You are on page 1of 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de nvtmnt: Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu Chisineu Cris


Profesor: Bibart Bianca
Clasa - a XII-a
Disciplina - Educaie civic
Unitatea de nvare: Creterea personal i orientarea pentru carier
Subiectul leciei:

Educaia pentru carier.


Egalitatea de anse pentru creterea n carier
Tipul leciei: mixt
Timp alocat 45 min.
Subcompetene:
argumentarea importanei vocaiei i a muncii pentru cretere personal i
succesul n carier.
Obiectivele leciei. Pe parcursul i la sfritul leciei elevii vor fi capabili:
1. S identifice aspectele identitii vocaionale;
2. Recunoaterea necesitii i implicaiilor managementului carierei pentru
reuita personal i profesional;
3. S stabileasc n cooperare cu membrii grupului, a rolurilor proprii, actuale i
de perspectiv, n alegerea unei profesii;
4. S analizeze critic comportamentul n alegerea traseului profesional;
Strategii didactice:
a) Metode i procedee didactice: expunerea, explicaia, conversaia euristic,
grafitele, brainstorming, instruirea asistat de calculator, discuia cu elemente
de dezbatere,analiza SWOT;
b) Mijloace de nvmnt:fie de lucru (individual, n grupuri), calculator,
proiector, suport didactic,,Educaia pentru carier;
c) Forme de organizare a activitii : frontal, individual , n grupuri.
1.
2.
3.
4.

Surse bibliografice:
Revista ProDidactica.
Revista Alternativa, nr. 4/2003, nr. 2/2009
,,Educaie antreprenorial manual cl. a X-a, ed. Corint, Bucureti
Metodologia lecturii i scrierii pentru dezvoltarea gndirii critice, 2001

Scenariul leciei
a) Moment organizatoric - 2- 3 min, verificarea prezenei, a materialului didactic, a
cureniei clasei, a atitudinii elevilor.
b) Verificarea cunotinelor frontal i individual 10 min.
c) Comunicarea noilor cunotine - 25 min:
1

Etapele
Ob.
leciei
I. EVOCAREA
1. Organizarea
clasei (1 min).
2.Reactualizarea
cunotinelor (10
min).
3.Captarea ateniei
(3 min).

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Strategii didactice

Evaluare

Verific prezena elevilor, prezena


mijloacelor didactice,etc.

Pregtesc materialele pentru lecie.

Conversaie frontal.

Apreciere oral.

Se face sumar prin adresarea a


cteva ntrebri.

Elevii rspund, completeaz rspunsurile


elevilor, exprim judeci de valoare

Propune elevilor s comenteze


mottoul leciei.

Sunt ateni, reflecteaz, exprim opinii


argumentate cu privire la mesajul ce
deriv din mottou.

Conversaie euristic Apreciere oral a


corectitudinii
rspunsurilor.
Expunere frontal.
Comentarea
maximei
Suport didactic
pag.2
Apreciere oral a
corectitudinii
rspunsurilor.

Fr pregtire nu poi ncerca,


Fr ncercare nu exist progres,
Fr progres nu exist perfeciune,
Fr perfeciune nu exist
satisfacie.
(Sri Chinmoy )

4.Evocarea
subiectului leciei
i a obiectivelor
operaionale
(1 min).

II. REALIZAREA
SENSULUI
1.Dirijarea
nvrii i

Cum credei ce subiect vom


aborda astzi la lecie?
- ncercai i formulai 2
obiective ale leciei.
Scrie subiectul leciei pe tabl i
enun obiectivele.

1. Explicarea termenilor cheie

Se expun cu privire la subiectul leciei.


Propun formularea unor obiective
Ascult, recepteaz i noteaz n caiete
titlul leciei noi.

Discut n perechi. Explic termenii


Noteaz n caiete.

Dialogul.
Expunere frontal
Suport didactic p.3

Observarea
comportamentului elevilor.

Conversaie G.P.P.
Instruirea asistat de
calculator.
Suport didactic p.4

Provocarea
participrii
tuturor elevilor la
demersul

dobndirea de noi
cunotine
(20 min.)

O1

O2

O2

O3
O4

III.REFLECIA
1.Fixarea
cunoitinelor i
atingerea feddback-ului (3 min.)
2.Evaluarea final
(4 min.)

O4

2. Propune elevilor s identifice


prin discuia n grupuri i s
noteze pe poster Aspectele
identitii vocaionale
3. Confruntarea ideilor expuse de
elevi cu cele incluse n
Glusteringul Aspectele
identitii vocaionale
4. Expune care sunt fazele
dezvoltrii vocaionale.

Discut n grupuri.
Noteaz pe postere toate ideile

Activitate n grupuri
Grafiti

didactic.

Suport didactic p.5

Ascult i noteaz n caiete informaiile


precizate de profesor.

5. Iniiaz un asalt de idei cu


privire la factorii care
influieneaz orientarea
vocaional.
6. Repartizeaz sarcinile de lucru
n grupuri.
Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i
strategii de informare.
Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i
strategii de autocunoatere.
Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i
strategii de relaionare (relaii
semnificative)
1. Iniiaz cu elevii o discuie
la tema Cutarea unui loc
de lucru: strategie sau
aventur.

Expun , numesc factorii. Un elev noteaz


toate ideile colegilor pe tabl.

2. Propune elevilor s
completeze rspunsurile n
Fia nr. 2
Apreciaz activitatea elevilor n

Completeaz cadranele cu privire la


alegerea carierei.

Discut n grupuri.
Prezint rezultatul final. Formuleaz
concluzii

Sunt ateni, reflecteaz i rspund la


ntrebri.

Suport didactic
Pag. 6 - 12
Expunerea
sistematic.
Brainstorming
Suport didactic
Pag. 13
Lucru n grup

Conversaie frontal.
Suport didactic
Pag. 14
Discuie cu elemente
de dezbatere.

Observarea
comportamentului elevilor.
Apreciere oral a
corectitudinii
rspunsurilor.

Observarea
comportamentului elevilor.
Posterul
Atanionarea n
legtur cu unele
neclariti
Observarea
comportamentului elevilor.
Analiza
rspunsurilor.
Stimularea
participrii
elevilor.

3. Extinderea
(2 min.)

timpul leciei, noteaz elevii.


Adreseaz frontal ntrebri elevilor
din lecia predat
3.Tem:Stabilii planul personal de Ascult i noteaz.
carier

Explicaia.

NOT: Fixarea noilor cunotine, realizarea feed-back-ului s-a fcut pe parcursul leciei i prin intermediul fiei de evaluare.

Termeni cheie:
Cariera reprezint totalitatea profesiilor, meseriilor, ocupaiilor, rolurilor sociale, familiale funciilor etc. realizate de-a lungul vieii.
Managementul carierei presupune o serie de procese care vizeaz cunoaterea propriilor posibiliti, deciziile care se impun n
privina parcursului colar, profesional i ocupaional (toate acele procese care ne permit un control asupra propriei viei).
Educaie vocaional/ profesional, ca dimensiune specific educaiei aplicative/tehnologice , proiecteaz un ansamblu de actiuni
de dirijare i autodirijare a procesului de formare-dezvoltare a personalitii elevului, integrate n activitatea de consiliere i
orientare colar profesional, organizat progresiv, formal sau neformal, n cadrul sistemului de nvmnt i ca resurs de evoluie a
carierei, individual i social, psihologic i comunitar pe tot parcursul vieii ;
Fia de lucru nr. 1
Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de informare.
Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de autocunoatere.
Gr. 1.Alegerea carierei. Aciuni i strategii de relaionare (relaii semnificative)

Fia de lucru nr. 2


Egalitatea de anse pentru creterea n carier
Completai spaiul din interiorul chenarului, respectnd cu exactitate cerina formulat n fiecare caz n parte. Folosii ntrebrile dintre
paranteze, acestea avnd rolul s v ajute pentru a nelege mai bine la ce trebuie s facei referire.

Aspecte pozitive
(Care sunt avantajele unei cariere de succes?)

Aspecte negative
(Care sunt dezavantajele faptului c suntem indecii n viitoarea
profesie?)

Oportuniti
(Care din aciunile pe care le facem zilnic n favoarea viitoarei profesii /
carierei?)

Ameninri
(Care din aciunile pe care le facem zilnic pun n pericol viitoarea
carier?)

You might also like