. Deze
oefening gaat over
reactiewoorden.

Ik zeg tegen de kinderen dat ze zinnen na moeten


zeggen. Ook hier wil ik weer vingers zien.

De kinderen luisteren naar de zinnen en spreken deze na als ze de beurt hebben.

Blad met zinnen

Zinnen als:
ik ga naar de boerderij.
ik rijd op een groene tractor.
Ik lees een rijtje woorden voor. Voordat ik een rijtje op
De kinderen luisteren naar de woorden die ik zeg. Telkens als ze het woord
lees, zeg ik tegen de kinderen dat ze moeten letten op een horen wat ik van te voren vermeldt heb, klappen ze.
woord. In de eerste rij is dat het woord kip. Telkens als
ze het woord kip horen, moeten ze klappen.

Rijtjes als:
kip koe kat kip kip gras
De kinderen
Ik complimenteer de kinderen voor hun goede
worden
werkhouding. Hierna zeg ik dat ze terug mogen gaan
gecomplimenteerd zitten op hun plaats.
voor hun goede
werken. Dan
mogen ze op hun
plaatsen gaan
zitten.

Blad met woorden

De kinderen gaan rustig terug op hun plaats zitten.

Persoonlijke reflectie:
Ik vond de les zelf heel erg goed gaan. De kinderen hadden vanaf het begin de aandacht op mij gericht. De eerste oefening ging hierdoor
vlekkeloos. Ik vond het zelf erg grappig om te zien dat de kinderen van een woord als boer, tractor kunnen maken.
Bij de tweede opdracht ging het iets moeilijker, omdat de aandacht wat minder werd. De leerlingen die ik uitkoos praatte mij wel goed na,
maar bij de andere kinderen vervaagde de aandacht.
Bij de derde oefening kreeg ik weer alle aandacht, omdat dit een actievere opdracht was.
Over het algemeen ben ik erg tevreden over deze les.

Mentor reflectie:
Erg leuke les Rick. De kinderen hadden veel aandacht voor je.
Leuk om te zien hoe kinderen woorden kunnen veranderen naar iets totaal anders.
De derde oefening met het klappen was een groot succes, de kinderen vonden dit erg leuk, wat zorgde voor veel betrokkenheid.

You might also like